avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielamargineanu

Activitate gabrielamargineanu

Din 2010 sunt incadrata in gradul III de invaliditate cu drept de munca cu jumatate de norma. Pana acum nu au fost probleme legate de locul de munca, in sensul ca lucram 8 ore intro zi iar in ziua urmatoare eram libera. Acum m-au instiintat ca acest program nu este legal si mai pot lucra doar 4 ore pe zi si numai de dimineata. As vrea sa aflu daca totusi exista o cale legala de a lucra cu impartirea impartiala a orelor de serviciu, fara a depasi norma pe luna. Lucrez intro unitate spitaliceasca unde activitatea se desfasoara in 3 schimburi inclusiv sambata-duminica.
As dori sa aflu care sunt drepturile si obligatiile unui pensionar de boala cu grad III de invaliditate (cate ore poate munci pe luna, in cate locuri de munca, daca beneficiaza de anumite deduceri de impozit sau alte facilitati, etc.)
Daca cineva are 2 locuri de munca si se imbolnaveste, poate beneficia de concediu medical din ambele locuri?
Răspuns la discuția Dizolvare sau fuziune?
Asa am si facut, dar as mai fi dorit o opinie.
Am preluat administrarea unui srl cu datorii ( destul de mari la administratia locala si la finante) si cu 2 contracte de inchiriere prost intocmite (unul pe 1an, dar celalalt pe 5, locatarii nu platesc chiria, penalitatile de neplata nesemnificative, au facut modificari fara aprobarea mea, desi in contract este clar stipulat, nu achita facturile de utilitati.....). Eu am imputernicire de la unul dintre asociati-administratori (sunt 2 in soc.) pe baza careia ma ocup de soc, dar mai exista o alta imputernicire pt un avocat, care sa actioneze in locul lui in vederea cesionarii actiunilor lui din soc. in favoarea mea, ceea ce nu se poate pune in practica din cauza celuilalt actionar, cetatean strain, care nu vrea sa vina in tara, nu vrea sa se implice, nici n-a facut-o niciodata in cei 10 ani de cand exista srl-ul.
M-am gandit sa achit datoriile si sa dizolv soc, ca sa scap de locatari, dar am nevoie de un sfat, nu stiu care este modalitatea cea mai buna (rapida) dizolvare, apoi cu patrimoniul existent constituirea unei noi soc. sau o fuziune prin absorbtie? Exista anumite termene?
Cu multumiri.
Discuție AGA
As dori sa aflu care sunt conditiile intrunirii AGA, cine trebuie sa participe si ce hotarari se pot lua?
ce inseamna?
Discuție Fuziune srl
As dori sa aflu, daca pt o fuziune este nevoie de acordul tuturor asociatilor dintrun srl, sau poate semna doar unul dintre ei, care este si administrator.
De 3 luni mi s-au cesionat 50%din partile sociale ale unui SRL, (am imputernicire legalizata), dar nu pot intra in drepturi, pt ca asociatul, cetatean al altei tari, nu vrea sa vina sa semneze si nici nu vrea sa desemneze pe cineva in locul lui.
SRL-ul este din 1998, dar in toti acesti ani el nu s-a implicat deloc in activitatea societatii, care acum este in pierdere. As vrea sa redresez aceasta soc., dar nu stiu daca are rost atata vreme cat nu pot intra in drepturile mele.
Care sunt cele mai temeinice si sigure motive pentru locator de a rezilia un contract de inchiriere intre 2 societati?