avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate gabi 27

Activitate gabi 27

SI INTREPRINDERILE INDIV. TREBUIE SA FACA LISTE PT INVENTARIERE LA SFARSIT DE AN SAU CEVA DE GENUL...???????????:help::help::help:
vreau sa -mi fac contract cu casa de asigurari de sanatate ca si pers. fizica si nu stiu cum se procedeaza.Nu sunt salariata dar am o intreprindere individuala deci ,am venit din activitati independente. Unde trebuie sa ma duc ?Se poate ca sotul fara venituri sa fie coasigurat daca el are domiciliul in ilfov si eu in Bucuresti?
ASTA STIU SI EU DAR DE LA FINANTE MI S-A SPUS LA IMPOZITUL PE NORMA DE VENIT TREBUIE DOAR NIR-UL NU MAI TREBUIE CELELALTE REGISTRE....DOAR IN SISTEM REAL....ERAU NECESARE SI ACELEA....?
"Z" SCOASE LA SFARSITUL ZILEI TREBUIE TRECUTE SI ELE BANUIESC UNDEVA...NU??
Discuție NIR
AM O INTREP.INDIV. SI SUNT NEPLATITOARE DE T.V A CUM TREBUIE SA COMPLECTEZ N.I.R-UL FARA T.V.A?EU CAND CUMPAR PRODUSELE AU T.V.A -UL ADAUGAT...!!!!!!!M
Mi-am infiintat o intrep.indiv. cu cod caen 4711( neplatitoare de TVA),am ales norma pe venit si astept ca cei de la fiinante sa stabileasca venitul.Nimeni nu explica nimic la administratie,la sfarsitul fiecarei zile se scoate "Z",cu acestea ce se fac si cu facturile cu care se achizitioneaza marfa? Cineva de acolo mi-a spus ca trebuie sa complectez doar N.IR -ul si atat ,altceva nimic, cum trebuie complectat,nu...daca poate cineva sa ma ajute...multumirii!!!!!!!!!!!!!!!!
Discuție cod caen 4725
Am infintat o Intrep. Individ. cu cod principal caen 4711 ( am cod secundar 4725) si am un aparat de cafea care nu functioneaza cu fise,trebuie un alt cod caen cumva?? MULTUMIRI ANTICIPATE..
Daca sunt titularul intreprinderi sunt ca si angajata,nu mai trebuie sa duc cartea de munca la ITM... ??
Daca am codul principal caen 4711(comert cu amanuntul in magazine nespecializate cu vanzare predominanta de produse alimentare,bautura si tutun),plus altele secundare si as dori sa aduc un aparat pt cafea sa vand la pahar ,se poate?
Imi deschid o intreprindere indiv. pt un magazin mixt;de ce autorizatii si avize am nevoie?:-/