avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaCristina86

Activitate AndreeaCristina86

Bună ziua!

Astăzi eu, soțul și copilul am fost la cumpărături în hipermarket. Soțul a scanat prin aplicație toate produsele. Posibil din rapiditate ori la unele nu a pus și adaugă în coș, ori nu le-a luat aplicația, la casă s-a trezit cu produse nescanate pe bonul final. Suma totală era de peste 1100 lei, iar la casă apărea de plată peste 700 lei, deci peste 400 lei nu erau pe bon. A fost chemată poliția, i s-au luat datele de pe buletin și bineînțeles că am plătit si diferența care nu intrasera pe bon. Nu a fost nimic intenționat, le-a explicat, dar în zadar. I s-a transmis că va primi citație să vină să dea declarație și i se va deschide dosar pt furt.
Rog să-mi explicati ce ar putea să se întâmple in această situație și in cât timp de la data producerii evenimentului ar putea apărea acea citație. Dacă nu apare într-o perioadă de "x" timp, putem considera că s-a înțeles situația și că nu s-a făcut nimic intenționat?
Este prima oară când se întâmplă așa ceva. Soțul mereu scanează cu acea aplicație.
Mulțumesc!
Bună seara,
Copiii tb sa facă o procură pt mama lor pt a ii da drept de semnătură pt vânzarea unui teren.
Mama e in alt oraș și copiilor le e greu să ajungă. Pt procură tb neapărat să fie și mama prezentă sau este suficient să meargă copiii?
Mulțumesc
Bună ziua,

În situația în care am un serviciu full time, 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămână, legal am voie un alt contract de 2 ore pe zi, 5 zile pe săptămână? Dacă da, în ce condiții?
Buna ziua,

Sotul meu are urmatoarea problema la serviciu! Si-a dat demisia, maine ar fi ultima zi de preaviz, iar astazi i se spune ca i se vor plati decat 33 de zile din concediu, in conditiile in care el mai are 56 de zile adunate din anii precedenti. Niciodata nu a primit vreo instiintare de la HR ca trebuie sa isi efectueze zilele de concediu pentru ca altfel le pierde. Daca facea cerere in timpul anului i le plateau chiar si daca nu isi dadea demisia, lucru pe care l-a facut in anul 2018. De atunci nu a mai facut asta, si le-a luat cand a fost cazul si a ramas cu 23 de zile anul acesta, 25 anul trecut si 8 din 2020. Ce poate face in acest caz? Poate face o cerere catre HR cu nr corect de zile pt a ii obliga practic sa plateasca ce ii tb, face o notificare ca el nu a primit niciodata instiintare ca e obligat sa le ia sau merge direct la ITM si face plangere? Multumesc
Bună ziua!

Am nevoie de o informație. De la fostul loc de muncă mi s-a dat adeverința de vechime. După 2 luni jumătate la noul loc de muncă îmi cere de la fostul loc de muncă o alta adeverință, in alt format, care mi se transmite ca trebuie depusă la Casa de sănătate împreună cu medicalul, care sa ateste ca am lucrat la ei, pt stagiile de cotizare. Conține unele informații care se găsesc în adeverința de vechime primita de la fostul loc de muncă, dar și altele în plus și scrie clar ca este pentru medical, pt casa de asigurări. Șefa de la fostul loc de muncă, refuză. Spune sa ia informațiile din revisal, deși contabila de unde lucrez acum spune clar ca are nevoie de acel model completat de ei. Poate sa refuze sa îmi dea mie, ca fost angajat, o adeverință de care am nevoie dacă mi-au dat deja adeverința de vechime? Am lucrat doar trei luni la ei. Am cerut și de la cei dinainte, la care terminasem in ianuarie și nu au avut nicio problemă să îmi completeze ce le-am cerut. Mulțumesc
Bună ziua,
Fiind pandemie și anulând concediile din acest an, am rămas cu 15 zile de concediu. Până acum ne puteam din zilele de concediu din anii trecuți oricând în anul următor. Anul acesta, când mi-au rămas și f multe, mă obligă (nu în scris, nu este dată directivă de sărbători că ar închide firma etc) să mi le iau cel târziu în februarie. Eu una nu vreau pentru că nu plec nicăieri. Încă este pandemie și oricum nu am unde pleca 15 zile lucrătoare. Am întrebat de plata lor și mi s-a răspuns simplu că zilele de concediu se plătesc doar la încetarea contractului de muncă.
Vreau să știu care este legea în acest sens. Dacă nu le iau în feb cel târziu au voie să mă lase fără zilele mele de concediu legale fără nicio explicație? Soțului îi plătește anual zilele de concediu dacă nu le ia până în aprilie și nu l-a dat niciodată afară... Mulțumesc
Bună seara,

Asociația nu deține suficienți bani pt cumpărarea unui produs. Se poate cumpăra acel produs pe persoană fizică urmând ca apoi ca acea persoană să nu mai achite întreținerea o lună, două în contul produsului respectiv?
Ideea este că scrie clar atât în asigurare cât și în contractul cu agenția că nu primim banii în condiții de forță majoră, calamități etc. Pt că nu tine de ei... Vă dați seama că nu mă pot risca să merg acolo și cu copilul. Plus că am fi fost 4 familii și toți se retrag.... Îmi este teama dacă merg și se închid granițe ca nu mă pot întoarce pt că nu este țară din UE... De covid nu prea mi-e frică sincer... Eu vreau să știu dacă în aceste condiții ei îmi pot da banii sau pot rămâne cu banii dați. Practic nu e vina mea și sunt banii mei... Ei nu au cheltuit nimic cu mine încă... Mă retrag în timp util. Pot face ceva pe cale legală dacă refuză să îmi returneze banii? Măcar 50% din ei și nu sub forma de voucher
Bună ziua,
Ca multe persoane ne-am făcut o rezervare pt o vacanță în acest an. Vacanța urma să aibă loc începând cu 15 iunie, all inclusiv, în Turcia și am plătit-o integral cu mult timp înainte. Termenul limită fiind pe 14 mai, la fel cu cel pentru o posibilă renunțare. Bineînțeles că dorim să renunțăm din cauza virusului. Plus că nu avem cum să ajungem acolo nici dacă vrem, fiind toate zborurile anulate. Către Turcia, fiind țară non UE, oricum nu cred că se va da drumul nici pe 15 iunie. Am făcut și o asigurare per familie. Întrebarea mea este, cum să facem să ne luăm banii înapoi? Ei spun că nu e vina lor că a venit virusul și că nu ne pot da decât o f mică parte din bani... Asta pt că am plătit integral cu f mult timp înainte dar și aia sub formă de voucher pt că nu mai au bani. Nici nu mă gândesc să accept voucher și nici vina mea nu este că a venit virusul. Nu am cum să merg nici să vreau. Cum să abordez situația cel mai bine? Vă rog, orice sfat. Se apropie perioada limită și tb să facem ceva până nu mai putem primi absolut nimic. Mulțumesc
Discuție Salariu
Bună ziua. În luna ianuarie am avut o zi de concediu de odihnă. Tot pt luna ianuarie mi s a mărit salariul brut de la 6058 la 6984 lei. În luna februarie am luat în loc de 5500 lei net (lucrez în construcții), 5464 lei. Spune că am luat așa pt că am avut o zi de concediu și se calculează media celor 3 luni anterioare. Dar eu știu că dacă media este mai mică decât salariul de încadrare, se va lua salariul de încadrare și pt o zi de concediu, nu are logică să îmi dea mai puțin la salariu. Se poate cu aceste sume, sa îmi calculeze cineva pe foaie concret? Vă rog mult. Ea zice că se ia media pe Oct, noiembrie, dec când am avut 6058 și nu contează dacă e mai mic sau mai mare decât salariul de încadrare. Nu contează la medical, unde se calculează pe ultimile 6 luni, dar la concediu de odihna eu știu că chiar contează. Vreau un calcul concret, vă rog. Mulțumesc