avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate Leonard Turcitu

Activitate Leonard Turcitu

Discuție Retrogradare
Buna seara,

Am sa va redau pe scurt povestea mea la care nu am un raspuns din punct de vedere legal:
Lucrez intr-o companie multinationala de 13 ani( nr cu ghinion) pana acum cateva zile in functia de director magazin.Nu am avut in acesti ani nici o abatere disciplinara,nici macar o intarziere de 5 minute de la program.
Problema este ca pe data de 31.10 12 a venit seful meu direct si a spus ''incepand de maine vei fi retrogradat definitiv la functia de vanzator si vei primi salariul aferent acestei functii fiindca nu ai realizat obiectivele trasate de companie'' si totodata mutat in alta locatie din oras.
Poate sa faca acest lucru desi in ROI spune ca pot fi retrogradat daca am abateri disciplinare grave si nu mai mult de 3 luni.
Nu este un abuz in serviciu acest lucru?
Unde ma pot adresa?
Initial am dorit sa trec peste el si sa merg la directorul de vanzari, la HR insa sincer nu stiu daca procedam bine sau nu.

Cine ma poate ajuta cu mai multe sfaturi raman reunoscator.

Multumesc,
Răspuns la discuția legea 175/2010
Cf legii 175/2010 nu trebuia sa platesc penalizarile .
Discuție legea 175/2010
Buna ziua,

In august 2010 am achitat la zi intretinerea ,baza +penalitati in valoare totala de 4000 lei.La acea data nu am stiut de legea 175 ,zilele trecute am aflat dintr-un articola parut in ziarul local.Intrebarea este simpla ,la data respectiva nu intram sub incidenta acestei legi si ce pot face in acest moment?Unde sa ma adresez?
Aceasta ar fi prima problema .
A doua problema este faptul ca mi s-a incasat suma de 300 lei reprezentand cheltuiele de judecata insa eu nu am fost dat in judecata,nu am primit nici o citatie nu am fost la nici un proces.
La inceputul anului am depus o cerere pt. a mi se scadea din intretinere suma de 300 lei si nici pana in prezent nu am primit un raspuns la aceasta,iar eu din cate stiu trebuia sa primesc un raspuns in 30 de zile.
Va rog un raspuns pe aceste subiecte.
Multumesc
Discuție Despre mansarda
De curand a venit o firma care doreste sa construiasca o mansarda la blocul meu.
Am ramas surprins cand mi-au ceruit sa le dau actul de cadastru al apartamentului.I-am intrebat pt. ce anume insa nu au stiut sa-mi spuna ,motivand ca trebuie pus la dosar.
Se poate va rog sa-mi spune-ti daca este necesar a pune la dispozitia lor acest document?La prima vedere pare dubios ,fiindca nu mi-au oferit un raspuns clar cu privire la utilizare acestui document.

Multumesc.
Răspuns la discuția Mystery Shopping
Multumesc pentru raspunsurii.Personal inteleg ca firma doreste sa urmareasca evolutia angajatilor,dar acest lucru doresc sa fie facut fara incalcarea dreptului meu constitutional.
Buna ziua,

Sunt salariat la o multinationala si luna aceasta am primit vizita unui mystery shopping care pt. a efectua raportul vizitei a folosit tehnologia,mai exact a inregistrat video si audio vizita .Daca pana acum aceiasi persoana misterioasa efectua doar un raport pe suport de hartie acum lucrurile s-au schimabat fiindca s-a dovedit ca datele trecute in raport erau eronate.Intrebarea mea este simpla;exista temei legal pt. a filma si inregistra un angajat fara acordul lui?Se pot folosii aceste inregistrari pentru a aplica masuri disciplinare,mergand pana la desfacerea contractului de munca?

Multumesc
Buna ziua,

Nu sunt un rau platnic.Daca ati observat am spus mai sus ca am platit in ianuarie si februarie cu 340 mai mult.
Dar am si eu o intrebare :vi se pare normal ca o scrisoare recomandata sa nu ajunga la d-voastra?
Vi se pare normal sa nu vi se raspunda la o petitie?
Poate este normal ,doar traim in tara tuturor posibilatilor.....Romania .
Cred ca nu a-ti inteles exact care este problema mea.Oricum va multumesc pt. mesaj.

Cu respect,

TSL
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pot fi agent de asigurare ca PFA.Din cate cunosc ca SRL se poate .

Multumesc,
O institutie bancara din Bucuresti,a trimis catre subsemnatul un act aditional care trebuia semnat ,la un ctr. de credit (,care reducea rata cu 170 lei )prin Posta Romana.
Recomandata a fost trimisa de 5 ori in intervalul 22 nov 2009 -20.12.2009,scrisoare care nu a ajuns nici pana in ziua de azi.Sunt in posesia borderoului care demonstreaza ca recomandata a fost ridicata de catre salariati Postei.
Am depus o reclamatie la Posta in data de 15.01.2010 ,inregistrata in 18.01.2010 la care nu am primit nici un raspuns pana in prezent.Din calculele mele reiese ca au depasit tremenul legal .
Am sa ma adresez in continuare CJPC ,insa doresc sa stiu daca pot obtine despagubiri de la Posta Romana .Nu este o suma mare dar ma deranjeaza indolenta lor,fiindca o angajata a lor mi-a spus simplu -s-a ratacit!!
Daca primeam la timp actul aditional ,urma ca incepand cu luna ianuarie rata la contractul meu de credit sa se reduca cu 170 lei,neprimind aceasta scrisoare am platit si in ianuarie si in februarie cu 340 lei in plus.
Pot obtine acesti 340 lei de la Posta ? Am documente care sa ateste si rata veche si rata noua care urma sa o am dupa semnarea actului aditional.
Unde trebuie sa ma adresez?

Multumesc
Care este termenul prevazut de lege pt.a raspunde unei reclamatii.
In cazul care nu primesc nici un raspuns ce pot face?