avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate andronutza

Activitate andronutza

Am un credit ipotecar la BANCPOST. De ce trebuie sa fac polita de asigurare la valoarea de evaluare a imobilului si nu la valoarea creditului accesat? De cand am contractat creditul, din anul 2008, am platit o polita de asigurare care a fost fixata la nivelul creditului si nu la nivelul de piata al imobilului. Am primit o hartie de la banca saptamana trecuta in care banca ma someaza sa inchei o polita de asigurare valida As dori sa stiu daca exista vreo lege care sa ma oblige sa inchei o astfel de polita de asigurare.
Va rog sa ma ajutati daca puteti.
Va multumesc anticipat.
eu stiu asta doar ca as vrea sa stiu cum pot sa fac? trebuie neaparat sa ma angajez eu pe mine??
sTIU ASTA DOAR CA CEI DE LA itm M-AU INTREBAT CUM DOVEDESC PRESTAREA MUNCII FARA FORME LEGALE (CONTRACT DE MUNCA)
EI ASA PUN PROBLEMA: PRESTARE MUNCA ATUNCI TREBUIE CONTRACT DE MUNCA. PRESTAREA MUNCII O FAC DE 2 ORI PE AN CATE 2 ORE SI ATAT. CUM MA POT JUSTIFICA LEGAL DACA EI AR VENI IN CONTROL??
Buna ziua. Eu sunt administartor si asociat unic la un srl si in acest an am emis 2 facturi de prestari servicii dar eu nu am nici salariati si nici cim la srl dar sunt angajata cu 8 ore in alta parte. Mentionez ca nu prea am activitatea in sensul ca emit 1-2 facturi pe an cu valoare mica. Ce ar trebui sa fac in cazul in care nu am cim.? Nu vreau sa primesc amenda de la ITM
Buna ziua. As dor sa stiu cum se calculeaza impozitul pe profit aferent trim I 2011. Mai este valabila treaba cu platile anticipate-din care nu am inteles: daca in trim I 2011 am realizat profit atunci fac si plata anticipata conf metodologiei de calcul si platesc impozitul pe profit aferent trim I?
Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Buna ziua,

In codul muncii scrie ca pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba contractul inceteaza printr-o notificare scrisa. Asta ce inseamna ca nu mai trec in Revisal?? sau cum trebuie exact sa procedez?? Si daca angajez muncitor 12 cu 24 cum se completeaza exact rubrica respectiva??
Buna ziua. As dori sa stiu de unde pot descarca forma finala a noului cod si daca s-a publicat in monitor.
Discuție Timpul de munca
Buna ziua. Am la societatea la care lucrez 4 portari care lucreaza in timpul saptamanii de la ora 15 la ora 8 dimineta si sunt pontati cu 9 ore in prima zi si cu 8 ore in a doua zi (acele 8 ore sunt orele de noapte de la ora 24-08 cand iese din tura).
Ei sunt incadrati cu 8ore/zi si 40 pe saptamana. Am inteles ca trebuie sa le fac act aditional pentru schimbare. Intrebarea mea este urmatoarea: este corect sa scriu in actele aditionale ca se modifica timpul de lucru de la 8 ore/zi la 17 cu 79 si 24 cu 79? Sau cum trebuie scris ca sa fiu in regula daca vine vreun control??
Multumesc. Asta vroiam sa stiu deaorece eu nu am nici CIM nici contract de mandat si nu vreau sa am probleme si sa ma amendeze ITM-ul sau finantele. Deci sunt in regula si fara CIM sau contract de mandat?
Buna seara. Eu sunt asociat unic si administrator la un srl. Intrebarea mea este daca trebuie sa am vreun contract de mandat sau CIM??