avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate elena_hanu

Activitate elena_hanu

Răspuns la discuția tranzactie
Este un proces civil....dupa 2 ani vinovatul a fost obligat sa prezinte polita rca....problema care se pune acum e cine ma despagubeste pt toate cheltuielile facute din cauza acestui litigiu?
Cei de la firma de asigurari au fost de acord sa facem o tranzactie si sa imi plateasca despagubirile cu titlu de dauna auto.....dar mai raman cheltuielile cauzate de acest proces...pe care as dori sa le cer de la vinovatul de producerea accidentului....problema e ca el nu e de acord si as fi dorit sa stiu daca se poate incheia tranzactia doar cu firma de asig....urmand sa ma judec in continuare cu vinovatul de producerea accidentului pt daunele cauzate prin refuzul sau de a-mi da polita rca in timp util. Multumesc!
Discuție tranzactie
Buna ziua! Am si eu o intrebare... daca intr-un dosar sunt mai multe parti...se poate face tranzactie doar cu una dintre ele? Mai exact am avut un accident auto si vinovatul a refuzat sa-mi dea rca-ul pt a-mi repara masina...firma de asigurari e de acord sa-mi plateasca despagubirile auto si dispusa sa facem o tranzactie dar vinovatul de accident nu e de acord sa-mi dea nici macar cheltuielile de judecata...pot sa fac tranzactie doar cu firma de asig si sa ma judeca in continuare cu responsabilul de accident? Deoarece prin refuzul lui timp de 2 ani de a-mi da rca-ul mi-a cauzat o gramada de cheltuieli pe care nu e dispus sa mi se plateasca de bunavoie. Si ce se poate face in acest caz? Se face disjungerea dosarelor?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția expertiza
Da s-a prezentat la fata locului, dar de atunci au trecut deja 2 termene....si pentru acesta de peste 2 zile tot nu s-a depus nimic...presupun ca va fi amendat asa cum l-a avertizat instanta...dar ce se va intampla de acum in colo? Va fi inlocuit...trebuie sa-l platesc iar si pe noul expert?
Discuție expertiza
Buna ziua! Sunt parte intr-un dosar civil in care am solicitat o expertiza tehnica....expertul nu a depus raportul de expertiza nici pentru termenul urmator care va fi peste 2 zile.....desi a fost avertizat ca va fi amendat. Cum ar trebui sa procedez in continuare...sa solicit schimbarea expertului..sa solicit numirea altui expert si sa mi se inapoieze banii platiti ca si onorariu expertului? Multumesc!
Buna ziua! Am urmatoarea problema...am fost implicat intr-un accident rutier de care nu am fost vinovat. Ca urmare a acestuia mi s-a reparat masina mea pe rca-ul vinovatului. Cei de la asigurari au dat acceptul pt. devizul de la service dar nu au mai facut si plata. Drept urmare firma care mi-a executat lucrarile la autotirismul meu m-a dat in judecata alaturi de firma de asigurari pentru obligarea mea in solidar la plata reparatiilor impreuna cu firma de asigurari....Pot sa faca asa ceva?Multumesc!
Stie cineva cum se procedeaza pt a lua o stampila ca o hotarare este definitiva? Unde trebuie sa merg...la judecatorul de servici? Si as putea sa trimit pe cineva cu delegatie ( care nu este avocat ).sa ia stampila respectiva? Multumesc!
Stie cineva daca este posibila desfacerea unei casatorii incheiate in Italia intre o romanca si un cetatean italian prin introducerea actiunii de divort la o instanta din Romania? Multumesc!
Este posibil sa inceteze contractul de munca prin acordul partilor in momentul cand angajatul se afla in concediu medical? Sau se considera contractul suspendat pana cand se termina concediul medical?
Discuție solutie recurs
Buna ziua! As dori si eu un raspuns pt. urmatorul caz: reclamantul cheama in judecata pe parat pt. neplata cheltuielilor de intretinere la asociatia de locatari izvorate dintr-un contract de inchiriere .La judecata in fond actiunea este respinsa pentu lipsa calitatii procesuale a reclamantului ( nu platise la intretinere datoriile restante, deci calitatea procesuala activa ar fi avut asociatia de locatari). ulterior el achita aceste datorii si declara recurs anexand chitantele ca dovada a platii, dar recursul nu-l face in termenul legal. As dori sa stiu daca reclamantul mai are vreo cale in justitie prin care sa-si ceara restituirea cheltuilelilor. Multumesc!