avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate tartalak

Activitate tartalak

Ce risc daca nu predau permisul pe perioada suspendarii dar totusi nu conduc
In luna decembrie mi-a sarit in fata masini pe trecerea de pitoni o persoana.Sa inceput o ancheta penala mi-au retinut permisul am circulat cu dovada iar acum dupa 5 luni mi-a venit decizie de la instanta ca au clasat dosarul din lipsa de probe dar politia refuza sa imi remita permisul zicand ca imi ete suspendat pe 3 luni desi la momentul "accidentului"nu mi s-a intocmit un ptoces verbal de contraventie.Cum sa procedez?
In urma unui accident in care am parasit soseaua incercand sa evit un caine am intrat cu masina intr-un stalp rezultand dauna totala a masinii care este proprietatea angajatorului pentru care lucrez.Acum dupa 7 luni de la producerea evenimentului desi intre timp adica in luna februarie asiguratorul a declarat dauna totala,angajatorul mi-a retinut suma de 650 constand in franciza din contractul de asigurare al masinii.mentionez ca aceasta retinere s-a facut fara sa fiu anuntat si fara sa semnez ca am luat la cunostinta si sunt de acord.Ce sfat imi puteti da?
scuze data ear 18.03.2012.Este nuliatate relativa sau absoluta
in ziua de 18.06.2012 in orasul targu frumosa/iasi am fost oprit in trafic de un echipaj de politie pe motiv ca nu imi functiona becul de la faza scurta partea dreapta si am fost sanctionat cu amenda in valoare de 210 ron conform art.99-1-18 cod rutier si cu avertisment ca placuta de inmatriculare spate era putin murdara dar vizibila de la cativa metri(exces de zel).Mentionez ca defectiunea a aparut in mers pt ca la plecarea din botosani am verificat si totul era ok .Daca contest amenda sunt sanse sa castig avand in vedere ca politia sustine ca au filmat ca nu functiona becul .Si mai este valabil ca daca sunt probleme la sistemul de iluminare si nu pot remedia problema sa asigur functionarea becului dreapta.Mentionez ca adresa trecuta in pv.nu este cea corecta deoarece am viza de flotant in iasi si el a trecut in pv adresa din botosani.
daca in momentul desfacerii contractului de munca dupa perioada de preaviz trecuta in contract sa facut un act prin care angajatului i se aduce la cunostinta ca i se desface contractul dar data trecuta in act ca fiind data la care sa incheiat contractul este gresita cum se poate proceda?
lucrez pentru firma in iasi ca si reprezentant de vanzari si conduc zilnic masina pusa la dispozitie de angajator.acum ceva timp aflandu-ma intro localitate in interes de servici am fost implicat intr-un eveniment rutier incercand sa evit o caruta, care intrase fortat intr-o intersectie desi nu avea spatiu am acrosat cu partea dreapta a masinii o placa de beton aflata pe marginea drumului avariind masina fiind necesar schimbarea barei fata masinii.Dupa o luna jumatate (urnarit parca de ghinion )incercand sa evit un caine inafara municipiului iasi(aflandu-ma tot in interes de servici)am pierdut controlul masinii iesind in decor avariind masina serios.Managerul de flota al firmei la care lucrez m-a contact spunandu-mi ca trebuie sa platesc 300 euro reprezentand franciza trecuta in asigurarea masinii lucru ce nu mi-a fost comunicat si nu am semnat nimic in acest sens cand am preluat masina.Banii care imi sunt pretinsi ar fi 150 euro pentru primul eveniment si 150 pentru al doilea desi dupa primul eveniment nu mi s-a pretins nimic.Spuneti-mi daca procedeaza corect avand in vedere ca nu mi s-a adus la cunostinta acest lucru cand am preluat masina si nici nu am semnat nimic in acest sens.Si cum pot proceda daca mi se opresc acesti bani din salar fara sa fiu anuntat?
acum o saptamana am cumparat o poseta cadou pe care nu am folosit-o.dupa 4 zile incerc sa returnez acel produs deoarece nu sunt multumit dar am fost refuzat pe motiv ca banii nu se pot returna sa imi aleg alt produs dar eu nu vreau.Cum sa procedez?
sunt o persoana care in urma unui accident rutier am ramas cu un handicap locomotor (paralizata de la jumatate in jos).Detin in iasi un apartamen cumparat de parinti inainte de accident dar acum nu il pot folosi stand la camin impreuna cu mama (nu ma pot descurca singura)As putea intr_un fel scapa de impozitul pe profit avand in vedere ce nu vand apartamentul sa obtin profit ci deoarece sunt oarecum oblogata.
dreptul de proprietate intelectuala-toate drepturile de proprietate intelectuala definite conform legii asupra operelor create de salariat in cadrul prezentului contract individual de munca apartin angajatorului pe o durata nelimitata de timp.Prin opere create de salariat in cadrul contractului individual de munca se are in vedere fara a se limita la documente materiale informative si/sau promotionale planuri de marketing create pe orice fel de suport.

As vrea sa stiu daca ar trebui sa semnez o astfel de clauza.