avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate maiamaria

Activitate maiamaria

Buna ziua.
In anul 2011 am achizitionat o casa, prin credit Prima casa. Dezvoltarorul nu a predat imobilul cu contract individual de energie electrica, mentionand ca va face aceast lucru dupa finalizarea ultomei case de pe strada, dar nu a facut acest lucru nici pana astazi.
Mentionez ca toate casele au contor individial din care se ajunge in contorul din casa.
As dori sa stiu cat m-ar incurca acest lucru in situatia in care as dori sa vand acest imobil.
Va multumesc.
este logic, dvoastra fiind in CIC, cotractul d-voastra este suspendat si nu poate interveni nicio modificare pe el
trebuie sa fii lucrat 6 luni in ultimele 12 luni, conf. OUG 158/2005.
CIM pe durata determinata se poate prelungi sau poate inceta de drept, dupa expirarea termenului pt care a fost incheiat.
Buna ziua. Intr-o institutie publica un serviciu este desfintat ca urmare a reorganizarii si salariatii acelui serviciu sunt redistribuiti. Cum se procedeaza cu o salariata al carui contract este suspendat (CIC - 2 ani).
Răspuns la discuția Completare ReviSal
multumesc mult. da, ambele modificari se fac cu aceasi data
Buna ziua. Am si eu o intrebare referitoare la inregistrare in ReviSal a unor Acte Aditionale referitoare la modificarea duratei muncii, la 2 h, cu salariul corespunzator a 2 h/zi.
Se modifica si salariul brut, din revisal, corespunzator a 2 h? Multumesc mult
Răspuns la discuția Concediere
multumesc mult
Discuție Concediere
Buna dimineata. am o nelamurire: trebuie sa concediez in jur de 20 de persoane, dar as vrea sa evit concedierea colectiva. daca as concedia in ianuarie vreo 9 persoane, preaviz ( 03.01.3013 - 30.01.2013) cu incetare contract in data de 31.01.2013, as putea acorda celelalte preavizuri (pt inca 9 persoane) incepand cu data de01.02.2013? sau tr sa treaca 30 zile calendaristice de la ultimele incetari? va multumesc mult
Buna ziua. vin si eu cu cateva intrebari. Poate ma lamureste cineva.
In luna mai 2012 am facut 9 concedieri (desfintarea locului de munca), peste 10 ne-am fi incadrat la Concedieri Colective. Daca,(sa zicem, incepand cu data de 15 august 2012) am vrea ca, in locul salariatilor incadrati pe functii de paznic sa incheiem un Contract cu o firma de paza, ar trebui (cred) tot sa facem concedieri (prin desfintarea locului de munca). Din cate stiu eu, pentru acestia din urma ar trebui sa trecem la concedieri colective?
Daca o alta persoana ar fi concediata pentru inaptitudine fizica sau psihica, s-ar trece,la fel, la concediere colectiva?
multumesc