avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate anitsirc

Activitate anitsirc

O persoana care are pe numele sau un SRL dar care este pe pierdere in anul anterior si pana in luna curenta, ce contributii la CAS datoreaza?
Este in regula daca la CAS persoana detinatoare de SRL(pe pierdere) a declarat ca este persoana fara venit si a achitat taxa CAS calculata de aproximativ 50 lei lunar? Taxa a fost achitata lunar de catre persoana fizica si nu de catre SRL.
Este persoana fara venit deoarece nu are contract de angajare ci doar detine pe numele sau un SRL pe pierdere.

Ce alte contributii sociale mai datoreaza persoana fizica in acest caz?


Multumesc!
Buna ziua,
Am o nelamurire pe care o intampin de cativa ani.
Va dau un exemplu, desi este aplicabil in cazul multor functii:

Se angajeaza manager hotel.
Conditia la angajare este sa aiba cursul de 2 saptamani de manager in turism facut la diversele firme care ofera cursuri.
Pe un astfel de post poate candida un absolvent de facultate si master in management?
Pentru mine este evident ca 4 ani de facultate + inca 2 ani de master este cu mult peste nivelul notiunilor invatate la cursul de 2 saptamani.
Dar angajatorii nici nu vor sa auda, vor cursul desi se pare ca habar nu au ce se studiaza acolo.

Cazul acesta se repata in numeroase situatii asemanatoare.

De exemplu poti fi inspector de resurse umane cu cursul de 2 saptamani, dar nu poti fi dupa absolvirea unei facultati si a unui master de resurse umane cu durata totala de 6 ani?

Va rog sa ma lamuriti ce spune legea?
Se poate angaja si absolventul de studii superioare in domeniu daca nu are cursul de 2 saptamani?
Cat valoreaza studiile superioare? Valoreaza macar cat un curs de 2 saptamani?

Multumesc
Este valabila legislatia scrisa mai sus de BEN46.
Probabil ca are acordul vecinilor si sau al administratorului de bloc, altfel nu ar fi avut cum sa isi constituie sediul social sau punctul de lucru in acel loc (asta daca functioneaza legal).

Curiozitate... ce aveti d eimpartit cu vecinul? cu ce va deranjeaza ca are cabinet psihologic? din cate imi imaginez activitatea nu presupune poluarea fonica.
Am citit cateva din legile referitoare la practica.
Ceea c enu inteleg este urmatorul aspect:
Trebuie incheiat obligatoriu un parteneriat cu universitatile?
In caz afirmativ universitatile au incheiat deja practica pt anul acesta (de obicei o realizeaza in luna mai).
Exista o lege care specifica ca daca pe perioada verii o firma accepta in practica studenti si apoi ii angajeaza are anumite beneficii, atat firma cat si studentul.
In conditiile in care conventiile de practica se incheie iarna sau primavara doar pentru luna mai, cum anume se poate efectua practica in cele 2 luni de vara pentru ca in toamna studentii sa fie angajati? (conform legii)
Va rog sa imi spuneti care este legislatia in cazul in care o firma doreste sa accepte studenti sau elevi in practica neplatita? urmand ca dua 2 luni in functie de rezultatele obtinute cei mai buni sa fie angajati?
Mentionati legile va rog.
Este obligatoriu sa se incheie un contract cu institutiile de invatamant?
Exista conditii de vechime a firmei?
Ce alte obligatii trebuie sa indeplineasca firma?
Multumesc!
Am un SRL cu majoritatea caenurilor posibile (caen principal nu are nici o legatura cu ideea de mai sus), as putea realiza pe acesta activitatea? Mi-ar trebui calificari in domeniu?

Sa constitui un ong e prea costisitor...
Nu doresc sa vand obiectele realizate, obiectele vor fi luate acasa de persoanele care le realizeaza.
Daca activitatea ia amploare o sa percep o mica suma pt timpul pe care il petrec in a-i coordona sa lucreze, a le da idei.
Răspuns la discuția copertina balcon ultimul etaj
Nu cred ca va poate obliga vecinul sa efectuati modificari apartamentului dvs. care este proprietate personala.
Trebuie totusi sa nu ii cauzati vecinului pagube, inundatii, etc.
Acoperisul balconului vecinului este parte comuna si dvs si vecinului.
Daca la dvs nu exista absolut nici o modificare vizibila pe podeaua balconului atunci efectuarea reparatiei revine vecinului pe tavanul caruia exista o problema.

Am vazut blocuri care au burlanul blocului trecut prin balcon, daca si la dvs. e la fel atunci e posibil sa existe o defectiune la burlan.
Deasemeni tevile, blocurile lipite pot cauza acea infiltratie.
Răspuns la discuția Am urmatoarea belea
Nu e mai simplu sa faceti firma pe numele unui membru al familiei?
Va rog sa imi spuneti care este cea mai simpla si fara batai de cap forma juridica, legala de a desfasura urmatoarea activitate:

Doresc sa ofer persoanelor interesate posibilitatea de a ne desfasura impreuna activitati de realizare a obiectelor decorative.
In functie de numarul persoanelor interesate inchiriez o sala, cumpar materialele necesare realizarii activitatilor artistice/decorative.
Percep persoanelor care participa la activitate o suma echivalenta cu costurile implicate de sala si materialele folosite.

Ma gandesc deasemeni sa organizez un fel de "tabere" sau scoli de vara pe aceeasi tema.
Persoanele sa plateasca cazarea, masa si materialul folosit, eventual o mica suma in plus.

Doresc sa desfasor aceste actiuni din pasiune si pt. ca sunt oameni dornici sa invete aceste mestesuguri.

Deci contributia mea ar fi: planificarea activitatii, contractarea furnizorilor si cumpararea materialelor necesare, coordonarea activitatii de creatie. Incasarea contravalorii.

Mentionez ca nu am vre-o calificare ca formator sau profesor si nici in domeniul artistic.

Va rog sa ma indrumati care este calea cea mai simpla de a desfasura legal aceste activitati, de a nu avea probleme cu legea?

Multumesc!

Răspuns la discuția Garantie la locul de munca?
Nu cunosc legea dar am lucrat cu garantie.
Normal este sa va dea sa semnati un act in care este mentionat ca se constituie un depozit la o anumita banca care inseamna garantie.
Acest act il veti folosi impreuna cu fisa de lichidare (care arata ca nu datorati nimic firmei) in momentul in care veti pleca de la acest loc de munca si veti ridica banii din garantie impreuna cu dobanda aferenta sumelor respective.