avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate CONSTANTIN LUCRETIA

Activitate CONSTANTIN LUCRETIA

pentru anul 2011cum ma considera fiscul la plata impozitului pe venit ca PFA, si cum voi plati la pensii pentru PFA :
- in tot anul 2011 am realizat ca PFA venit sub 8080lei brut (AUTORIZATII DIRIGINTE SANTIER),
-dar am fost angajata cu contract prestari servicii din septembrie 2011 (activitate investitii+achizitii publice) de alta natura decat cea pe care o pot prestata ca PFA- cu retinerea impozitului,sanatate ,somaj si pensie
- din luna iunie 2011m-am angajat cu CIM pe perioada determinata (pana pe 30 dec 2011) part time la un SRL -cu retinerea impozitului,sanatate si pensie
Se cumuleaza incasarile PFA+contract prestari servicii pentru calculul contributiei la PENSII ?????#-o

*sunt PFA - cod CAEN -activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea ,respectiv prestez activitate de dirigentie de santier in baza autorizatiilor emise de Inspectoratul de Stat in Constructii . Platesc impozit +sanatate +fara pensie pentru ca venitul brut e sub 8000lei
*sunt angajata intr-o institutie de stat in baza unui contract de prestari servicii, pt o perioada limitata de timp , unde prestez servicii in cadrul compartimentului iinvestitii+achizitii publice+administrativ(fara legatura cu activitatea de dirigentie de santier pt care am PFA-ul. Mentionez ca din valoarea bruta mi se opreste: impozitul + pensie angajator +somaj angajator +sanatate angajator
*sunt angajata cu CIM/part-time pe perioada determinata la o firma particulara in cadrul compartimentului tehnic . Platesc impozit+sanatate +pensii
Intrebarea mea este :care e contributia pentru pensii corecta in cazul meu , tinand cont de toate sursele de venit ?????? #-o
normal trebuia depusa lunar o declaratie din care sa reiasa cum ca nu ati realizat venituri in luna respectiva , mie asa mi-au spus sa fac !!!
dar legea nu spune ca in cazul in care intr-un an calendaristic realizarile sunt sub 4 salarii medii (cca 8800 lei brut )nu se datoreaza contributie la pensii daca esti PFA .
mie mi s-a spus ca pot dovedii valoarea realizarilor cu decizia primita de la finante pt 2011
caPFA , cod CAEN 7112, trebuie depusa declaratia 112 ?
sunt PFA -cod CAEN 7112 - Activitati de inginerie si consultanta tehnica .
In relatia mea cu persoanele particulare de la care primesc in numerar cval serviciilor prestate , trebuie sa le eliberez bon fiscal (deci trebuie sa am casa de marcat )
sau este corecta si varianta : eliberare factura si chitanta
comisionul pt cartile de munca care se platea la ITM de catre angajator (0.25-0.75%)
a fost inlocuit in 20110cu altceva ( pt Registrul GEneral de evidenta)
Va multumesc
sunt pfa -dirigentie de santier ( cu loc de desfasurare activitate departe de sediu fiscal care e in mun Giurgiu ) (buletinul e de bucuresti !!!!)
am inchiriat un autoturism pentru a ma deplasa la santiere
pot considera acest auto ca fiind "utilizat pentru transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii "(care se desfasoara in dferite locatii ,ex: bucuresti ), cf noilor legi ???? daca da ,in acest caz cum trebue sa procedez :
- cf hg 1860din 2006 : foaie parcurs sau ordin de deplasare ?
-sau exista alta varianta ?????
SAU NU POT DEDUCE DELOC CHELTUIALA CU MOTORINA ?????

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI!!!!
sunt pfa -dirigentie de santier ( cu loc de desfasurare activitate departe de sediu fiscal care e in mun Giurgiu ) (buletinul e de bucuresti !!!!)
am inchiriat un autoturism pentru a ma deplasa la santiere
pot considera acest auto ca fiind "utilizat pentru transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii "(care se desfasoara in dferite locatii ,ex: bucuresti ), cf noilor legi ???? daca da ,in acest caz cum trebue sa procedez :
- cf hg 1860din 2006 : foaie parcurs sau ordin de deplasare ?
-sau exista alta varianta ?????
SAU NU POT DEDUCE DELOC CHELTUIALA CU MOTORINA ?????

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI!!!!
ce documente trebuie aduse in instanta (de tata) pentru a dovedi ca o persoana (fiica care actualmente studiaza la master) realizeaza venituri la negru de urmas si nu mai are dreptul la pensie de intretinere ???
(are pensie de urmas dupa mama decedata )
(mentionez ca are un apartament mostenire ramas de la mama )
va multumesc anticipat !