avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate allissa

Activitate allissa

Răspuns la discuția reziliere contract cu un avocat
redstyle a scris:

buna seara..va rog sa imi spuneti de daca pot rezilia contractul ptr aparare cu un avocat intr-un proces penal aflat la curtea de apel craiova...mentionez ca am mai schimbat avocatul o data ddeoarece nu se prezenta in instanta...la fel si cel de acum.....va multumesc!


Cititi cu atentie contractul pe care l-ati semnat! Acolo trebuie sa existe o mentiune clara despre terminarea, denuntarea, renuntarea...samd....la contract. Dupa care faceti obligatoriu o adresa scrisa avocatului si i-o trimiteti pe fax sau pe posta cu confirmare de primire!
Răspuns la discuția fotocopie dosar
lilicrin a scris:

se poate solicita o fotocopie dupa dosar daca este inca in faza de cercetare si se afla la Parchet?


Daca cercetarea penala este in faza actelor premergatoare puteti studia dosarul si cere copii;
Daca s-a inceput urmarirea penala atunci dosarul are caracterul secret pt toti cei implicati si nu mai aveti acces la dosar.
justdeals a scris:



Despre ce lege e vorba? ca sa stiu ce sa urmaresc :) da mai multe date/detalii



Cam pe toate posturile de televiziune sunt discutii pe tema asta...in comisia juridica sunt discutii, Cezar Preda, PDL a initiat modificarea legislativa, a fost si directorul SRI pe acolo...pt ca SRI e nemultumit de modul in care procurorii valorifica informatiile SRI....si se urmareste obtinerea pt ofiterii SRI statutul de organ de cercetare penala special SRI
=D>
...nu stiu cand va intra legea in vigoare (dupa publicare in M OF)...dar cu siguranta va intra in vigoare!
Dupa ce intra legea in vigoare, o plangere penala pe numele tuturor celor pe care ii consideri corupti (in grup!)......ar fi foarte binevenita!
:hugall:

Am un sfat...poate nu o sa-ti placa....pastreaza toate documentele pe care le ai si asteapta sa intre in vigoare legea de modificare a functionarii SRI. Cf acestei legi, alaturi de procurori vor avea calitatea de organe de cercetare penala speciale si ofiteri SRI....sa vezi atunci cum vor lucra procurorii!:P

Muuuulta rabdare!
Răspuns la discuția Corespondena CEDO
andrei_pap87 a scris:

multumesc frumos maestre, sa inteleg ca orice corespondenta cu CEDO, pana in momentul in care cererea va fi comunicata Guvernului si vor trebui despuse observatii scrise, se va face in limba in care a fost formulata actiunea introductiva (adica lb. romana) sau interpretez eu eronat dispozitiile art. 34, pct. 2 din Regulament care stipuleaza ca:
"(...) Atunci când o cerere este introdusă în temeiul art. 34 al Convenţiei, până la comunicarea cererii către Partea contractantă în temeiul dispoziţiilor prezentului Regulament, toate comunicările cu reclamantul sau cu reprezentantul său şi toate observaţiile orale sau scrise depuse de reclamant sau de reprezentantul său, dacă nu au fost făcute sau redactate într-una din limbile oficiale ale Curţii, trebuie să se facă sau să fie redactate în una din limbile oficiale ale Părţilor contractante. Dacă o Parte contractantă este informată cu privire la introducerea unei cereri sau aceasta i se comunică în virtutea dispoziţiilor prezentului Regulament, cererea şi anexele sale trebuie comunicate în limba în care reclamantul le-a depus la grefă."


Cu stima,
Andrei PAP



DL Andrei Pap

(poate aveti timp sa cititi postarile care au cuvantul CEDO in subiect - veti gasi informatii foarte utile)
Purtati toata corespondenta cu Curtea in lb romana...
Dupa ce aplicatia dvs va fi declarata admisibila atunci corespondenta se va purta in engleza sau franceza....care limba preferati...
Exista posibilitatea, Cf regulamentului din care ati citat, sa cereti aprobare Presedintelui pentru folosirea in continuare a limbii romane....au mai fost cazuri in care s-a aprobat asemenea cerere....
Este foarte important sa respectati termenul dat de curte, sa lipiti eticheta cu cod de bare pe fiecare scrisoare....
Nu trebuie nici tradus, nici legalizat, niciun act, nicio hotarare.... doar copii...banale copii dupa actele din dosar dar lizibile!
Spor la treaba si multa bafta!
Răspuns la discuția dosar CEDO
freeelis a scris:

allissa a scris:

[.......
Trebuie sa aveti o hotarare definitiva. Cea din apel nu este definitiva. (Art 13 CEDO include si hotararile pronuntate in apel).....


Intotdeauna , hotararile pronuntate in apel sunt hotarari definitive .. art.377 alin.1 C.proc.civ.


Speta prezentata se refera la un proces penal.....nu civil!
CEDO impune obtinerea unei "hotarari definitive" adica hotararea obtinuta dupa parcurgerea tuturor cailor interne de atac ....

CEDO nu obliga petentul sa recurga la caile extraordinare de atac (contestatie in anulare, revizuire) desi aplicantul, daca are motive temeinice, poate recurge si la aceste modalitati legale...

Avand in vedere statistica CEDO pentru Romania pentru anul 2010, rezulta ca din 5.992 aplicatii la CEDO, in 3.650 statul roman a recunoscut incalcarea a cel putin unui drept prevazut de Conventie adica in 61% din cazuri si Romania a fost condamnata in 95% din cazuri.....doar 3 cazuri au fost inadmisibile....
Asta este justitie?! Nu! Asta este dovada lipsei de responsabilitate a magistratilor din Romania asa cum este consemnata in rapoartele pe Justitie ale CE din 2009 si 2010....
Răspuns la discuția dosar CEDO
eumarian a scris:

allissa a scris:

1. Curtea recunoaste faptul ca vi s-au incalcat drepturile prevazute de Conventie (numai din ce spuneti dvs este foarte posibil sa fie incidente cel putin art 6 si 13 CEDO) si atunci puteti formula cerere revizuire in tara la ICCJ (caz in care se reia urmarirea penala sau judecata din punctul in care Curtea a constatat incalcarea = "repunere in drepturi").


:O Si inculpatul are drepturi, printre care acela de a nu fi judecat de doua ori pentru aceeasi fapta (non bis in idem). E imposibila reluarea actiunii penale contra sa, daca a a fost achitat prin hotarare definitiva.

Articolul 13 din Conventie nu a fost incalcat in niciun fel, din moment ce persoana chiar se judeca intr-o instanta de recurs, daca ati citit enuntul problemei.



Daca sunteti nemultumita de solutia din recurs, atunci va puteti adresa la CEDO. Trebuie sa aveti o hotarare definitiva. Cea din apel nu este definitiva. (Art 13 CEDO include si hotararile pronuntate in apel)
De la data pronuntarii deciziei in recurs aveti termen 6 luni in care sa trimiteti cererea pe formularul Curtii.....
In acest formular va trebui sa scrieti care apreciati dvs ca sunt incalcarile Conventiei, adica sa scrieti de ce credeti dvs ca nu vi s-a facut dreptate in instantele din Romania.....
Asa cum am mai scris, Curtea (nu alti utilizatori de pe acest site) se pronunta cu privire la cazul dvs.....
Personal am analizat mai multe cazuri trimise la CEDO - inclusiv al meu si am citit cu atentie si regulamentul Curtii...si pot spune ca daca in termen de aprox 6 luni nu se primeste scrisoare de la Curte cum ca cererea este inadmisibila atunci, in proportie de aprox 95% veti avea castig de cauza fie prin faptul ca statul roman recunoaste incalcarile fie prin faptul ca Curtea va condamna Romania.
Indiferent din care din cele doua de mai sus, va puteti apoi adresa la ICCJ cu cerere de revizuire. ICCJ va stabili, in baza hotararii CEDO, de la care punct se va relua judecata sau urmarirea penala = "repunere in drepturi"....sau CEDO va stabili daca aveti dreptul la despagubiri "satisfactie echitabila"....
Multa bafta!
Răspuns la discuția Reprezentare CEDO
claudium01 a scris:

Buna ziua,
Am auzit de la niste prieteni ca s-a data la TV o emisiune in care s-a prezentat o asociatie care te reprezinta la CEDO gratuit (pt cei care nu isi permit un avocat). As dori si eu sa stiu care ese aceea ... Va multumesc


Incercati APADOR-CH....nu stiu daca este cea mentionata la tv pentru ca nu am prins emisiunea....

Desi mai exista ONG sau asociatii care te ajuta...nu este foarte greu nici sa te descurci singur...atunci cand esti direct interesat si vrei sa ai controlul asupra ceea ce ti se intampla...
Exista in limba romana:
1. formularul de aplicatie,
2. ghid pentru completarea lui si
3. regulamentul curtii....

Puteti da cautare pe internet si poate mai gasiti si alte asociatii sau ONG....
Poate nu este o idee asa de rea sa cititi si mesajele mai vechi postate pe acest forum...cu referire la CEDO!
Multa bafta!
Pe Site-ul Curtii, in limbile engleza si franceza exista o statistica pe 2010 unde scrie:

[ link extern ]

Violation judgments by State
In 2010, more than a third of the judgments delivered by the Court concerned four
of the Council of Europe’s forty-seven member States: Turkey (278 judgments),
Russia (217 judgments), Romania (143 judgments) and Ukraine (109 judgments).
Of the total number of judgments it has delivered in 2010, in over 85% of cases
the Court has found at least one violation of the Convention by the respondent
State.

Traducere:
Incalcari ale drepturilor omului
In anul 2010, mai mult de 1/3 din judecatile Curtii au avut in vedere 4 state din cele 47 state semnatare ale Conventiei. Turcia (278 judecati), Rusia (217 judecati), Romania (143 judecati) si Ucraina (109 judecati). Din totalul numarului de judecati din 2010 in peste 85% din cazuri Curtea a apreciat ca a existat incalcarea a cel putin unui drept prevazut de Conventie


Tot cu privire la Romania, (pag 10)

1. total 5992 cazuri
2. aplicatii/cazuri declarate indmisibile sau aplicatii in care statul Roman a recunoscut ca au fost incalcate prevederile conventiei (aplicantii s-au inteles cu statul roman) 3650
3. cazuri in care Curtea s-a pronuntat 150


Tot cu privire la Romania (pag 13)

1. Total number of judgements (total numar judecati) 143
2. Judgments finding at least one violation (judecati in care s-a constatat incalcarea a cel putin o prevedere CEDO) 135
3. Judgments finding no violation (judecati in care s-a apreciat ca nu a existat nicio incalcare) 3


Concluzie:
(135/143) rezulta: in 94.4% cazuri Romania a fost condamnata la CEDO pentru incalcarea a cel putin un drept prevzut de Conventie!
freeelis a scris:

allissa a scris:


Pentru freeelis


Va propun sa studiem impreuna baza de date de HUDOC - cazurile impotriva Romaniei - pentru economie de timp si pentru relevanta.....in perioada 2010, de exemplu, si sa facem impreuna o statistica dupa cum urmeaza:

Nr total de cazuri ale Romaniei solutionate de Curte in 2010 din care:

A. Nr cazurilor declarate inadmisibile in exclusivitate pe motiv ca nu a existat nicio incalcare a vreunui art CEDO (nu exista nici un alt motiv pentru inadmisibilitate)

B. Numarul cazurilor declarate admisibile si aici exista doua cazuri:
B1. Romania a fost condamnata
B2. Romania a recunoscut incalcarea prev Conventiei ("Struck out of the list") - in aceasta categorie sunt cele 90% din cazuri

Astept cu interes raspunsul dvs, eventual conditiile in care "veti ridica manusa"....


Eu nu fac statistici si nici nu citesc dupa materialele publicate pe INTERNET referitoare la aceste statistici.
Jurisprudenta CEDO nu se refera numai la cazurile de inadmisibilitate in care era parte si statul roman.


Cu tot respectul...nu este vorba despre materiale publicate pe INTERNET.
Am precizat foarte clar: HUDOC
[ link extern ] /

Copy/paste de pe site-ul Curtii:

What is HUDOC?

The European Court of Human Rights HUDOC Portal is a powerful, user-friendly information system which provides free online access to the case-law of the European Court of Human Rights, the European Commission of Human Rights and the Committee of Ministers. The judgments, decisions, resolutions and reports of these bodies are held in a database and can be consulted via a sophisticated search screen.
To ensure the most efficient use of the database as a research tool, the Portal is updated regularly and may be searched at any time.

Traducere:
Portalul HUDOC este un sistem informatic puternic, cu interfata prietenoasa care ofera acces liber la cazurile Curtii
Portalul include: decizii, judecati si rezolutii care pot fi consultate prin intermediul unui sistem sofisticat de cautare....
Pentru a folosi portalul (baza de date) ca o unealta de studiu/cercetare, portalul este actualizat in mod regulat si permite cautarea de informatii in baza de date in orice moment....