avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate teo1

Activitate teo1

Discuție somaj
Buna ziua!!!

Am doua nelamuriri:
1. In cazul in care imi inceteaza somajul, iar eu nu mi-am gasit un loc de munca in toata aceasta perioada, ce pot sa fac ca sa-l prelungesc?
Este adevarat ca pot sa fac o cerere la AJOFM prin care sa solicit loc de munca, iar in cazul in care spun ca n-au se prelungeste cu inca o luna indemnizatzia de somaj?
2. Tatal meu este in somaj. In aceasta perioada s-a operat la coloana. Doresc sa va intreb cum se calculeaza banii pe luna? Pentru ca din 5 mil. i se da doar 250lei/pe luna. I s-a acordat concediu medical, fiind urgentza medicala. Se tzine cont de faptul ca este urgentza medicala, adica sa i dea banii integral? Sau care-i baza de calcul? Acesti bani nu-i ajung pt. medicamente, intretzinere...mai nimic. Cum este posibil sa i se dea atat de putzin si sa fie mereu, luna de luna pus pe drumuri?
Va multzumesc si va rog, poate ma ajuta cineva cu raspunsuri competente.
Răspuns la discuția TBI
In primul rand n-atzi citit cum trebuie...este vorba de LEASING pe societate, NU de credit. Bunul urmarit este obiectul leasing-ului, chiar daca am semnat ca fidejusor, garant, ca persoana fizica.
Va multzumesc pentru atentzia acordata. Nu am primit citatzii prin care sa ma prezint la proces. Procesul s-a desfasurat in lipsa mea si fara stirea mea. Intamplarea a facut, ca o banca la care am cont sa ma anuntze ca am poprire pe contul personal de catre TBI PENTRU TOATA SUMA, nu doar pentru 3 rate neplatite. Nu stiu de vreo hotarare pentru ca n-am primit nimic. Ar trebui sa ma duc la arhiva Judecatoriei sa cercetez?
Buna ziua! In urma cu doi ani am contractat cu [EDITAT] finantzare pentru o masina in leasing. Am platit avansul din surse proprii, iar pe parcurs am platit la [EDITAT] rata lunara. Rata, care la sfarsitul anului trecut s-a majarorat de 2,2 ori, adica daca /total contract dobanda era 4200 euro, dupa modificare a ajunj 8887 euro, si nimeni nu mi-a cerut acordul, practic suma s-a dublat in loc sa se micsoreze. Mentionez, ca n-am avut cu cine discuta, dupa trimiterea a zeci de adrese , cu nimeni din cadrul [EDITAT]. Am fost pasat de la o persoana la alta, cel puti 10 carora le repetam problema. In tot acest timp primeam hartii prin curier cu somatzie de plata. Mi-au pus poprire pe conturile personale, chiar daca contractul era pe firma, si tot ei m-au dat in judecata. Masina este proprietatea firmei unde sunt administrator. Nu am primit citatzii vreodata pentru prezentarea la judecata. Au dreptul sa-mi puna poprire si pe contul personal? Au dreptul sa-mi puna poprire pe toata suma ramasa inclusiv cu penalitati de intarziere? Au dreptul sa-mi puna poprire pe casa? Ce pot sa fac ca sa ies din aceasta situatzie? multzumesc!

Va rog sa nu postati nume de persoane, pe forum se discuta ideea. Multumesc
Discuție TBI
Buna ziua! In urma cu doi ani am contractat cu tbi finantzare pentru o masina in leasing. Am platit avansul din surse proprii, iar pe parcurs am platit la TBI rata lunara. Rata, care la sfarsitul anului trecut s-a majarorat cu f. mult si nimeni nu mi-a cerut acordul, practic suma s-a dublat in loc sa se micsoreze.Mentionez, ca n-am avut cu cine discuta, cu nimeni din cadrul TBI. Am fost pasat de la o persoana la alta. In tot acest timp primeam hartii prin curier cu somatzie de plata. Mi-au pus poprire pe conturi si tot ei m-au dat in judecata. Masina este proprietatea firmei unde sunt administrator. Nu am primit citatzii vreodata pentru prezentarea la judecata. Au dreptul sa-mi puna poprire si pe contul personal? Au dreptul sa-mi puna poprire pe toata suma ramasa inclusiv cu penalitati de intarziere? Au dreptul sa-mi puna poprire pe casa? Ce pot sa fac ca sa ies din aceasta situatzie?
Discuție baza legala
buna ziua! imi putetzin spune care este baza legala in cazul in care n-am primit raspuns la o contestatie in termen de 30 de zile?
Discuție cale de atac
intr-un proces cu o societate comerciala am urmat calea de atac a recursului. Acesta mi-a fost respins de catre instantza, Tribunal, ca nefondat. Decizia fiind irevocabila. Ce cale de atac mai pot urma?
Răspuns la discuția raspunderea administratorului
ma interesa ce fel de plangere sa-i fac administratorului?
Răspuns la discuția recurs
n-am exercitat apel, ci recurs.
Răspuns la discuția recurs
Stimata doamna! poate nu m-am facut intzeles sau poate eu nu intzeleg. Procesul acesta il port de 3 ani. S-a mai dat o hotarare favorabila mie, iar dansii au facut recurs la Tribunal, dupa care acesta l-a pasat iar la Judecatorie spre rejudecare. La Judecatorie s-a dat o sentintza cu drept de recurs din partea mea. Am trimis recursul si mi s-a dat termen in ianuarie. Problema e ca cei cu care ma judec s-au dus repede la executor . Puteau sa faca asta desi eu am facut recurs?