avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate mihaipaul

Activitate mihaipaul

Răspuns la discuția Incetare contract
Stimati Domni, reformulez intrebarea: in cazul de fata este vorba de reziliere conventionala(pact comisoriu gr. 2) sau este necesara actiunea in reziliere judiciara?
Presonal eu va recomand sa efectuati procedura prevazuta de art. 7, art. 8 si urm. din HG nr. 51/1996.
Buna-ziua,
La capitolul incetarea contractului se pevede: "Prezentul contract poate fi reziliat de de oricare din parti penru neindeplinirea obligatiilor contractuale cu conditia unei notificari de minimum 7 zile inainte de data la care urmeaza sa-si produca efectele".
Doua nelamuriri:
1. daca partenerul contactual nu si-a indeplinit obligatiile, l-am notificat, au curs cele 7 zile de la comunicarea notificarii,are loc rezilierea?;
2. mai este necesara actiunea in reziliere?.
Răspuns la discuția daune - interpretare clauza
0,2% pe zi de intarziere
"Pentru depasirea termenului de plata se vor plati penalitati de 0,2 % calculate la valoarea sumei datorate"
Datorita recesiunii care ne afecteaza, am achitat la termen din suma totala de plata de 4500 lei, suma de 4000 lei, ramand dator peste scadenta 500. voi plati penalitati la 500 lei sau la total suma de plata.
va multumesc.
Răspuns la discuția concediere individuala
In preaviz este scris ca pot absenta 4 ore de la programul de lucru in vederea cautarii unui loc de munca. Ce pot face in afra de petitia adesata ITM-ului?
S-a emis o decizie de concediere individuala cu un preaviz de 20 de zile lucratoare. In perioada previzului nu sunt primit la lucru de catre angajator. Ce pot face eu in aceasta situatie? Daca patronul emite o decie de concediere pentru motive disciplinare si n u mai pot beneficia de somaj?
Reclamantul meu nu a depus la prima zi de infatisare actiunea modificatoare, ci doar a solicitat termen pentru depunerea actiunii. A procedat corect instanta in acest caz?
La prima zi de infatisare , reclamantul a solicitat acordarea unui termen in vederea modificarii actiunii, in sensul ca solicita rezolutiunea unui contract si nu anularea acelui contract, instanta acordandu-i un termen de judecata in vederea formularii in scris a cererii. Eu, ca parat, m-am opus , solicitand decaderea dindreptul de a modifica actiunea,insistand ca aceasta putea fi modificata pana la prima zi de infatisare, inclusiv. Ce opinie aveti in acest sens?
Discuție Penalitati
Buna ziua,
Pentru intarzieri la plata, cumparatorul va plati penalitati de 0,1% din valoarea facturii neachitate.
Am achitat la scadenta 2500 lei din total factura 2610 lei. Penalitatile pentru intarzieri vor fi calculate la 110 lei sau la total factura 2500 lei?