avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate neaguionelaloredana

Activitate neaguionelaloredana

Răspuns la discuția Executare silita co-imprumutat
Cred ca pe amindoi ne-a dat in judecata,momentan nu am primit nimic,dar am fost sunata de o d-na care mi-a spus ca dosarul a fost trimis spre executare,si am intrat pe saitul judecatoriei si am vazut ca sedinta a fost pe 26.09.13 si suntem trecuti amindoi ca debitori,iar daca banca a sunat la angajator,el nu mai lucreaza unde lucra atunci cind am facut creditul de 4 ani,iar in strainatate este plecat de 2 luni dar nu a facut un dosar de angajare cum se procedeaza cind te angajezi,dar i-a dat aceste 2 carduri,probabil ia facut un contract de munca pe perioada determinata(ptr. a avea acea firma acoperire) pentru ca daca el nu vrea sa mai lucreaze acolo poate pleca de miine,de aceea ma gindesc daca banca ii poate retrage banii,s-au bloca ,conturile.Cardul in care intra euro este la el si scoate banii de acolo,cel cu minim pe economie este la mine si retrag eu banii in tara,luna trecuta i-am scos pe 20.09.dar sedinta fiind pe 26.09 nu avea cum sa-i opreasca ,dar nu stiu luna aceasta pe 20.09.13
Multumesc!
In 2009 am luat un credit de la brd,eu titilar credit iar sotul co-imprumutant.De aproape un an nu am mai platit ratele integral iar banca a dat creditul catre o firma de recuperare,iar aceasta firma ma dat in judecata pentru a-mi face oprire pe salariu.
:In momentul de fata eu sunt in CCC ,deci angajatorul nu are de unde-mi face poprire,iar sotul meu care nu mai lucreaza la firma la care lucra cind am contractat creditul,lucreaza in strainatate unde i s-a deschis cont avind doua carduri:1 card care ii intra minim pe economie in tara,iar al 2 care ii intra banii in strainatate in euro
Intrebarea mea este:el fiind co-imprumutant ii poate opri banii in strainatate pe cardul de acolo(are alt cont decit cel de la banca)s-au ii poate opri decit banii
care ii intra pe cardul din tara,adica minim pe economie,s-au nu-l poate gasi desi cardurile s-au facut la bucuresti.
Multumesc!
Discuție taxa auto
In jud.arges se poate recupera taxa auto?
Multumesc!
Buna ziua.
Pe 10.08.2008 am cumparat o masina cu nr.de germania ,pe 24.09.2008 am platit taxa de poluare de 500 E.
Intrebarea mea este:pot recupera aceasta taxa? si care sunt pasii ce trebuie urmati.
Multumesc!
- sunt casatorita de 2 saptamini,si locuiesc la adresa sotului meu,si automat trebuie sa-mi schimb c.i :intrebarea mea este cum pot face acest lucru daca bunica lui este decedata (ea fiind proprietara ecelui imobil) iar taxa de succesiune nu este dezbatuta
-care ar fi alta posibilitate sa-mi pot fece c.i la aceea adresa
multumesc!
Discuție contributii pfa
-sunt salariata cu cim unde mi se opresc toate cotizatiile,dar sunt si pfa(colaborez cu providentul),as vrea sa stiu ce cotizatii mai platesc
-am inteles ca se plateste numai cas 5,5% si impozit 16%
Multumesc!
Discuție pfa si salariat

sunt pfa(colaborez cu providentul)dar totodata sunt si salariata la o alt unitate.
Intrebarea mea este:daca la unitatea respectiva unde am c.i.m.si mi se opresc toate cotizatiile,mai trebuie sa platesc si din activitatea de pfa,adica platesc de 2 ori.
Multumesc!
Discuție restituire
Buna ziua.
Care este suma pe care ar trebuii sa mi-o restituie bnr pentru 50 gr. aur confiscat de comunisti.,in urma hotararii judecatoresti.Multumesc.
Discuție partaj
Am divortat de sotul meu in 2008.In timpul casatoriei am contractat 2 credite bancare,iar dupa divort l-am dat in judecata pentru a prelua si el 1 credit.Intrebarea mea este:daca el preia 1 credit tot eu voi fi titulara contractului sa va trece pe numele lui?Va multumesc
Discuție partaj
Am divortat de sotul meu in 2008.In timpul casatoriei am contractat 2 credite bancare,iar dupa terminarea divortului lam dat in judecata pentru a prelua si el 1 credit.Intrebarea mea este:daca el preia un credit tot eu voi ramane titulara contractului,sau va trece pe numele lui acel credit.?Va multumesc