avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate piticul

Activitate piticul

Buna ziua.Rog explicati ce se intelege prin expresia "parinti aflati in intretinere legala a copilului" Am un singur copil major , eu si sotia ne aflam in intretinerea legala a copilului /
Multumesc mult.
Osteoporoza cu risc ridicat de fractura poate fi incadrata in grad de handicap /unde ma adresez /
Discuție revendicare
Buna ziua. Am cumparat o locuinta pe pamant de la un proprietar care la randul sau a cumparato din fondul locativ de stat cu act de vanzare cumparare in anul 1970,.terenul aferent tot proprietatea statului a trecut in proprietatea mea printrun ordin al prefectului in anul1996.In prezent cineva revendica terenul ca fiind o mostenire si cere anularea ordinului de punere in posesie.INTREBARE -in situatia in care raman fara teren si casa pe mine ma despagubeste cineva avand in vedere ca locuinta a fost cumparata de la stat iar terenul dat in folosinta vesnica .
buna ziua.
Sunt functionar public si doresc sa incetez raporturile de servicu.
As dori sa stiu in cate zile pot pleca din institutie in baza articolului 97 lit. b din Legea 188/1999 .
MULTUMESC
buna seara.
as dori sa stiu daca este nevoie de cenzor pentru o asociatie sportiva cu 6 membri fondatori si fara angajati.
multumesc
Răspuns la discuția Promovare rapida
multumesc mult.
In anul 2012 se mai poate face PROMOVAREA RAPIDA a functionarului public /Ce conditii trebuiesc indeplinite in acest caz/ multumesc.
Buna seara . Va rog frumos daca se poate sa -mi raspudeti la urmatoarea intrebare referitoare la promovarea rapida.Exista prevedere legala (ordonanta , hotarare, ordin ,etc) care sa suspende sau sa anuleze prevederile art 65 , pct.3 din L 188/1999 referitor la promovarea rapida in gradul profesional imediat superiorcelui detinut. multumesc mult
buna ziua. lucrez intro institutie publica si ca urmare a schimbarii statutului din personal contractual in functionar public cuantumul salariului a scazut . As dori sa stiu daca exista vreo prevedere legala in care sa se specifice ca in asemenea situatii sa raman cu salariul mai mare? multumesc
Răspuns la discuția fisa postului
multumesc mult.