avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate petru.jitaru

Activitate petru.jitaru

1983-1985
Buna ziua! In timpul satisfacerii stadiului militar am lucrat pe mai multe șantiere și în agricultura. Perioada aceasta este considerata că vechime in munca? Se încadrează în vreo grupa? Menționez că nu am lucrat înainte. mulțumesc
buna ziua, detin un teren in extravilanul unei comune pe care l-am dobandit in urma unui contracr de vanzare cumparare cu inca o persoana cu parti egale., acesta a fost dezmembrat in urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile. in 2007 am scos de la primarie certificat de urbanism pt. constructie agrozootehnica, am luat legatura cu un ing. proiectant care mi-a facut un proiect si mi-a cerut intabularea acestui teren. intabularea am obtinut-o in 2009 fiind blocata la oficil de cadastru pt. ca persoana cu care am achizitionat terenul l-a pus amanet [ partea lui].in timpul acesta am obtinut un credit cu care am ridicat o constructie. cum certificatul de urbanism expirase am solicitat eliberarea altuia la care primaria ma instiintat ca nu se mai poate construi in extravilan si sa astept trecerea lui in intravilan. mentionez ca in jurul meu sunt numai case si se construiesc in continuare. cum pot sa intru in legalitate? multumesc mult
Răspuns la discuția intabulare
multumesc .dar in cazul acesta eu vreau sa vand apartamentul .pot beneficia de acea lege sau trebuie sa astept sentinta civila?
Discuție intabulare
se poate intabula un apartament daca sunt in proces cu asociatia de proprietari pt.plata penalitatilot ? ma poate lamuri cineva? multumesc si o seara buna
de pe 10 ian ac. pana in martie am beneficiat de ajutor de somaj. de pe 10 mart am un contract de munca de 8 ore pe zi 40 ore saptamanal pe 3 luni. de curand mi s-a comunicat verbal ca sunt in preaviz 2 saptamani. mentionez ca am tot solicitat reinoirea contractului la care mi s-a raspuns ca s-a reinoit dar eu nu am semnat nimic nici luarea la cunostinta de preaviz nimic.mai beneficiez de ajutor de somaj?
am lucrat toate sambetele in perioada aceasta care nu mi s-au platit fapt ce-l pot dovedi prin actele eliberate de mine. ma poate ajuta cineva cum sa procedez?
Răspuns la discuția recurs
multumesc pt. raspuns .dar care este procedura pt.declararea unui recurs ce trebuie sa fac?
Discuție recurs
de curand am primit o sentinta civila prin care sunt obligat sa platesc o suma de bani ce reprezinta penalitati la asociatia de proprietari si cheltuieli de judecata cu recurs in 15 zile de la comunicare . cum pot proceda pt a obtine un termen de plata sau o esalonare fiind vorba de o suma mare pe care nu mi-o pot permite acum.care sunt pasii pe care treb. sa-i fac in cazul acesta. e posibil sa se ajunga la o executare silita imediat? ma poate lamuri cineva?
salariile brute sunt identice cu plata asigurarilor pt. somaj? Mi s-a eliberat o adeverinta cu date privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor pt. somaj. din aceste sume se deduce ajutorul de somaj si plata C.M. din timpul somajului? multumesc
in 2007am fost angajat cu contract individual de munca cu 2 ore norma zilnica ca persoana desemnata sa conduca activitatea de transport fiind reprezentant in relatia cu A.R.R. dopa 2 luni am incercat sa obtin legatura cu firma respectiva dar nu am mai gasit cu cine vorbi. am trimis demisia prin mandat postal iar in raspuns mi s-a comunicat ca si-a schimbat adresa.Am anuntat la A.R.R.mi sa spus sa aduc demisia semnata de firma respectivasa pot fi sters din evidentele lor. am fost disponibilizat la firma care lucrez pot intampina greutati pt obtinerea ajutorului de somaj? Avand in vedere ca aceasta firma s-a folositde certificatul meu profesional in vederea obtinerii licentei de transport nu este normal sa fiu remunerat pe perioada folosirii licentei? daca gasesc serviciu pt acest post nu ma pot angaja deoarece legislatia in vigoare nu permite sa figurez la 2 firme. ce pot face in cazul acesta si cui ma pot adresa?