avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Activitate ionescualecu

Activitate ionescualecu

buna ziua, amermmen formulat o plangere contraventionala pentru care vom avea primul termen in martie. plangerea contraventionala este formulata impotriva ANPC. Ulterior am aflat ca trebuia sa fie indreptata impotriva ANPC, Comisariatul J., intrucat acesta este cel care a intocmit procesul verbal. pana la primul termen de judecata mai pot modifica aceasta greseala? mi se va respinge cererea? intrand pe situl lor am vazut ca acest comisariat judetean este parte a comisariatului regional. rog ajutor! ce ar trebui sa fac sa precizez corect paratul? multumesc!
Răspuns la discuția bunuri comune
se poate introduce direct cerere in ceea ce priveste acea posesie de 30 de ani, uzucapiunea, cum ii spuneti dv, fara a mai introduce cerere partaj sau se pot discuta in acelasi timp? sora mea a posedat dupa divort singura, fostul sot nu a contribuit cu nimic la imbunatatiri. s-a mutat in alta localitate si nu mai stim nimic de el. in aceeasi cerere se va plati taxa de timbru atat partajul cat si uzucapiunea, separat?
multumesc!
buna ziua, avocatul adversarei mele este cumnat cu una din judecatoarele la instanta la care am depun noi dodarul de partaj. nu este ea judecator in acest dosar, dar are vreo importanta ca este la aceeasi instanta?
Discuție sentinta civila
buna ziua,
sentinta privind partajul succesoral si iesirea din indiviziune se comunica acasa?
multumesc!
buna ziua, avem un proces pe rol si vrem sa facem o tranzactie.
una din parate apare in buletin cu prenumele Mariea iar in TP apare cu prenumele de Maria. la fel defuncta dupa bunurile careia facem succesiunea este cu aceleasi prenume atat pe Tp cat si peCD. se poate rezolva printr-o declaratie la notar sau poate ramane asa cum este? care ar fi solutia?
buna ziua, pot renunta printr-o tranzactie la cota mea din mostenire? mi s-a spus ca nu pot renunte in favoarea cuiva. care este metoda de a nu accepta acesta cota?
multumesc!
Discuție tranzactie
buna ziua,

am inceput un proces de partaj succesoral si iesire din indiviziune. am fost sfatuiti sa facem o tranzactie dc ne intelegem. nu am facut expartiza topo ptr ca impartim doar cateva terenuri, toate insrise intr-un titlu de proprietate si nu la faramitam. eu doresc sa nu primesc nimic nici terenuri nici contravaloarea cotei ce mi-ar reveni. pot sa renunt prin aceasta tranzactie?
este necesara o expartiza sau o explicatie in scris de la primarie dc numele celor care sunt inscrisi la vecini sunt prescurtate pe acel act de proprietate? va multumim.
buna ziua, as vrea sa renunt la judecata la primul termen. trebuie sa timbrez cererea cu toata suma? am timbrat cu o suma destul de mare pe care vreau sa o recuperez. se poate? este posibil sa mi se ceara sa completez taxa de timbru dar este peste posibilitati dar vreau sa recuperez si ce am timbrat pana acum. ce pot face?
multumesc!
Răspuns la discuția taxa de timbru
multumesc f mult pentru raspunsul prompt!
notarul poate face iesire din indiviziune? noi am inteles ca putem primi certificat de mostenitor. iesirea din indiviziune se face doar in instanta?