avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Activitate ana.ana

Activitate ana.ana

Discuție accident
am avut accident cu o masina inmatriculata in bulgaria cu avarii usoare. nu am vrut sa completez documentele de intelegere amiabila pentru ca nu aveam incredere in documentele lui( asigurare ...)
nu a vrut sa mearga la politie si nici politia nu a vrut sa vina la fata locului. eu am fost si am dat declaratie la politie. el avand termen 24 de ore sa declare accidentul.
nu a fost la politie in termen de 24 de ore. politia urmeaza sa-l citeze si sa lungeasca foarte mult lucrurile ca asa e la noi.
azi la peste 30 de ore de la accident m-a sunat ca ar vrea sa incheiem intelegere amiabila si sa retrag declaratia de la politie.
eu deja am deschis dosarul de daune pe baza documentelor urmand sa adaug procesul verbal de la politie, pe care nu-l pot obtine prea curand.

care ar fi cea mai buna solutie? pe mine ma intereseaza doar sa-mi pot repara masina pe asigurarea lui.ma putet ajuta????
El are carte verde de pe care am si primit o copie, am sunat la registrul asiguratorilor auto din Romania si mi s-a comunicat ca pe teritoriul Romaniei trebuie sa ma adresez ASIROM-ului care este corespondentul firmei din Bulgaria. Politia a constatat avariile si mi-a eliberat adeverinta de reparatie dupa ce am facut declaratia.
De la el am primit copii de pe asigurare, carte verde, talon si buletin.
Pentru a putea deschide dosarul de dauna la ASIROM trebuie sa mai am insa si o copie de pe procesul verbal intocmit de politie.
Ce pot face ca lucrurile sa decurga fara probleme?
aseara am avut accident cu un golf inmatriculat in bulgaria, el fiind vinovat. eu nu stiam cum e cu asigurarile celor inmatriculati in bulgaria si am zis sa mergem la politie. a zis ok dar ca trebuie sa-l astept sa termine tura. l-am astepat 2 ore, timp in care a mai dat cateva telefoane si s-a razgandit, ca nu mai vrea sa mearga la politie. am luat copie dupa asigurare, dupa buletin, nr de tel.
am sunat pe loc la politie sa intreb ce se intampla daca nu vrea sa mearga la politie si sa vina ei, eram aproape de sediul lor, dar nu au vrut sa se deplaseze au zis ca procedura este sa-l astepte 24 de ore sa declare accidentul.
am fost la politie si am facut declaratie.

acum intrebarea este daca el nu declara in 24 de ore ce se intampla sau ce trebuie sa fac eu? eu pot sa-mi repar masina? el are asigurare la vienna insurance group, cum ar trebui sa procedez?, nu cred ca se va duce la politie pt ca va ramane fara carnet si se va alege si cu niste amenzi frumoase.
Buna ziua,

Eu detin un apartament achizitionat prin credit, ceea ce implica o asigurare in favoarea bancii.
intrebarea este daca eu pot incheia si alta asigurare in favoarea mea pentru acest apartament?

Multumesc,
Buna ziua,

As dori sa achizitionez un apartament prin programul Prima Casa. As dori sa stiu cam cat de sigure sunt actele emise de cei de la Cadastru si de la Cartea Funciara? Mai exista si alta posibilitate de a verifica daca un apartament este ipotecat sau este pus sub sechestru?

Multumesc,
Discuție bunuri in comun
Buna ziua,

Daca prietenul meu face credit prima casa singur pentru un apartament, iar eu ii dau bani cash pentru avansul de 3000 EUR si inca 5000 EUR pentru diferenta si alti bani pentru imbunatatiri si mobila, banii ii dau cu contract legalizat ( obiectul contractului - avans si amenajare apartament, nu stiu exact ce se va scrie la atributiile imprumutatului (prietenul meu), durata....) iar dupa un an ne casatorim, apartamentul va fi bun comun??? dar eu nu apar in nici un fel de acte legate de proprietatea apartamentului.
Mai exact eu vreau sa stiu cum sa pun problema in asa fel incat sa am anumite drepturi asupra acelui apartament tinand cont ca totusi eu voi da cel putin 10.000 EUR.

Multumesc,
Discuție bunuri in comun
Buna ziua,

As dori sa stiu daca eu (singura, fara co-proprietari) imi cumpar un apartament cu credit, iar dupa un an ma casatoresc, apartamentul devine bun comun dupa cat timp??? unde as putea citi mai multe despre acest subiect??

Multumesc,
Buna ziua,

Am un client care doreste sa-si inregistreze cainele ca mijloc fix in contabilitate. Nu are documente de provenienta ( a fost primit cadou). Se poate inregistra pe baza unui contrat de donatie si a unui decizii a administratorului?; inregistrat la valoarea 0? dupa un an trebuie evaluat?
Cam care ar fi documentele necesare, pentru a nu avea probleme?

Multumesc frumos,
Buna,

Situatia este urmatoarea: o persoana fizica romana stabilita in Spania isi imputerniceste fratele sa ii vanda masina; fratele face un contract de vanzare cumparare cu o persoana fizica X. acesta merge cu masina la RAR, dar nu o inscrie la politie. ii face doar identificarea. persoana fizica X vrea sa vanda masina, dar fara sa o inscrie. persoana care cumpara cu cine trebuie sa faca contract de vanzare cumparare, tinand cont de faptul ca proprietarul si fratele (persoana imputernicita) sunt in Spania?
Ar putea sa incheie contract de vanzare cumparare cu persoana X?
Mai trebuie sa mearga la RAR desi s-a facut o data identificarea, dar nu s-a inscris in cartea masinii?
este vorba de prima imatriculare in Romania.
daca am avut accident duminica seara, marti am fost la asigurari sa incep demersurile pentru dosar, dar ei nu au vrut sa primeasca declaratia, au zis ca o sa o ia declaratia miercuri cand vin sa faca constatarea.
Intrebarea este daca pot cumva sa ridice problema ca nu am anuntat accidentul in 48 de ore (daca nu au luat declaratia, nu au vazut masina)