avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate alysha22

Activitate alysha22

Va rog mult lamuriti-ma daca sunt coplatitor la un credit cu valoare mare cca 80.000 euro pe un imobil care este executat silit , deja a fost o licitatie si pretul este mult scazut, banca ar putea sa ma execute silit si pe mine cu bunurile respectiv apartamentul care este pe numele meu si al sotului, avand in vedere ca in contract este stipulat sa mi se opreasca doar din salariu in caz de neplata, deja mi s-a pus proprire pe 30% din venituri cf. legii

multumesc
buna seara.
as dori sa stiu cum e cu legea pensiei alimentare...de ex daca divortez de sotul meu care lucreaza in straintate cu acte in regula, ce procent din salariul lui va fi acordat copilului?noi sa locuim in romania si sa primim acolo banii....
Răspuns la discuția titlu proprietate teren emis 1994
si asta ce implica? multumesc
exista vreo posibilitate legala ca sa se poata prelungi concediul maternal de 1 an de zile cu inca 3-4 luni?
pai situatia este asa....sotul meu munceste in danemarca....anul trecut cand a fost in romania am facut acea procura....am venit la el ...si acum vrem sa mergem in ro pt 3 luni....sa inteleg k nu o sa mai pot veni inapoi la el cu fetita pt ca acea procura nu va mai fi valabila..c e de facut? unde ar trebui sa meraga sotul meu in danemarca ca sa faca acea procura?
buna ziua. as dori sa intreb daca procura pt iesirea copilului din tara doar cu un parinte (cu acordul celuilalt parinte) poate fi valabila pana la 18 ani?

adresez aceasta intrebare deoarece acum un an am facut o asemenea procura insa in momnetul cand am folosit-o mi s-a zis de la aeroport ca nu exista asa ceva... ci se poate face doar pt o perioada de maxim 1 an...acum a trecut un an si as vrea sa calatoresc in alta tara cu copilul...fara tata, si as vrea sa fiu sigura ca nu o sa ma probleme.

multumesc
Discuție model cerere
buna ziua. as dori daca ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru concediu de crestere copil.
multumesc
buna seara. as dori sa stiu cum se calculeaza sau cat reprezinta impozitul provenit dintr-un bonus acordat unui angajat (numit salarii compensatorii) in cazul concedierii,
valoarea maxima fiind de 45000 ron?
multumesc
Buna Ziua,

Din momentul cand am fost anuntata ca voi primi decizie de concediere pe care am refuzat sa o semnez si am primit-o , trimisa prin executor judecatoresc, in posta mi-am luat concediu medical
Din acel moment nu am mai intrerupt nici o zi concediu medical in speranta ca vor mai interveni modificari si se anuleaza decizia de concediere.
Intrebarea este daca, in timpul preavizului pot sa mai iau concediu medical ( in cazul in care termin medicalul ma duc la serviciu si dupa doua zile vreau sa imi iau iarasi concediu medical).

da mi s-a emis odata cu decizia de concediere si preavizul de 20 de zile
intrebarea mea era referitoare la decizia de concediere prin executor judecatoresc?ce inseamna asta?
si alta intrebare: de ce se desfiinteaza chiar postul meu din cele 4 de acelasi gen fara sa mi se dea explicatii? prin aceasta reorganizarede ce se desfiinteaza fix postul meu ?
sau eu am dreptul de a cunoaste motivele pentru care se desfiinteaza doar postul meu intrebandu-i pe superiori sau trebuie "sa tac si sa inghit aceste lucruri"?