avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate andrea_palko

Activitate andrea_palko

Buna seara,

Sunt in concediu de crestere a copilului pana in data de 02.08.2011, iar dupa aceasta data nu mai doresc sa ma intorc la vechiul loc de munca. Postul meu nu a fost desfiintat, dar conditiile pe care mi le ofera pentru a ma intoarce nu ma multumesc.
Doresc sa stiu daca am dreptul la ajutorul de somaj pana imi gasesc un alt loc de munca. Daca exista posibilitatea de a solicita eu acest lucru, fiindca firma cu siguranta nu va vrea sa ma dea in somaj.

Va multumesc.
Răspuns la discuția proprietarii de la ultimul etaj
Buna ziua,
Imi puteti spune si legea care reglementeaza aceste lucruri, adica modul de calcul al facturii de incalzire al celor care au repartitoare (si care stau la parter, in cazul meu).
Multumesc
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca sunt obligata la plata cotei fixe pentru incalzire avand in vedere ca am centrala termica de apartament, stau la etajul 4, iar tevile de incalzire nu mai trec prin apartamentul meu, ele fiind taiate si scoase cu totul (de fostul proprietar acum 6 ani).
Cei de la asociatie mi-au spus ca indiferent daca am sau nu tevile in casa trebuie sa platesc cota fixa 50% din valoarea caldurii ca si restul locatarilor.
As dori daca se poate sa-mi spuneti si legea care reglementeaza aceste lucruri.
Inca un aspect cu care nu sunt lamurita este acela ca nu pricep cum se stabileste valoarea cotei fixe. De ce 50% si nu 30%, ca la alte asociatii, de exemplu?
Mentionez faptul ca pe scara blocului nu sunt calorifere, deci cred ca aceasta cota atat de mare pentru partile comune nu este justificata.
Multumesc
Va multumesc frumos pentru lamuriri. As dori daca ati putea sa-mi spuneti si legea care reglementeaza acest lucru, pentru a putea sa merg la cei de la somaj si sa le-o arat, deoarece dansii au zis ca incepand cu luna decembrie mi se va sista plata ajutorului de somaj indiferent de valoarea veniturile realizate.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie: din luna iulie 2010 sunt in somaj, acum o luna mi-am facut actele pentru intreprindere individuala, urmand sa incep efectiv activitatea cu data de 1 noiembrie.
Intrebarea mea este urmatoarea: este adevarat ca in aceasta situatie voi pierde automat somajul, chiar daca nu voi realiza venituri din activitatea pe care urmeaza sa o desfasor, sau veniturile vor fi foarte mici (mentionez faptul ca obiectul de activitate al I.I. este realizare si comercializare imitatii bijuterii).
Ma intereseaza daca am dreptul sa realizez venituri pana la o anumita suma, fara sa pierd ajutorul de somaj.
Buna ziua,
Doresc sa ma autorizez pentru activitatea de confectionare imitatii bijuterii (realizez bijuterii din ceramica) si nu stiu care ar fi cea mai buna alegere pentru mine, PFA sau II (intreprindere individuala), doresc de asemenea sa pot vinde bijuteriile in piete, targuri si pe net.
Ma intereseaza atat costurile de infiintare cat si cele ulterioare, adica taxe si impozite ce trebuiesc platite la stat.
Mentionez faptul ca sunt in concediul de crestere a copilului si ca nu doresc sa imi pun cartea de munca pe firma mea, eu figurand inca ca angajata la o alta firma.
Si as mai avea o intrebare: este adevarat ca daca imi fac PFA pierd indemnizatia de crestere a copilului?
Care ar fi solutia optima in acest caz?
Multumesc
Discuție SOMAJ si PFA
Buna ziua,
Daca sunt in somaj si vreau sa imi scot autorizatie persoana fizica, mai am dreptul la indemnizatia de somaj?
Multumesc frumos ptr raspunsuri.
Angajatorul mi-a motivat desfiintarea postului prin faptul ca volumul de munca a scazut foarte mult, ca nu mai sunt comenzi, si in consecinta suntem prea multi angajati pentru situatia economica actuala.
Prin urmare cred ca m-as incadra la situatia "încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului", si as putea solicita o compensatie de un salariu, in afara drepturilor cuvenite la zi.
Buna ziua,
Am fost anuntata ca mi se desfiinteaza postul in care lucrez si ca voi fi trimisa in somaj, intrebarea mea este: am dreptul la ceva plati compensatorii (un salar in avans sau ceva de genul asta), mentionez faptul ca lucrez la o firma privata si in contractul de munca nu este stipulat asa ceva.
Multumesc frumos
Buna seara,
Sunt in urmatoarea situatie: In contractul de munca mi-a fost stipulata clauza de neconcurenta si se prevede ca are efect 24 luni dupa incetarea contractului de munca, tin sa precizez ca ocup functia de tehnoredactor care este o functie de executie si nu de conducere. In codul muncii art 21 si 22 clauza de neconcurenta are efect de 6 luni ptr functiile de executie si trebuie acordata o indemnizatie de minim 25% din salar. In toata perioada de cand sunt angajata, nu am primit nici un leu in plus fata de salarul negociat, iar acum cand mi-am dat demisia mi-au amintit de aceasta clauza si de faptul ca timp de 2 ani de zile ea isi produce efectele. Ce sanse sunt pentru a-mi recupera indemnizatia (ce nu am primit-o in cei 2 ani pe care i-am lucrat la acesta firma) pentru aceasta clauza de neconcurenta, sau sa se declare clauza nula pentru nerespectarea in totalitate a legii.
Va multumesc