avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate crinastirbei

Activitate crinastirbei

Răspuns la discuția cheltuieli judecata
are vreo importanta faptul ca am inaintat si cerere reconventionala? pentru ca instanta zice ca respimge ca neintemeiate ambele cereri cu a caror solutionare a fost investita....
Buna Ziua, fiind parat intr-un dosar de reducere pensie alimentara, am raspuns la cererea reclamantului cu intimpinare si cerere reconventionala, am depus chitante onorariu avocat. In final in Hot zice ca instanta respinge cererile avand ca obiect obligarea partii adverse la plata chelt jud in conditiile in care nici una din parti nu a facut dovada efectuarii unor astfel de chelt in cauza pendinte.
Va rog sa-mi spuneti daca e corecta aceasta motivare si daca poate fi atacata cum zice la sfirsitul Hotaririi : "cu drept de recurs in 15 zile..."., in cauza de fata eu am facut aceasta dovada a cheltuielilor.multumesc

in procesul de reducere pensie alimentara as vrea sa ma reprezint singura in instanta si nu stiu cum ar trebui sa procedez:
-la studierea dosarului in sala am constatat nereguli in ceea ce priveste semnaturile avocatului cat si ale reclamantului ( pe cererea de chemare in judecata este o semnatura a avocatului, pe cererea de amanare termen o alta semnatura, nici semnatura reclamantului nu este cea de acolo). Am adus la cunostinta instantei care a pus in vedere avocatului sa prezinte la termenul urmator contractul de reprezentare
-solicitand informatii despre veniturile reclamantului ( aflat in Canada) prin intermediul unui avocat de acolo, am aflat ca nu mai locuieste la adresa indicata in cerere de anul trecut , .avand in vedere aceasta as putea cere instantei sa nu mai judece acest proces date fiind neregulile constatate care ma pun in imposibilitatea de a afla veniturile lui ?
Referitor la problema de fond : In cererea lui de chemare in judecata reclamantul spune ca nu mai lucreaza la societatea la care lucra pana acum- luata in considerare la calculul pensiei prin sentinta anterioara - , dar nu demonstreaza acest lucru, in schimb lucreaza in alta parte cu un venit f f mic dovedit printr-o adresa de la societatea respectiva .. Cum ar trebui sa procedez in acest caz ?
multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
va rog sa ma indrumati la mesajul de mai jos. Multumesc

In acest proces(reducere pensie alimentara) as vrea sa ma reprezint singura in instanta si nu stiu cum ar trebui sa procedez:
-la studierea dosarului in sala am constatat nereguli in ceea ce priveste semnaturile avocatului cat si ale reclamantului ( pe cererea de chemare in judecata este o semnatura a avocatului, pe cererea de amanare termen o alta semnatura, nici semnatura reclamantului nu este cea de acolo). Am adus la cunostinta instantei care a pus in vedere avocatului sa prezinte la termenul urmator contractul de reprezentare
-solicitand informatii despre veniturile reclamantului ( aflat in Canada) prin intermediul unui avocat de acolo, am aflat ca nu mai locuieste la adresa indicata in cerere de anul trecut , .avand in vedere aceasta as putea cere instantei sa nu mai judece acest proces date fiind neregulile constatate care ma pun in imposibilitatea de a afla veniturile lui ?
Referitor la problema de fond : In cererea lui de chemare in judecata reclamantul spune ca nu mai lucreaza la societatea la care lucra pana acum- luata in considerare la calculul pensiei prin sentinta anterioara - , dar nu demonstreaza acest lucru, in schimb lucreaza in alta parte cu un venit f f mic dovedit printr-o adresa de la societatea respectiva .. Cum ar trebui sa procedez in acest caz ?
multumesc
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza pensia alimentara in urmatoarea situatie:
- fostul sot a deschis proces de reducere pensie alimentara pentru copilul aflat la mine, motivand ca intre timp mai are un copil cu actuala sotie pe care il cresc impreuna.
in acest caz este indreptatit sa solicite reducerea pana la 16.5 % din venituri sau poate ramane 25% asa cum a fost initial?
multumesc
Răspuns la discuția plata sulta incompleta
va rog, poate ma ajuta cineva...
Buna Ziua,
Pentru ca exprimarea mea in ale" expertilor" este deficitara, voi incerca sa va spun faptele si ceaa ce doresc:
-in curand voi primi o Hot Jud prin care sunt obligata la plata unei sulte rezutate din partaj, catre fostul sot
-am o Hot Jud prin care fostul sot trebuia sa platreasca o anumita suma de bani ca pensie alimentara pentru copilul nostru, dar plateste lunar cam jumatate din cat scrie in hotarare. In acest sens i-am trimis o notificare, dar nu s-a sinchisit sa-mi raspunde si este aproape impsibila executarea lui avand in vedere ca locuieste in Canada.
Intrebarea mea... atunci cind voi plati sulta pentru apartament , pot sa scad valoarea neplatita din pensia alimentara? Cum se procedeaza?
si inca o intrebare, pe parcursul procesului de partaj a avut un procurator ( cred ca asa se cheama) -tatal lui, cand va trebui sa platesc sulta este obligatoriu sa o platesc reclamantului ? sau pot sa o platesc si tatalui lui? Sau cum se procedeaza?
Va multumesc
Buna Ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o indrumare in formularea unei contestatii la o reevaluare bunuri comune mobile.
Prima evaluare- ianuarie 2008, sub forma unui tabel in care sunt trecute nominal bunurile cu totaluri la sf de tabel: , coloana 1 Valoare de cumparare actualizata- 5000 lei, coloana 2: Uzura- 50 %, coloana 3 valoare ramasa in preturi actuale.2500 lei
Reevaluare aprilie 2010: , acelasi tabel dar fiecare bun comun evaluat cu cca 15 % mai mult in fiecare coloana...deci valoare de cumparare actualizata la aprilie 2010 5750 lei
Motivatia expertului din reevaluare este" la preturile de circulatie actuale sau p[rin aplicarea coeficientului de crestere al preturilor din ianuarie 2008 si pana in prezent"
Intrebarile mele pentru dstra:
1. pentru unele din bunurile comune( exemplu- televizor, masina de spalat) am avut chitante de achizitie in 2005 ( deci 3 ani inainte de prima evaluare) . Nu ar fi fost corect ca expertul sa mi treca valoarea mea din chitanta la evaluare? de ce a trecut in loc de 700 lei la televizor achizitionat in 2005 suma de 850 lei in evaluarea din ian 2008 si 900 in evaluarea din 2010?
Un televizor cumparat in 2005 cu 700 lei cu siguranta acum nu l-as vinde decat cu max 350 lei. Iar pretul in magazin este mai mic, pentru aceleasi caracteristici ale TV ului, ori expertul acum mi l-a evaluat la 900 lei?!
Cum pot formula contestatie pe aceasta problema???
a doua intrebare: fostul sot nu mai locuieste si nu a mai folosit bunurile comune din 2005, drept urmare a cerut ca obiectiv la expert evaluare uzura din 2005 pana in 2010.Expertul a calculat aceasta uzura raportat la anii de folosinta comuna/5 ani.
Este corecta cererea lui...cum pot sa o combat???
-Intrebarea 3: este corect ca in 2008 sa am valoare de 5000 lei a bunurilor comune si in 2010 de 5750 lei ?? Eu stiu ca bunurile gen tv, mas de spalat , frigider , etc se devalorizeaza tehnic., un tv model din 2005 care atunci l-am cumparat cu 700 lei...acum cu 700 lei pot cumpara unul mai bun...

Multumesc si va rog scuzati-mi faptul ca nu stap[ansc termenii expertiolor tehnici ca sa ma fac mai bine inteleasa.
Crina
Buna Ziua,
Intentionez sa cer in jstitie marire pensie alimentara pentru copilul meu de la tatal cetatean canadian , care locuieste si are loc de munca dovedit in Canada- Montreal.Va rog sa ma sfatuiti daca argumentele de mai jos ar putea fi suficiente pentru majorare:
-confirmarea Ord Inginerilor Quebec precum ca are calitatea de inginer
-confirmarea locului de munca in montreal, ca inginer
-o brosura a ministerului Muncii privind salariul minim legal obligatoriu pentru inginer
Mentionez ca societatea unde lucreaza nu mi-a raspuns cu privire de veniturile pe care le obtine.
Credeti ca as putea obtine un procent din venitul minim pe care il poate obtine un inginer pe economia canadiana?
Va multumesc.
Răspuns la discuția hotarare nula- rejudecare dosar
Buna Seara,
Revin cu inca o intrebare:cheltuielile de judecata le voi plati acum , sau dupa ce se termina partajul? ( reamintesc ca dosarul imi va fi trimis spre rejudecare). Aceste cheltuieli ( din recurs) vor fi impartite intre cei doi protagonisti functie de procentul din masa partajabila pe care care-l castiga?
Indreptarea hotararii judecatoresti se va face in cursul unei sedinte publice odata cu alte dosare?Avocatl meu mai are vreun cuvant de spus in acel moment?
Mentionez ca nu am reusit inca sa merg la arhiva curtii de apel sa vad dosarul.
Va multumesc.