avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate alg_rom

Activitate alg_rom

Răspuns la discuția pensionare
Procentul este de 75%
Discuție Completare RJIP
Buna ziua,

In Registrul de incasari si plati, la contabilitatea in partida simpla, la cheltuieli se trece si impozitul aferent platilor cotei de venit estimat ?

Multumesc!
O factura de incasari omisa din Registrul Jurnal de incasari si plati pe 2012 cum se poate corecta in anul 2013? Precizez ca sunt Intreprindere individuala cu contabilitate in partida simpla, sistem real
Discuție pensionare
La 16 ani efectuati in grupa a 2-a de munca cati ani se reduc din vechimea necesara pentru pensionare?
Discuție Returnare TVA
Buna ziua,

Am radiat o firma si mi-au ramas in urma bilantului contabil o suma de 4700lei valoare TVA de recuperat. De la Administratia Financiara mi-au spus ca nu se returneaza. Este adevarat?

Va multumesc.
Am cumparat un apartament pentru copilul meu acum 6 ani, iar acum copilul fiind major as vrea sa-l trec pe numele ei.
Care ar fi varianta cea mai ieftina de transfer in acest caz.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Deces asociat- cum inchid firma?
Din pacate nicio varianta din acestea nu este trecuta in contract, ar fi interesant sa pot renunta singur la asociere si sa las actiunile decedatului.
Mostenitorul si-a facut succesiunea dar nu atrecut si aceasta firma in act, nu il intereseaza fiind pe pierdere, si de 6 luni ma chinui sa fac ceva.
Mai exista vreo alta varianta, legata de spatiu , care este in apartamentul meu sa-l suspend cunva?
Discuție PENSIONARE
Buna ziua,

As vrea sa ma pensionez si am unele nelamuriri in privinta vechimii in munca.
Stiu ca trebuie sa am un numar de 35 ani ,la barbati.
Din pacate am pe cartea de munca 33 ani si10luni, plus 15 luni de somaj.
Mai am din contracte de colaborare, cu 2ore / zi, timp de 4ani, se adauda inca un an la cei 32?
Alta perioada de 4 ore /zi, timp de 6 luni, se adauga alte 3lui la vechime?
In concluzie as vrea sa stiu daca toate aceste perioade imi sunt suficiente pentru vechimea in munca de 35 ani.
Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari legate de pensionare.
1. perioada de somaj se ia in calcul la vechimea in munca?
2.daca am 58ani, 35ani vechime si 16 ani in gr. II pot iesi anticipat la pensie?
3.iesirea anticipata, afecteaza pe urma, pensia la limita de varsta?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie, am infiintat un PFA II, in sistem real cu o suma estimata la adm. financiara de 3000lei pe an (250lei / luna), la asigurari de sanatate am de dat 116lei/trim. dar surpriza mare am avut-o la casa de pensii cand mi-a zis ca trebuie sa platesc 232lei/ luna.
Nu se poate asa ceva, am venituri de 250lei si platesc 348?
Am vreo sansa sa platesc dupa venit, 31.5% sau trebuie sa ma desfiintez?