avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate marian52

Activitate marian52

Bine v-am gasit!

Am un dosar nesolutionat la ANRP si am dat in judecata institutia.

Mi-ar placea sa aflu cateva detalii de la cei care au avut procese/cunosc cazuri de procese impotriva ANRP-ului.

1) care este durata unui astfel de proces?

2) de la terminarea procesului, cat timp dureaza pana la plata efectiva a despagubirilor?
Bine v-am gasit!

O sa incerc sa fiu la obiect:

Am inregistrat PFA-ul incepand cu 1 mai si prin declaratia 220 am ales sistemul real de impozitare cu codul caen principal 4791.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Ce documente trebuie sa depun ca PFA in cursul unui an? Cand trebuie sa platesc taxe, impozite si sa merg la ANAF?

Multumesc!
Bine v-am gasit!

Am cateva nelamuriri referior la declaratia 220 / inregistrarea fiscala.
Voi face comert prin internet (CAEN 4791) in America pe toata perioada anului.


1)Ma poate ajuta cineva cu un link/ un post din care sa imi dau seama
documentele care sunt necesare pentru dosarul fiscal?


2) pentru optarea la sistemul real de impozitare, va trebui sa bifez "Modificarea modului de determinare a venitului net" ?

3) De asemenea, la date privind venitul estimat, pot sa declar sume gen 300/200/100 sau este nevoie sa le ajustez la un plafon stabilit prin lege?

3) La sectiunea II -

pct. 5 - este nevoie sa imi trec sediul social, chiar daca nu imi desfasor activitatea la el? - lucrez pe internet -

pct. 6 - trec numarul si datele contractului de comodat?

pct. 7 - daca imi desfasor activitatea pe tot parcursul anului, pot sa las libere aceste spatii?

Multumesc anticipat!

Răspuns la discuția Reziliere contract de comodat
Am retinut de ce poate fi nevoie, eventual, de desfiintare si nu de reziliere in cazul meu.

Intentionez sa iau un model de contract de pe internet si
o sa ma interesez in amanunt la biroul juridic de langa registrul comertului referitor la ce efecte poate produce.

Multumesc pentru raspuns si apreciez explicatia detaliata a dvs. !






Răspuns la discuția Reziliere contract de comodat
Aveti dreptate, ONRC-ul nu cere o forma autentica a contractului.
Din pacate am aflat acest lucru ulterior dupa ce am incheiat contractul.
Acum intentionez sa fac un contract acasa si sa il duc la ONRC.
Credeti ca este o solutie buna sa duc un contract, facut acasa, la ONRC fara sa il reziliez in prealabil pe celalt (este vorba despre acelasi sediu in ambele contracte) ?
Bine v-am gasit!

Am incheiat un contract de comodat cu parintii mei la notariat cu scopul deschiderii unui PFA. As dori sa reziliez contractul si sa inchei unul nou, cu alte conditii, de data aceasta fara notariat.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Avand in vedere ca eu si parintii mei suntem de-acord sa reziliem contractul, care este urmatorul pas? Trebuie sa merg la acelasi notar sau pot sa reziliez contractul si la alt notar? Pot aparea probleme daca contractul este reziliat la 2 zile dupa incheiere? (motivul este ca cei de la ONRC nu sunt de-acord cu forma lui actuala. Numele meu nu este urmat de sintagma "PFA" si spun ca nu se poate infiinta PFA-ul in aceste conditii).
Multumesc mult!
Discuție Cod 4791
Bine v-am gasit!

Incerc sa scriu la obiect, asa ca ma rezum la un exemplu concret:
Y ma plateste $40 sa ii fac un site web. Eu o sa caut un Z pe un site de freelancing pe care sa il platesc $35 sa faca site-ul web respectiv. Astfel, sarcina mea este doar sa livrez serviciul si voi fi un fel de intermediar.
E ok acesta actiune pe codul 4791? Ce alt cod mi-ar trebui?

Multumesc mult!
Buna ziua! Imi pare rau ca deschid acest subiect pentru o informatie atat de banala, dar am ramas in continuare nelamurit dupa ce am citit legistatia din domeniu. Ce forma de impozit trebuie sa aleg ca sa am cele mai mici costuri raportate la o luna? Si ,mai important, cat trebuie sa plateasca minim, in mod concret, un PFA intr-o luna ? (luand cazul ipotetic in care PFA-ul nu obtine nici un venit)

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Vreau sa imi fac o afacere online in care sa vand ghiduri sportive in format video/audio.
Concret, o sa inregistrez antrenorii de la cluburi, le voi oferi o suma de bani si voi realiza un fel de tutoriale (evident, daca ei sunt de acord cu acest lucru). Este necesara o forma legala pentru a folosi numele si CV-ul lor, dar eu sa am sa incasez 100% din veniturile rezultate de pe urma ghidurilor?
Ce coduri CAEN am nevoie?
Buna ziua! Am sa prezint mai jos cele 2 nedumeriri ale mele, in fiecare din cazuri fiind vorba de o suma de bani semnificativa

Am un dosar la ANRP de foarte multi ani si, in acest timp, nu s-a intamplat nimic concret. E bine sa astept solutionarea acestuia de catre ANRP sau sa dau in judecata institutia ANRP-ului? Mi-ar placea sa stiu o durata aproximativa in care pot primi despagubirile in judecata, nu stiu cat dureaza astfel de procese

De asemenea, am dosarul unui alt teren la Primarie si refuza sa mi-l trimita la ANRP, prin raspunsuri evazive la cereri. De exemplu, unul din motive este ca Primaria mi-a emis un titlu de proprietate pe 1/3 din teren(terenul oferit la schimb era devalorizat de 1000 de ori). L-am refuzat si autoritatile nu iau in considerare raspunsul meu .Aceasta situatie este de 4 ani si , in cazul ipotetic in care dosarul va ajunge maine la ANRP , va fi printre ultimele. Ar fi justificata cererea de despagubiri in instanta?

Multumesc anticipat pentru amabilitate si timpul acordat!