avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Costa Blanca

Activitate Costa Blanca

In cazul fondurilor europene, este necesar ca tu sa ai fonduri proprii la prezentarea proiectului, nu merge doar sa ai terenul si sa soliciti fondurile.

Va trebui sa prezinti proiectul , iar dupa acceptare, tu sa poti rezista financiar cam 12-18 luni pana iti vireaza ei banii.Asta e calea legala si de care stiu eu, daca e sa urmezi sfatul d-lui avocat, nu mai stiu, va trebui sa-l consulti si poate iti vinde un pont.

Firma de Consultanta care pregateste proiectul, in general vrea sa incaseze in momentul acceptarii proiectului, depinde de suma totala, dar e o suma destul de ridicata, pe care va trebui sa o platesti cu banii tai.

Ideea nu e rea deloc si eu zic ca poti incerca, cauta o firma de consultanta care s-a mai ocupat cu astfel de proiecte, ei sunt in masura sa-ti spuna care sunt sansele de obtinere si ce-ti trebuie si daca este suficient doar cu aportul terenului, iar daca nu ai banii suficienti, cauta un investitor.

Succes!
Răspuns la discuția periada garantie de participare
Cele 60 de zile se numara incepand cu 1 Septembrie, ziua in care s-a deschis oferta nu se ia in calcul.
Răspuns la discuția divort
Normal ca se poate in Romania, indiferent unde, cand si cum, vei fi instiintata, deoarece aveti un copil.
Răspuns la discuția divort
Naomi nu e nevoie sa deschizi alt subiect, se poate continua discutia intr-un singur loc, asa e mai usor.
Are nevoie de Certificatul de Casatorie original si banuiesc ca si de certificatul de nastere al copilului.
Răspuns la discuția Procura minor
puffffffffffffff , si de unde trebuie scos acest "cazier judiciar"?
Răspuns la discuția Procura minor
Toti sunt cetateni romani, cu rezidenta in Italia.Tocmai ce mi-au confirmat ca vor intra in tara cu parintii.
Deci procura va fi facuta in tara, deoarece minorul va mai ramane in vacanta.

Atunci , ambii parinti vor face procura la un notar, imputernicind un adult sa insoteasca minorul la intoarcerea in Italia.(asa inteleg eu)


Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Discuție Procura minor
Este vorba despre un minor care trebuie sa vina in tara , dar nu poate fi insotit de parinti, deoarece acestia nu pot lua vacanta.
Treaba ar fi urmatoarea:

- se poate face procura ca minorul sa fie insotit de un adult?

- din cate stiu , la intrarea in tara nu e nevoie, dar se pune problema la intoarcere.
Si daca stiti ce acte trebuiesc pentru a face procura.

Va multumesc anticipat.
In legatura cu programul "Prima casa", daca cineva are informatii.O sa va explic in mare care ar fi nelamuririle.

Sa presupunem ca vreau sa aduc un investitor strain, care sa cumpere un teren pe care sa construiasca blocuri, dar care sa intre in programul "prima casa".
Care sunt conditiile pentru a intra in acest program ?
Sau ce se cere pentru a intra in acest program?

Discuție Ce pot sa fac?
Nici nu stiu cum sa incep....voi incerca sa fiu cat mai explicita.
Intre 1999-2002 am lucrat in Constanta, am plecat din tara, cum plecarea mea a fost in 5 zile, la terminarea activitatii la firma care lucram, nu mi s-a dat cartea de munca, pe motiv ca trebuie dusa nu stiu unde....
Bun, m-am intors in tara si imi trebuie cartea de munca sa ma pot angaja aici, cu chiu cu vai , reusesc sa recuperez cartea, cu ajutorul unei prietene de la fosta sefa, o stimabila doamna......#-o, si constat cu stupoare, ca perioada lucrata la ea , nu este trecuta in cartea de munca.
Am fost la fortele de munca din Cta si nimic.Firma nu mai exista, doamna respectiva dedicandu-se Contabilitatii.
Intrebarea mea este: Cum pot recupera acei ani sau ce pot sa fac?Fosta sefa nu raspunde la telefon , iar firma nu mai exista.
Nu exista nicio lege prin care acesti oameni sa fie trasi la raspundere?
Sunt foarte nedumerita si in acelasi timp indignata.
Va rog, daca cineva a fost intr-o situatie asemanatoare sau daca imi puteti spune cum sa fac.
Pentru cei ce au sustinut examenul pentru romana-spaniola//spaniola-romana, a fost greu?
Ce texte vi s-au dat?Care a fost gradul de dificultate?