avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Activitate mmotoroiu

Activitate mmotoroiu

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti : daca am abonament de telefonie, trec in PAAP fiecare factura pe tot parcursul anului? avand in vedere ca e o cumparare directa si in cazul acesta documentul justificativ este factura .
Si comisionul de la banca se trece in PAAP,pentru ca nu am cum sa negociez cu banca acest lucru.
Va multumesc mult .
Buna ziua,
Lucrez la un ong non-profit si am alocat la BVC o suma suficienta pentru o deplasare externa, dar intrebarea era daca eu tin cont de diurna maxima deductibila la fel ca la agentii economici? si se pot acorda diurna si cazare pentru acelasi om si aceeasi perioada?
Multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția COD CPV
Da, dar trebuie sa trec si acele coduri CPV si sa le respect intocmai? pentru ca eu fac si achizitii prin SEAP si sunt dati cand trebuie sa achizitionez un produs care este in catalogul SEAP dar are alt CPV fata de cel prins de mine in Programul Anual.
Multumesc, din nou.
Discuție COD CPV
Buna ziua,
Lucrez la un ONG si sunt recunoscuta ca autoritate contractanta, deoarece am ca asociati primarii. Intrebarea era daca trebuie sa intocmesc Programul Anual al Achizitiilor publice cu cod CPV , daca eu nu voi trece sigur de acel prag de 15.000 eur pe fiecare cod si mai sigur nu trec nici cu toata valoarea cumpararturilor din acel an, adica voi avea numai achizitii directe.
Multumesc anticipat pt raspuns.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati un pic:
Sunt autoritate contractanta si am luat prin SEAP un contract Casco pe 12 luni, incepand cu luna noiembrie 2010 pana in luna noiembrie 2011. Intrebarea era, cum consider suma totala trecuta prin SEAP pentru calculul celor 40 % din totalul achizitiilor : cele 2 luni pe 2010 si restul de 10 luni pe 2011 intra in procentul de facut pentru 2011?
Sper ca m-am facut inteleasa, multumesc mult pentru un eventual raspuns.
Buna ziua,
Va rog daca se poate, sa-mi spuneti daca este obligatoriu ca toate certificatele de concedii medicale sa fie vizate si de medicina muncii sau numai anumite concedii , exemplu risc maternal?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Tin evidenta la o societate care este agent de asigurari si dupa cum va asteptati imi aduce luna de luna multe bonuri de benzi; normal le-am bagat pe cheltuieli nedeductibile. Dar stand sa fac paralela cu agentii comerciali care au dreptul sa deduca combustibilul ma gandesc ca si ei pot fi asimilati aici. Va rog sa lamuriti daca si pentru acesti agenti de asigurari combustibilul poate fi deductibil fiscal.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Am un coleg care este in concediu medical din luna martie 2010 si am inteles ca va sta pana prin decembrie si nu stiu cum sa procedez cu concediul de odihna aferent anului 2010 si cu al 13-lea salariu; daca trebuie sa-i dau proportional pentru zilele lucrate.
Multumesc anticipat.
Buna ziua
Sunt angajata la un ONG si ma invart mereu in jurul unui subiect: am prevazut in BVC o suma pt. dotari(calculatoare) ca suma a lor totala, aceeasi suma cu cea trecuta in bugetul de investitii; si nu ma lamuresc pentru ca atunci cand fac executia bugetului ca cheltuiala intra numai amortizarea lor, nu toata valoarea. Cum trebuie sa descarc in BVC : valoarea amortizata in anul respectiv, astfel incat excedentul/deficitul din BVC sa corespunda cu cel din balanta de verificare sau valoarea totala a dotarilor(valoarea de achizitie)?
Multumesc mult pentru un eventual raspuns.
Buna ziua,
Lucrez la o Asociatie de Dezvoltare Intercomunitara ale caror venituri sunt asigurate din cotizatiile membrilor ( primarii); pana acum se hotara in AGA dimensiunea cotizatiilor si pe baza hotararii date in urma sedintei se facea plata de catre membrii.
Intrebarea era daca pentru aceasta cotizatie trebuie sa intocmesc si factura fiscala.
Multumesc anticipat pentru raspuns.