avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate zefir

Activitate zefir

Legitimatia de urmas EROU REVOLUTIE am pierdut----nu si certificatul-----va rog sa mi spuneti daca trebuie sa dau perderea in M O declarat nula, apoi stiu ca trebuie sa merg Bucuresti -SSPR. Multumesc
Sunt asistent medical, pensionat de boala gr 3 cu drept de munca 4 ore, si am prounerea din partea unui sef de ingrijiri la domiciliu, sa ma angajeze ca PFA , deoarece se scuza ca , prin CIM (contract individual de munca) ar plati prea multe taxe pentru mine, va rog sa ma ajutati din punct de vedere legal dar si uman , daca este bine sa accept aceasta modalitate. Ma framant mult in ideea ca nu am stofa de comerciant, ca nu inteleg cum o sa fiu platita, de catre cine, acele ingrijiri la domiciliu fiind decontate de casa de asigurari de sanatate, acelui sef, si eu cum primesc banii, ce conditii sa pun angajatorului, cum sa gandesc lucrurile ca eu sa raman lunar cu beneficiu, sau macar 500 ron,. Va rog daca se poate sa ma indrumati cum sa procedez si cum sa pun problema, pentru aceasta forma de angajare. AM AFLAT ACUM CA ESTE VORBA DE PROFESIE LIBERALA, O ALTA VARIANTA ,va rog sa mi spuneti este compatibila aceasta cu pensia de invaliditate gr 3 cu drept de munca 4 ore?Si va mai rog in masura in care se poate sa mi spuneti daca obtin ceva venit din aceasta si daca o sa mi permit plata taxelor, atata timp cat eu nu lucrez cu bani , chitante, ci seful de ingrijiri imi va da o suma modesta.Sfatuiti ma cat sa fie suma care trebuie sa cer sa pot ramane cu un venit macar de 500 ron.MII DE MULTUMIRI
Merg cu auto propriu si RCA ,in Germania la studii 4 luni, varog sa mi spuneti ce obligatii am acolo, trebuie sa mai fac asigurare?
a rog sa mi spunrti, am 20 de ani, nu am serviciu, nu sunt student, mai sunt asigurat medical? nu am somaj, nici ajutor social.Ce ar trebui sa fac daca nu sunt asigurat medical?
va multumesc
Va rog sa ma ajutati , cui sa ma adresez pentru ajutorul de deces, nefiind incadrati sau pensionari nici eu nici decedatul, ci am platit asigurare de sanatate , pentru a fi asigurati medical, asigurare pe numele decedarului, eu sotia in viata fiind coasigurat medical.Ma adresez la casa de sanatate?Sau in alta parte?
In anul 2011 am lucrat pana in 26 septembrie, si de atunci sunt in concediu medical, neintrerupt.La finele concediului medical ,in martie 2012,am dreptul sa iau zilele de concediu de odihna ramase din 2011?.am dreptul la zile de concediu de odihna, numai pe perioada lucrata???Mii de multumiri
se considera vechime in munca???s au schimbat ceva legi recent??privind aceasta??
Va rog raspundeti ,daca procedez corect, lucrez ca educatoare in 2 locuri, norma intreaga la stat si cu ora in sistem privat, inafara orelor de la stat.Momentan sunt bolnava si am concediu medical, la stat, va rog spuneti, pot merge la privat la munca?Multumsc
Răspuns la discuția Urmas erou Revolutie la 26 de ani
Multumesc mult!
Va rog sa mi spuneti, daca este vreo posibilitate de a beneficia mai departe de indemnizatia reparatorie cf legii 341/2004 avand calitatea de urmas Erou revolutie, si sunt inca in cursuri de doctorat la zi, acum implinind varsta de 26 de ani,.Am vazut in lege ca numai in 3 situatii pot beneficia,citez din lege "a) si-au pierdut total sau partial capacitatea de munca;
b) nu le sunt oferite de catre agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala de competenta isi au domiciliul, un loc de munca corespunzator capacitatii de munca sau pregatirii profesionale;
c) sunt refuzati de catre angajatorul postului oferit de agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala de competenta isi au domiciliul", dar ma gandesc daca nu este o portita legala, eu neputand sa solicit loc de munca avand doctorat la zi, fiind implicata in cursuri si proiecte, nefiind angajata, deci neremunerata. Va adresez cu respect aceasta intrebare , deoarece inca 2 ani de doctorat la zi, nu voi avea nici un fel de venit incepand cu varsta de 26 de ani, iar daca as incerca sa ma angajez si part time, nu as face fata cursurilor de doctorat. Va multumesc DORA-fiica lui ZEFIR