avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate viorica71

Activitate viorica71

Buna ziua,
in urma vanzarii casei,am facut o chitanta de mana cu cei care au cumparat-o,prin care am stabilit un termen la care sa-mi dea o diferenta de bani.chitanta a fost facuta si semnata de catre noi,partile si martori din ambele parti. Cumparatorii nu au respectat termenul,mai mult decat atat,au inceput sa ma sune invocand tot felul de defectiuni descoperite de ei la casa...usor de inteles scopul lor de a nu-mi mai da banii...ce pot sa fac si ce sanse am sa-i actionez in instanta?
mentionez ca actul de vanzare -cumparare a fost semnat la 31 martie,iar termenul din chitanta de mana este de 30 aprilie.
multumesc!
multumesc!va rog sa-mi spuneti si unde gasesc sau daca aaveti ,un model pentru o astfel de actiune.
multumesc inca o data!
buna ziua,
conform hot.de divort din data de 07.12.2010,fostul sot a fost obligat la plata pensiei de intretinere lunara in favoarea celor 2 copii,reprezentand 33% din venitul net lunar realizat la.....(firma care ,am aflat ulterior,il daduse afara in 06.12.2010).
in iulie,a.c.,am facut plangere la parchet pt neindeplinirea acestei obligatii.mentionez ca,de atunci,fostul sot nu lucreaza ...oficial,dar realizeaza venituri din alte activitati.
fiind mentionata in hotarare aceasta societate ,iar el nemailucrand acolo,ma dezavantajeaza ,in sensul ca mi s-a spus ca trebuie sa fac alta actiune si sa solicit pensie de intretinere raportata la venitul minim.
din moment ce el a mintit in fata instantei,firma respectiva nu a raspuns la adresa facuta de politie,iar el a declarat ca nu lucreaza ,nu inteleg de ce nu i se poate stabili pensia in functie de declaratia lui. de ce trebuie tot eu sa fac alta actiune,sa cheltui alti bani?
va rog sa ma lamuriti,iar daca asta trebuie sa fac,as dori un model de actiune in acest sens.
multumesc!
PS: va fi obligat fostul sot sa-mi plateasca pensie de la data terminarii divortului sau numai din data introducerii acestei noi actiuni?
am divortat pe 07 dec 2010,cei doi minori mi-au fost incredintati,iar fostul sot refuza sa plateasca pensie alimentara,ba mai mult,refuza sa-i dea copilului alocatia,bani care intra in contul lui de nasterea acestuia(6 ani).
de la ce data ar trebui sa inceapa aceasta obligatie a lui fata de copii?
multumesc!
buna ziua,
am divortat in 07 decembrie 2010,dar locuim impreuna in casa pe care urmeaza s-o vindem. Fostul sot refuza sa contribuie la cheltuielile comune ce tin de credit (rate,asigurare),de intretinerea casei si refuza si sa plateasca pensie alimentara pentru cei doi copii care mi-au fost incredintati.Mentionez ca alocatia celui mic,intra in contul lui de cand s-a nascut acesta(2004),iar el nu are loc de munca( nu a lucrat decat sporadic in cei 10 ani de casnicie).
cum pot demonstra ,in cazul unui proces de partaj ,contributia mea financiara mai mare?
Răspuns la discuția sotia agresata dupa divort
avocatul pe care l-am consultat mi-a spus ca plangerea tb s-o depun la parchet si ca imi vor trebui martori.
ideea este ca eu vreau doar protectia mea si a copiilor ,nu razbunare sau pedepsirea lui.vreau ca acest om sa ma lase sa traiesc,sa am grija de copii si sa nu mai faca parte din viata mea.practic,as vrea sa fie avertizat ca ,daca se mai apropie de mine sau de copii,in felul asta,risca un dosar penal sau altceva.:help:
politistul din localitate nu prea ma incurajeaza sa fac plangere,dar astazi vreau sa merg sa depun plangerea in doua exemplare la politie.avand in vedere ca am fost agresata si eu si fetita in prezenta baietelului(ambii minori) ,unde ar trebui sa mai depun o plangere ?copiii au cosmaruri ,sunt traumatizati si nu mai vor sa stea singuri cu el.
eventual as dori un model de plangere pt ca vreau sa o redactez inainte si apoi sa o inregistrez la politie.
multumesc!
Răspuns la discuția femei batute de catre soti
politistul din localitate nu prea ma incurajeaza sa fac plangere,dar astazi vreau sa merg sa depun plangerea in doua exemplare la politie.avand in vedere ca am fost agresata si eu si fetita in prezenta baietelului(ambii minori) ,unde ar trebui sa mai depun o plangere ?copiii au cosmaruri ,sunt traumatizati si nu mai vor sa stea singuri cu el.
eventual as dori un model de plangere pt ca vreau sa o redactez inainte si apoi sa o inregistrez la politie.
multumesc!
buna ziua,
unde sa depun o plangere impotriva fostului sot care ne agreseaza fizic si verbal pe mine si pe fiica mea,chiar daca pe 7 decembrie am avut divortul.
aseara ne-a batut si pe mine si pe fiica mea in varsta de 15 ani in prezenta baietelului de 6 ani.Ne ameninta ca ne omoara daca nu plecam din casa ,iar fiicei mele i-a spus "sa dispara".copiii sunt speriati,iar eu n-am unde sa ma duc pana vindem casa.
Răspuns la discuția divort
multumesc!
am divortat astazi.
urmeaza partajul,dar mai intai sa gasesc client pt casa.vom vedea....
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!