avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate Donhacker

Activitate Donhacker

Buna ziua.Doresc sa intreb pe cineva care se pricepe in domeniu.Situatia sta asa :
Am contract cu Cosmote semnat in 22/04/2014 pe o perioada de 24 luni,am vorbit cu agentul care se ocupa de noi de la Cosmote (este abonament business) ca nu mai vreau sa continui cu ei,ca ma mut in alta retea si il intreb la telefon daca trebuie sa depun ceva cerere,a zis ca nu,deoarece compania unde ma voi porta de ocupa cu toate actele(la fel au zis si cei de la Orange),si l-am intrebat cu ce data pot sa ma mut sa nu fie probleme,a zis ca 23,24 linistit,am zis hai fie 28.04 sa fiu eu linistit.Am portat doar 8 numere,3 nu le-am portat.Astazi spre surpinderea mea celelalte 3 functionau,am mers frumos la reprezentanta Cosmote si am intrebat cum le inchid pe cele 3.Imi zice domnul de acolo,pai faceti o cerere scrisa si vi le dezactivam cand vi se termina contractul.Zic cum asa?Ca contractul meu e terminat,zice nu domle ca e pana in 17.05.2014.Si mi-a zis ca pe cele 8 numere pe care le-am portat v-a trebui sa platesc taxa de reziliere !!!
Acuma stau si ma intreb ce naiba sa fac #-o
Buna.M-ar interesa daca se poate achizitiona un auto pe o societate suspendata.Multumesc
Răspuns la discuția Nelamurire Revisal-probleme erori
Dar acele depuneri cu erori au ajuns la baza celor de la ITM?Oamenii angajati in perioada respectiva sunt in baza lor de date?Mi-e frica,Doamne fereste,sa nu fie cumva in baza lor de date,sa apara ca neangajati si la un control ITM sa am suprize foarte neplacute.Multumesc
Buna ziua tuturor.
Situatia sta in felul urmator : angajatul societatii X tamponeaza din spate un alt autovehicul in data de 03.08.2012,fiind seara pe la ora 21 conducatorii nu mai completeaza procesul de constate amiabila(amandoi fiind grabiti spre casa) si urmeaza a se intalni luni pentru a-l completa.In aceeazi zi,societatea ii dai copie dupa buletinul soferului angajat(cel vinovat)si copie dupa asigurare la soferul autovehiculului tamponat din spate.Angajatul nu mai vine la lucru nici luni,nici marti iar acuma soferul nevinovat vine la societate pentru a-si recupa paguba.Cum trebuie procedat in cazul de fata?Poate societatea sa nu ii dea asigurarea,urmand ca soferul nevinovat sa il dea in judecata pe cel vinovat ? Ce poate pati societatea din toata treaba asta ? Multumesc pentru ajutor.
Buna.
De curand a plecat secretara care se ocupa de Revisal la noi la firma,pana acuma nu a verificat-o nimeni.Astazi cand am facut un contract de munca si l-am trimis la ei pe site(reges) am gasit in raportul de preluari ca ultimele 7 depuneri au avut erori(toate din anul acesta),la toate apar ca 3 contracte de munca nu au codurile cor actualizate.In aceste 7 depuneri s-au facut angajari,incetari de contracte.Intrebarea mea este daca apar in baza celor de la ITM aceste angajari,modificari,incetari in perioada ianuarie-iulie 2012.Oamenii care au fost angajati in aceasta perioada sunt angajati in regula?Sau e o problema destul de mare?
Ultima preluare din "Istoric preluari" este din decembrie 2011.
Va rog sa ma ajutati,ca sunt disperat,nu stiu ce sa fac.

Va multumesc anticipat.

O zi cat mai frumoasa.
Buna.Va scriu ce a patit un amic,in speranta ca stie cineva ce e de facut si sa va feriti de asemenea specimene(nu stiu daca e posibil)

Amicul meu si-a vandut masina unuia din Arad,sa il numim Y.Facut contract de vanzare cumparare,fiscal primarie,totul ok.Dupa vreo 2 luni amicul meu primeste in posta scrisoare de la Primaria Oradea cum ca,autovehiculul vandut lui Y i-a fost reimpus fiscal deoarece Y nu recunoaste cumpararea masinii,Primaria a si atasat copie dupa o declaratie notariala cum ca Y nu a cumparat nici un autovehicul de la amic.Acuma beleaua e ca Y nu este de gasit,la telefon nici vb si-a schimbat numarul,mers la adresa care era pe buletin si pe contract,nu stie nimeni de el.Problema mare este ca autovehiculul in cauza este un Mercedes cu motor de 4000 cmc si impozitul este "generos".S-a mers si la Politie,dar fara nici un rezultat.Deja Primaria i-a trimis notificare de plata pentru plata impozitului de la data de cand era contractul,in cateva zile se poate astepta cu blocatul conturilor personale.Daca a mai patit cineva ceva de genul,sau o solutie daca stiti,ar fi recunoscator.
Buna.Am cumparat o masina,am facut contract de vanzare-cumparare cu el dar nu am primit cartea de identitate a masinii(a zis ca o trimite prin Posta peste 2 zile,nu era la el).Am doar talonul,masina,cheile si contractul de vanzare cumparare.Iar acuma cand ii cer cartea imi mai imi cere 500 Euro pentru ea :O,pretul final era de 3000 E pe masina,cum scrie si in contract.Am inregistrat cateva convorbiri telefonice in care ma santaja cat ii mai dau pe carte.Ce pot sa fac in cazul asta?Simt ca innebunesc.Va multumesc
Buna ziua/seara tuturor.

Doresc sa preluez un contract de franciza la o agentie de pariuri Sky Bets.As dori sa-mi spuneti va rog ce anume sa urmaresc,de ce sa ma feresc pentru a nu lua o teapa urata.In primul rand,vreau sa ma asigur ca castigurile le vor da cei de la Sky Bets.In al doilea rand,agentia se afla la parterul unui bloc,trebuie sa vorbesc si cu asociata de proprietari sa vad daca au fost/sunt probleme ? Agentia este situata la vreo 20 m de un liceu,ar putea fi asta o problema ? Precizez ca in agentie sunt si 3 aparate electronice(pacanele) ? Imi trebuie o anumita autorizatie daca as lasa lumea sa fumeze inauntru sau sa servesc un suc/ceva de rontait ?

Va multumesc pentru rabdare :)

Sper sa fi nimerit bine sectiunea pe forum :sorry: