avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate nanum

Activitate nanum

Răspuns la discuția Accident rutier
in urma accidentului a venit politia sa faca constatarea ? s-a intocmit vreun proces verbal de constatare ?
buna ziua,
daca declaratia de creanta a fost depusa inainte de a se declara termenul limita de depunere, acesta este valida sau trebuie reintrodusa ?
speta: la 21.01.2012 am gasit pe portalul tribunalului ca debitorul a intrat in insolventa si era indicat termenul de 25.02.2012 pentru continuare procedurii la 20.02.2012 am depus declaratia de creanta cu taxe cu tot, insa la termenul de pe 25 s-au indicat datele limita de depunere a creantei si anume 15.03.2012 . declaratie intordusa de mine va trebuie reintrodusa sau este valabila ? in speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns, va multumesc anticipat !
buna seara,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoare speta: in baza caror prevedere legislative pot formula o adresa catre AFP prin care sa solicit eliberarea unor copii a actelor ce au stat la baza deschiderii unui dosar de executare pe numele socitatii mele si implicit la baza emiterii unui titlu executoriu prin care mi s-a pus poprire pe conturile firmei. mentionez ca pana cand nu am fost informati de banca cu privire la poprire nu am avut cunostinta de vreo datorie si nici finantele nu ne-au somat sau instiintat cu privire la acest aspect.
pe adresa de porpire e trecut:,, nr. titlu executoriu'' , ,,valoarea'' si mentiunea ,,din amenzi'' , insa mie nu mi-a fost comunicat niciun proces verbal de contraventie sau altceva asemanator.
va multumesc !
va rag sa-mi spuneti si mie unde pot gasi in lege cu ce fel de creante ma pot inscrie in cazul in care debitorul a intrat in faliment ? mentionez ca la 25. 03.2011 a intrat in insolventa iar in feliment la 10. 08.2011. creanta este nascuta anterior deschiderii procedurii ...adica in 15.06.2010. ma mai pot inscrie ca acesta creanta ?
va rog sa imi comunice si mie cineva care este suma minima pentru a ma inscrie la masa credala in cazul unui debitor intrat in insolventa ?
va multumesc !
buna ziua,
va rog cine poate sa ma lamuresca in urmatoarea privinta:
cineva a cumparat o casa cu teren in urma cu 2 ani insa nu s-a dus la CF sa-si treaca dreptul de proprietate acolo a fost doar la primarie sa-si deschida rolul fiscal. fostul proprietar avea adresa din CI la casa in cauza si totodata niste datorii la banci pe care nu le-a mai achitat. la adresa in cauza a venit hartie de la executor ca s-a incuvintat executarea silita privind pe fostul proprietar. faptul ca nu s-a facut inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara afecteaza pe actualul prorpietar ? astept raspunsul d-voastra ! va multumesc !
Răspuns la discuția Amenda contraventionala rovigneta
buna seara ,
va ajut cu un raspun eu chiar daca nu sunt de specialitate: am citit eu pe procesul verbal de constatare a contrav ca il puteti contesta in termen de 15 zile de la primire: data cand apare pe plic cand v-a fost comunicat sau data care apare pe procesul verbal de comunicare, in privinta contestatiei cand va fi cazul ati putea sa incercati, dar sa speram ca nu va prins .numai bine
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa rovinietei
buna ziua,
dar in situatia in care instanta de fond respinge plangerea se mai pot face recurs ?
va multumesc pentru raspunsuri tuturor si interesul acordat problemelor mele !
Doamne ajuta tuturor !
Răspuns la discuția Amenda contraventionala rovigneta
buna ziua,
poate cinneva ditre cei patiti sa-mi spuna daca avut castiga de cauza ?
daca in fond instata respinge plangerea mai pot face recurs dupa noile schimbari legislative ?
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa rovinietei
sa-mi fie cu iertare daca par insistent cu intrebarile dar asta este situatie cand lipsa pregatirii si a banilor te limiteaza ....deci in situatia in care pana acum i-au venit 10 asemenea procese verbale de constatare a contraventei sa depuna contestatie in termen pentru fiecare proces verbal in parte - adica 10 contestatii. dar in situatia in care face odata o contestatie in care sa le cuprinda pe toate 10 si mai face si pentru fiecare in parte nu are mai multe sanse ? adica poate instantele ii resping 5 contestatii dintre cele 10 dar ii admite contestatia in care le-a cuprins pe toate ? este posibil asa ceva sau intrebarea mea va face sa va minunati ?:">
va rog respectuos inca un raspuns: procesele verbale au venit toate pe data de 27.04.2011 care e ultima zi de depunere a contestatiei?
va multumesc pentru bunavointa si timpul acordat !