avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate dana4_dan

Activitate dana4_dan

Buna seara,
Societatea la care lucrez, doreste sa angajeze un cetatean nepalez. S au facut toate demersurile in vederea obtinerii avizului pentru schimbare angajator, insa programarea a durat 3 luni si jumatate la Imigrari. Pana ridicam avizul , avand in vedere ca term este de 30 zile si chiar peste ca se intarzie, suntem la limita 1, 2 zile pana la expirarea vechiului permis. Ce mai putem face in siuatia asta? Mai putem obtine permisul de sedere?
Multumesc!
Buna seara. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Am incheiat un contract cu un avocat pt a ma reprezenta intr un proces cu banca pt executare silita ,insa am pierdut procesul. . Dl avocat nu mi a adus la cunostiinta stadiul procesului nu m a informat cu nimic ce tine de proces. Vreau sa mi restituie onorariul . Cum as putea sa procedez? Procurorul de serviciu din cadrul judecatoriei ma poate ajuta in acest sens sau baroul?
Declaratiile de acceptare/renuntare la succesiune date la notariat in termenul legal de 1 an mai sunt valabile daca deschiderea succesiunii se va face dupa perioada de 2 ani sau eu daca am acceptat succesiunea prin declaratie notariala dupa 2 ani pot sa renunt la succesiune?
Discuție jurist
Am absolvit facultatea de drept in urma cu cativa ani, dar din pacate nu stiu care sunt etapele de a profesa ca si consilier juridic, avand in vedere ca nu sunt angajata la nici o soc com si nu am un indrumator( pe cont propriu). Ce ma sfatuiti sa fac care sunt pasii de urmat intr-o cariera de cj? Trebuie sa ma inscriu in colegiul consilierilor jurid? Am trimis cv pt angajare la diverse soc , dar vor consilieri cu exp. Va rog, explicati-mi ce mai exact as putea sa fac in conditiile date. Multumesc
Buna seara,
Am primit decizia de sanctoinare cu avetisment scris pentru abatere disciplinara.As dorii sa fac contestare la decizia de sanctionare. Eu locuiesc in sector 6. Cererea se depune la tribunalul sectorului 6- sectia conflicte de munca din str Stirbei Voda nr115?. Multumesc.
Răspuns la discuția radierea unei soc com
Buna ziua. Azi , m-am prezentat la lichidator sa-i comunic situatia in care ma aflu, dar neavand documentele firmei nici nu a vrut sa stea de vorba cu mine. Am incercat sa-i explic faptul ca actele erau la ceilalti 2 administratori care au parasit tara din anul 2004. Pana in prezent eu nu am primit nici o instiintare de la anaf ca ar fi datorii la bugetul de stat. Intrebarea mea este ce poate sa faca lichidatorul in continuare? ce s-a va intampla cu lichidarea firmei? Eu voi fi trasa la raspundere? Imi revine numai mie de achitat datoriile restante sau o cota parte?
Răspuns la discuția notificare de la lichidator
dana4_dan a scris:

Sunt doar eu trasa la rspundere sau si ceilalti administratori de alta cetatenie care nu mai sunt in tara? Obligatiile catre stat se impart in functie de procentul care il are fiecare in firma? Se poate achita impozitul pe profit si tva dar fara penalitati si dobanzi? Impoz pe profit+tva=1100lei si penalitatile+dobanzile=2100 lei.
Revin cu o intrebare :am aflat de curand ca unul dintre asociati ( are procent de 5% din firma) ar fi in tara , el raspunde pentru obligatiile restante la bugetul de stat + onorariul lichidatorului?


As putea cumva sa-i dau in judecata pe cetatenii straini dar care in momentul de fata nu sunt in tara? sau sa trimit o cerere de chemare in judecata pe teritoriul tarii lor?
In anul 1999 s-a infiintat un SRL cu 3 administratori (1 administrator de cetatenie romana si 2 administratori de alta nationalitae) si 2 asociati de alta nationalitate.Din cate stiu firma nu a functionat.Cum as putea inchide firma avand in vedere ca in tara este doar un singur administrator si un asociat , restul au parasit tara din anul 2004. Mentionez ca , firma apare si cu datorii la bugetul de stat si am primit o notificare de la un lichidator. Mai precizez ca nici unul din noi nu aveam actele firmei. Multumesc
Buna ziua. In anul 1999 s-a infiintat o firma SRL in care erau 3 administratori si 2 asociati.Firma nu a fost inchisa si nu s-a depus acte contabile si acum apare cu datorii la bugetul de stat. Mentionez faptul ca, cei 2 admistratori si cei 2 asociati ai firmei erau de alta nationalitate si au plecat din tara din anul 2004.Cum as putea eu sa recuperez acesti bani de la ei fiind vorba de 3200 lei ? Ce demersuri as putea sa fac in acest sens? Mi-e teama sa nu fiu doar eu pusa sa achit acesta suma deoarece si eu sunt administrator al firmei.Cum as putea recupera o suma de la un cetatean strain care a parasit Romania din anul 2004? Multumesc