avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate andrrrea

Activitate andrrrea

Buna seara,
Soacra mea a avut un concubin timp de 20 de ani. Singurele acte au fost cele de luare in spatiu. Azi s-a hotarat el ca vrea sa se desparta, a venit in lipsa ei si a luat toti banii stransi de amandoi, fara sa lase cheile de la casa. Acum ii e frica ca pleaca maine la serv, si ii ia toate lucrurile de valoare. 2 intrebari am:
1. Poate face ceva legal sa recupereze o.parte din bani, eventual si din masina cumparata impreun?
2. Unde trebuie sa mearga ea ca sa il scoata din spatiu?
Multumesc.
buna seara! nu stiu daca am selectatbine subiectul, am urmatoarea intrebare Unchiul tatalui meu s-a nascut cu dizabilitati neurologice, are grad de handicap, este considerat fara discernamant. Sora lui, bunica mea, are grija de el, dar fiind batrana si bolnava si ea, ar dori sa il treaca in grija parintilor mei, totodata sa le dea si un teren pe care el il detine cu titlu de proprietate din 1994 (a fost cumparat de tatal lui direct pe numele lui, nu e mostenire sau altceva) cu contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Bunica are mai multi copii, toti cu pretentii, de aceea ar vrea sa faca acte, insa am intrebat la 2 notariate in pitesti si au spus ca nu se baga in astfel de cazuri-pt faptul ca el (unchiul) este considerat fara discernamant, nu stie nici sa scrie. Ati putea sa ma indrumati spre o cale pe care am putea face aceste acte?
Buna ziua. Eu si sotul meu suntem casatoriti de 4,5 ani si avem un baietel de acceasi varsta. nu avem in proprietate decat o masina achizitionata cu banii din nunta, nici un alt bun mobil sau imobil. putem divorta de comun acord la notar/primarie si in ce conditii privind tutela copilului?
va multumesc!
se poate pune poprire pe salariul sotului pt un credit al meu chiar daca nu mi-a fost nici girant nici coplatitor si creditul l-am luat cu mult inainte de casatorie?
Buna ziua,
Am o prietena insarcinata intr-o situatie mai delicata si nu stim daca are drept de CCC. Situatia este asa: S-a angajat la actualul loc de munca, pe 31.07.2014 cu contract pe 3 luni. Acum a aflat ca este insarcinata in 5 saptamani si ar urma sa nasca in iunie anul viitor. Inainte de acest loc de munca, mai are 3 luni (ianuarie, feb, martie 2014) la o alta societate. Nelamuririle sunt urmatoarele:
- In cazul in care angajatorul actual nu vrea sa-i prelungeasca contractul are vreo valoare faptul csa este insarcinata? (nu a anuntat i nca, asteapta documentatia de la medic)
-dasca i se prelungeste contractul, la calculul perioadei lucrate la dosarul pt indemnizatie se calculeaza si cele 3 luni de la incdeputul anului chiar daca are intrerupere?
-este adevarat ca, atunci cand esti angajat pe perioada determinata, angajatorul are dreptul sa nu prelungeasca contractul c chiar daca esti insarcinata?
Va multumesc f mult, sper sa fi fost sufiecient de explicita. Va doresc o seara frumoasa!
Buna ziua! Stie cineva care este procedura de schimbare a autorizatiei si stampilei dupa casatorie?
Am citit pe site la MJ ca trebuie trimise copii de pe certificatul de casatorie si CI nou, dar mi se pare suspect sa-mi ramana si autorizatia veche...iar despre stampila nu stiu nimic...
Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!
Buna ziua,
Apelez la dvs pentru ca am o nelamurire: am de tradus din spaniola in romana un certificat de nastere, cazier si inca un act in vederea casatoriei in RO. Domnul respectiv m-a intrebat daca trebuie suprasemnate de catre tribunal ca el asa ar fi auzit. Trebuie sa recunosc ca ma depaseste putin aceasta situatie legala, intrucat n-am mai avut contact cu o astfel de problema. Asa ca va intreb pe dvs: stiti ceva despre asta? Trebuie suprasemnate, stampilate, vizate, etc?
Va multumesc!
Si daca tot am intrat, o sa va mai cer o parere in legatura cu o expresie care-mi ridica ceva probleme dintr-un act medical.
Pacientes a cargo de MUTUAS y ENTIDADES DE SEGURO.
Va multumesc si va doresc un weekend linistit!
va multumesc frumos!
Buna seara, nu stiu daca e bine unde postez aceasta intrebare...
Ma intereseaza detalii legate de programul prima casa: daca va mai exista in 2013 si cand aflam, conditii de creditare, date cat mai exacte pentru ca nu cunosc nimic legat de acest subiect. Cel mai mult ma intereseaza care ar fi venitul minim, in caz ca stie cineva.
Va multumesc frumos!