avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate IUSTINA PETECUTA

Activitate IUSTINA PETECUTA

Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pentru o locuinta in constructie, cu achitarea avansului.Intrucat nu l-am notat in Cartea Funciara, proprietarul a vandut imobilul finalizat unui tert.In aceste conditii, poate cesiona antecontractul catre noul proprietar si apoi sa perfectez vanzarea cu acesta sau imi restituie avansul, inchei antecontract cu noul cumparator si incetam antecontractul initial prin acordul partilor?
Am incheiat un antecontract de vanzare -cumparare, la notar, pentru o locuinta aflata in curs de executie , am achitat avansul, dar nu am notat antecontractul in Cartea Funciara. Pana la data perfectarii vanzarii, promitentul vanzator a instrainat locuinta, finalizata intre timp, unei alte persoane.In aceste conditii, antecontractul produce efecte si imi pot recupera avansul ?Care ar fi demersurile de intreprins?
In situatia in care detin o functie de sef serviciu si solicit mutarea pe o alta functie in cadrul institutiei si in cadrul unei alte activitati pentru care am specializarea corespunzatoare, iar conducatorul institutiei refuza pe motiv ca nu are cine sa coordoneze activitatea pe care o conduc eu in prezent, care sunt demersurile care pot fi intreprinse pentru a obtine mutarea?Precizez ca este o activitate cu volum mare de lucru, riscuri sporite si nivel ridicat de complexitate, cu personal insuficient, iar cel existent cu pregatire necorespunzatoare.Acest fapt presupune lucru peste program, munca in conditii de stres si permanenta criza de timp, fapt de natura sa imi afecteze starea de sanatate. Multumesc.
Pentru ocuparea postului de sef serviciu privat pentru situatii de urgenta este conditie obligatorie absolvirea cursului de sef serviciu intr-un centru de formare autorizat de Autoritatea Nationala pentru Calificari la fel ca in cazul ocuparii postului de sef serviciu voluntar pentru situatii de urgenta?Care este actul normativ care reglementeaza conditiile pentru ocuparea postului de sef serviciu privat pentru situatii de urgenta si care sunt atestatele obligatorii?Pot angajatorii(operatori economici privati) sa solicite conditii ce exced prevederilor legale?
In situatia in care mai multi salariati am castigat in instanta de fond drepturi banesti, iar ulterior sentinta a fost casata cu suspendarea cauzei in temeiul art.36 din Legea 85/2006 este posibil ca aceasta sa fie repusa pe rol?Cand si in ce conditii?Art.40 din Legea insolventei mentioneaza ca se suspenda si termenele de prescriptie.. In situatia in care in recurs nu s-a pronuntat o hotarare de anulare a sentintei initiale care sa fie irevocabila, ci doar una de suspendare este lega lsa returnam drepturile banesti castigate pe fond si atribuite efectiv sau ar trebui sa asteptam repunerea pe rol si o hotarare irevocabila in acest sens?
Răspuns la discuția litigiu drepturi salariale
Da, a existat un litigiu pentru recuperarea creantei reprezentand prime inscrise in contractul colectiv pentru trei ani de la fostul angajator pentru care s-a deschis procedura insolventei si care este actualmente in reorganizare judiciara. Litigiul a fost castigat pe fond, iar administratorul judiciar ne-a inscris la masa credala si am primit sumele datorate inainte ca sentinta sa fie definitiva si irevocabila.Sentinta, am aflat acum, a fost insa casata inainte de a fi instiintati ca am fost inscrisi in tabelul creditorilor si inainte de a primi banii. Practic judecatorul sindic la care s-a facut contestatie a constatat inscrierea din eroarea administratorului judiciar, urmand ca pentru recuperarea sumelor fostul angajator sa se adreseze instantelor de drept comun pt. a obtine o hotarare definitiva care sa fie titlu executoriu.Intrebarea era daca sa inapoiez banii conform somatiei sau sa astept sa fiu actionat in instanta si eventual sa chem in garantie administratorul judiciar al carei eroare evidenta a fost.Mi se solicita intreaga suma, inclusiv impozitul virat la stat dintr-o vina care nu-mi apartine.
Societatea la care am lucrat a intrat in insolventa acum cativa ani.Administratorul judiciar a procedat la inscrierea mea in tabelul definitiv rectificat pentu recuperarea unei creante reprezentand drepturi privind prime la care aveam dreptul conform contractului colectiv de munca. Am primit acele sume, dar in acest moment am primit o notificare de la fostul angajator aflat in reorganizare judiciara prin care mi se comunica faptul ca dintr-o eroare am fost inscris in acel tabel al creditorilor intrucat societatea a facut contestatie la judecatorul sindic cu privire la tabelul in care am fost inscris , motivand ca am fost inscris din eroare in baza unei sentinte care fusese casata anterior. I s-a admis doar capatul de cerere cu privire la constatarea faptului ca titlul a fost desfiintat prin sentinta de casare, iar capetele de cerere cu privire la a dispune restabilirea situatiei anterioare si la obligarea la plata sumei primite au fost respinse ca nefiind de competenta judecatorului sindic .In aceasta situatie, am primit o somatie de plata din partea fostului angajator, cu mentiunea ca in cazul in care nu o respect, se va apela la instanta, cu plata cheltuielilor conexe de judecata si executare. Va rog sa imi precizati cum ar trebui sa procedez si ce sanse am sa castig in instanta daca eroarea de inscriere in tabelul creditorilor nu imi apartine, neavand cunostinta de sentinta casata .
As dori sa stiu care sunt avizele specifice care se solicita in vederea emiterii unei autorizatii de construire pentru retele de cablu, televiziune si internet.
Multumesc.
Am gasit un punct de vedere conform caruia in situatia aplicarii unei astfel de proceduri, daca exista un singur candidat si acesta indeplineste criteriile de calificare si preselectie , se poate continua procedura cu acest unic candidat, chiar daca numarul minim de candidati preselectati ar trebui sa fie 3.(baza legala art.117 din OUG 34/2006).Intrucat textul art. cu privire la continuarea procedurii este oarecum ambiguu, as dori lamuriri suplimentare asupra interpretarii.