avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1124 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters115847

Activitate ContSters115847

Buna,

m-am intors recent din CIC (un an deoarece am nascut in ianuarie 2012) si am constat ca desi postul meu era ocupat de o persoana, mi s-a spus ca s-a desfiintat pentru ca s-a schimbat softul in care se lucreaza si denumirea postului. Persoana care ocupa postul meu are o relatie cu unul dintre managerii din companie, ma gandesc ca de aceea nu poate sa fie data la o parte pentru mine. Oricum, ca alternativa mi s-a oferit posibilitatea de a munci intr-o locatie care presupunea un cu totul alt program de lucru si naveta. am mers la locul de munca respectiv, insa acesta presupune sa lucrez intr-un mediu extrem de toxic, eu suferind de astm bronsic. in consecinta, dupa doua saptamani au inceput crizele de astm atat de violente incat aproape mi-am pierdut cunostiinta (s-a intamplat acasa, nu la servici). Intrebarea mea nr 1 este daca am dreptul sa mai solicit postul pe care l-am ocupat inainte, in aceeasi locatie. Iar intrebarea nr 2 este daca pot sa fac o sesizare la ITM pentru discriminare, deoarece eu consider ca mi s-a facut o mare nedreptate pe motiv ca am stat in concediu de maternitate.
Multumesc. Voi scrie o cerere, sper sa pot recupera banii.
Multumesc pentru raspuns. Dar, chiar si dupa ce am citit postarile de pe contabun.ro, tot nu m-am lamurit cat trebuia sa iau pentru concediul medical postnatal: 75% din indemnizatia pentru primul copil, sau 75% din salariul minim pe economie, cum au spus colegele mele?
Daca ele au gresit, pot recupera diferenta?
Buna,

colegele mele de la departamentul de salarizare mi-au retinut din salariu fara sa imi adreseze in prealabil o notificare scrisa. Au dreptul sa faca asta?

Retinerea din salariu a fost facuta deoarece ele considera ca in luna ianuarie 2011 trebuiau sa calculeze ca baza pentru concediul medical (postnatal), salariul minim. Am nascut la o zi dupa intoarcerea din primul concediu pentru ingrijirea copilului si au refuzat sa imi ia in considerare veniturile din indemnizatia de crestere copil. Va rog sa imi spuneti daca au procedat corect.
Ce inseamna cateva absente? Daca ai scrie aici motivul absentarii, de cate ori ai absentat si ce inseamna "bataie sora cu moartea" in conceptia ta, noi, acesti adulti cu suflet mai mult sau mai putin mare, am putea sa te sfatuim mai corect, sa evitam sa judecam situatia ta prin prisma experientelor noastre anterioare. [editat - concluzii nefondate]
Oamenii despre care vorbesc au un fiu de peste 30 de ani care le face viata un cosmar...betiv, scandalagiu, le vorbeste urat si uneori ii loveste, nu ii ajuta cu nimic. I-au spus sa plece din casa, dar acesta refuza. Au discutat cu cineva de la politie care i-a sfatuit sa il dea in judecata. Dar apartamentul fiind al parintilor si nu al fiului, ma intreb daca e nevoie sa il dea in judecata ca sa scape de el. Se mai pune problema de a-l face sa plece fara a avea neplaceri si mai mari cu el (sa-i bata, sa distruga locuinta etc)
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor.
Eu nu sunt avocat, dar eu as proceda in felul urmator:
1. As inregistra de fiecare data cand face scandal, cu un aparat de inregistrat
2. E imposibil sa nu se auda scandalul pe la vecini, ei pot fi martori
3. Daca ma loveste, as cere un certificat medico-legal
4. Daca tot nu ma bazez din punct de vedere material pe sotul meu, nu vad de ce nu mi-as lua copilul si sa ma mut cu el in chirie in alt apartament

Oricare ar fi motivele pentru care inca nu ati plecat, trebuie sa va mobilizati si sa scoateti copilul din iadul acela.
multumesc, insa tot nu m-am lamurit. Pe perioada concediului postnatal primesc doar o mica parte din salariu. Explicatia data de cei de la firma la care lucrez este ca nu am baza (respectiv nu am cotizat in ultimul an) pentru salariul meu de incadrare, astfel ca se calculeaza avand ca baza salariul minim pe economie. Adica in loc sa primesc 85% din salariul meu, primesc 85% din salariul minim.
Buna ziua
Am o mare dilema si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Am fost in concediu ingrijire copil pana la 10 ianuarie 2011. In data de 11 ianuarie am facut cererea pentru incetarea suspendarii contractului de munca si am depus cerere pentru intrare in concediu prenatal, fiind insarcinata. Am nascut prematur in data de 12 ianuarie, adica in ziua urmatoare. Ma asteptam sa primesc pentru zilele de concediu 85% din salariul de incadrare, insa am avut surpriza sa primesc 85% din salariul minim pe economie. Este normal sa se procedeze asa in cazul concediului postnatal?
Va multumesc pentru raspuns. Spitalul este de stat. Nu mi se pare normal sa refuze eliberarea analizelor. In fond, ele sunt platite din asigurarile noastre de sanatate. In plus, un CT la un copil nu se poate face asa, oricand, oricum. Exista radiatii, deci sunt riscuri. Spitalul nu ar trebui sa tina secrete aceste documente.