avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate mirela_blue

Activitate mirela_blue

Discuție munca in UE
buna ziua,
firma unde lucrez a luat in antrepriza o lucrare de constructii in italia.lucratorilor ce vor fi numiti sa lucreze la aceasta lucrare li se va intocmi dosar pentru eliberarea formularului A1?avand in vedere ca lucrarea se executa de firma unde sunt angajati deci nu sunt detasati la alta firma pot fi considerati in delegatie?sau cum trebuie procedat
este corect ca pentru salariatii care lucreaza in deplasare(santier constructii-punct de lucru in alta localitate)serviciul resurse umane sa intocmeasca un tabel cu zilele de deplasare si sumele de diurna zi acordate , aprobate de administrator si apoi inaintate serviciului financiar-contabil sau fiecare salariat trebuie sa completeze ordin de deplasare nominal ????
Răspuns la discuția drepturi salariale
multumesc pentru raspuns. am inteles si stiu ce s-a admis si ce nu.neintelegerea mea era cu privire la partea ''cu recurs''.si deci nu inteleg daca in momentul primirii hotararii acasa pot merge la unitate pentru a-mi cere drepturile.acest ''recurs'' daca e sa il faca parata are un anumit termen?in cat timp imi pot pune hotararea in aplicare ?
buna ziua va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire la o pronuntare juridica privind drepturile salariale.
instanta s-a pronuntat astfel: '' admite in parte cererea obliga parata la plata drepturilor salariale in valoare de....CU RECURS''
CE REPREZINTA ''CU RECURS'' adica am sanse sa imi iau drepturile salariale sau nu?
buna ziua. am un proces in data de 22 februarie avand cauza -litigiu de munca.urmare a intrarii in vigoare a legii privind medierea (obligatia de a participa la o sedinta de informare privind medierea, ca procedura prealabila instantei de judecata.) incepand cu 15 februarie cum ar trebui sa procedez in calitate de reclamant?sau e valabil in cazul meu ca legea se aplica proceselor inregistrate dupa 1 august?


Răspuns la discuția concediere individuala
codul muncii prevede la art.59 interzicerea concedierilor in cazul responsabilitatii familiale.este cazul in speta considerat raspundere familiala?
avand in vedere ca salariata este unic intretinator de familie(are in intretinere un copil major,student la zi -buget)poate fi dispusa concedierea prin desfiintarea postului si desfacerea CIM in baza art.65(1)din CM prin concediere individuala?
Răspuns la discuția impozitul pe cladire
scuze ,acolo ma refeream dar am scris gresit .multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția impozitul pe cladire
sa inteleg ca la administratia financiara se vor face ''rol-uri'' pe fiecare dintre noi si se va stabili cota parte de impozit pe care o datoram statului in baza acelei succesiuni eliberate de notar?
o salariata indeplineste conditiile de iesire la pensie pt limita de varsta cu 5 septembrie,data la care i se va intocmi si depune dosarul.poate lucra in continuare in baza acceluiasi CIM?mentionez ca societatea este privata.