avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate Andy26

Activitate Andy26

Buna ziua,
Trec direct la subiect, am o mica nedumerire legata de o adeverinta de vechime eliberata de un fost angajator, adev. care nu respecta formatul standard. Anume, in adev. lipseste tabelul cu mutatiile intervenite, nu se precizeaza numele, CUI-ul si adresa firmei/angajatorului, si cel mai important, nu este precizata norma de munca (de 6 ore), au scris ca am 3 ani vechime dar nu au precizat si norma. In plus, au mai omis sa precizeze ca au inregistrat contractul in REVISAL, mi-au trecut doar data si nr contractului, iar persoana care l-a intocmit nu si-a trecut numele, a scris doar ca este vizat de Serviciul Resurse Umane. Cat despre acele precizari de sub tabelul cu mutatii, care se refera la prevederile incheierii contractului, nici nu sunt amintite in adeverinta. Aceasta adev. este redactata complet diferit fata de formatul standard pt. angajatii din sectorul privat. E pur si simplu redactata in cateva randuri si cam atat.
Avand in vedere toate precizarile de mai sus, este important sa stiu daca pot considera aceasta adeverinta NULA sau incompleta, si in acest caz, daca am motive intemeiate sa ma pot adresa ITM-ului ? Precizez ca am solicitat in scris, acum o luna, fostului angajator refacerea adeverintei, dar am fost refuzata.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, multumesc anticipat.
Buna seara. Va rog, m-ar interesa sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea chestiune: m-am angajat saptamana trecuta si sunt in perioada de proba de 3 luni, insa nu mi se potriveste acest job si intentionez sa plec. Din ceea ce m-am informat online, am inteles ca se impune sa anunt angajatorul printr-o notificare. M-ar interesa un link sau un model de notificare adaptat la prezent, pt a-l descarca si completa. Aceasta notificare poate fi redactata si in scris sau doar tipizat ?
As mai vrea sa stiu exact ce documente obligatorii prin lege trebuie sa-mi elibereze angajatorul la plecarea mea din firma. Va multumesc anticipat !
Buna ziua,
Sunt interesata sa ma informez daca am dreptul legal sa urmez mai multe cursuri de formare profesionala (gratuite) prin intermediul fondurilor alocate de Uniunea Europeana. Am urmat un curs de contabilitate primara si de engleza nivel bussines la fundatii diferite, deci cu proiecte POSDRU in domenii diferite.
In prezent, m-am inscris la alta fundatie pe proiectul de finantare a unui curs de Inspector resurse umane. Desi la inscriere mi s-a explicat ca fiind un proiect
intr-un domeniu diferit, am acest drept, as vrea sa stiu cu exactitate daca am procedat corect. Ce lege exista in acest sens ?!
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Informatii REVISAL
Apreciez acuratetea raspunsului si va multumesc ! Mi-a fost de mare folos !
Răspuns la discuția Informatii REVISAL
Vreau sa ma inscriu la un concurs si am nevoie la dosarul de acte personale, de o adeverinta din Revisal, semnata si stampilata, mi-au spus ca este obligatorie. Desi mi se pare absurd, pentru ca am vechea carte de munca, adeverinta de vechime eliberata de la ultimul loc de munca + adeverinta de incheiere somaj. Oare adeverinta din Revisal nu reflecta toate celelalte acte pe care le-am enumerat mai sus?
Buna ziua,
Sunt din Bucuresti si ma intereseaza urmatoarea informatie: carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a obtine o adeverinta emisa din REVISAL, semnata si stampilata, in conditiile in care mi-a expirat somajul de o luna si sunt fara ocupatie? Unde trebuie sa merg personal si sa solicit adeverinta? Casa de pensii, ITM?
Multumesc anticipat celor care ma vor lamuri.
Buna ziua,
M-ar interesa ce drepturi are un angajat in cazul concedierii (sa zicem din motivul ca studiile sale nu mai corespund pt postul respectiv).
- exista un preaviz de 20 de zile lucratoare? ce lege noua prevede asta?
- in termen de cate zile de la data instiintarii verbale este angajatorul obligat sa prezinte in scris motivele concedierii?
- la plecare, ce acte trebuie sa solicite fostul angajat? din cate stiu, va primi cartea de munca veche si inutila si acea adeverinta conform noi legi a cartilor de munca in format electronic.
- fostul angajator mentioneaza in vreun act concedierea angajatului ( adeverinta sau alt document) din cate am auzit, acum cativa ani se mentiona in cartea de munca concedierea ?!
As vrea sa ajut pe cineva si de aceea solicit raspunsuri cat mai clare. Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Intentionez sa-mi dau demisia de la firma la care lucrez pt un nou job. Ceea ce vreau sa stiu este daca mai primesc inapoi cartea de munca, tinand cont de faptul ca nu se mai utilizeaza carti de munca. Am intrebat de mai multe ori persoana de la dep. de resurse umane si mi s-a raspuns ca toate cartile de munca ar fi retinute definitiv la casa de pensii, in prezent si pe viitor lucrandu-se cu adeverinte. Am insistat sa fiu lamurita dar nici persoana respectiva - surprinzator - nu stia sau nu vroia sa-mi raspunda. Ma puteti ajuta sa ma clarific? Multumesc anticipat !
Buna ziua,

As dori sa stiu, - in cazul in care raman insarcinata la finalul perioadei in care primesc indemnizatia de somaj, - daca este posibil sa solicit indemnizatie de 600 ron pt crestere copil.
Multumesc anticipat !
Buna ziua,

Am o problema cu fostul angajator si nu stiu cum sa o rezolv. Dar sa va spun exact ce se intampla.
In perioada 01.11.2008 - 01.11. 2009 am fost angajata cu contract de munca pe perioada determinata (12 luni) la Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti.
La expirarea contractului, am fost pusa in situatia sa solicit la AOFM indemnizatie de somaj.
La depunerea dosarului la AOFM, pe 06 noimebrie, o angajata de acolo a depistat o serie de date completate gresit in CM de catre angajator cat si faptul ca adeverinta pt somaj, eliberata de angajator, era nula. De ce? Pt ca doamnele de la biroul de resurse umane, de la fostul loc de munca, pur si simplu nu au stiut ca este necesara eliberarea unei adeverinta tip pt somaj.
Astfel, in data de 09 noiembrie am mers la fosul job sa solicit corectarea greselilor. Nu a fost suficient faptul ca a durat 4 zile sa modifice greselile din CM, acum am ajuns in neplacuta postura de a-i suna zilnic pt a solicita acea adeverinta tip pt somaj. O astept de 2 saptamani iar cei de la resurse umane ma tot amana sub diferite pretexte, in situatia in care le-am explicat ca perioada legala de depunere a dosarului de somaj, in cazul meu, esta pana pe 30 noiembrie inclusiv.
Mentionez ca nu am avut conflicte de munca si nici discutii in contradictoriu cu nimeni, pe perioada activitatii mele la aceasta institutie.
As vrea sa merg la ITM sa le fac o reclamatie pt ca nu mi se pare corect sa astept 2 saptamani o adeverinta, adeverinta pe care am solicitat-o prima data pe 29 octombrie. Ideea este ca nu prea am incredere ca ITM ma va ajuta intr-un timp relativ scurt si astfel se poate sa pierd inscrierea la somaj.
Am mers personal la fostul job, luni, pe 16 noiembrie, sa solicit o programare pt a vorbi cu rectorul institutiei si am fost programata pt astazi la ora 9... iar dansul abia a catadixit sa-mi spuna pe fuga, la usa biroului ca acesta problema nu tine de dansul. Dupa aceea, am mai incercat la biroul de resurse umane iar cele doua angajate lipseau... Am asteptat o ora la usa ca ele sa vina de la tigara si cafea si cand au venit, mi-au spus sa revin saptamana viitoare si au incuiat usa.
Cred ca am fost suficient de clara si ati inteles exact lucrurile...
Ceea ce nu am inteles eu este de ce, de ce oamenii astia imi fac un rau gratuit, atat timp cate eu am fost si sunt cinstita si nu am gresit cu nimic. La aceasta intrebare nu astept raspuns.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Unde sa ma adreseaz? Ce sa fac?
In speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat!
Andreea