avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Activitate tectonica

Activitate tectonica

Discuție primul angajat
sunt titular intreprindere individuala si am urmatoarele intrebari:
1.trebuie sa am contract ind.de munca daca sunt titular?
2.doresc sa angajez o persoana care are repartitie de la somaj-ce trbuie sa fac?
mentionez ca nu am contabil si as incerca sa ma descurc singura
este legal si corect sa inchei un astfel de contract pentru un spatiu comercial avand in vedere ca obiectul contractului este un bun imobil ?Multumesc celor ce-mi vor raspunde.
in 15.04.2010 fetita va implini 2 ani ca atare va trebui sa-mi reiau activitatea,de aceea Va intreb:
1.ce formalitati sunt necesare d.p.d.v. legal
2.cu ce data se reactiveaza CIM
as dori sa stiu daca pot vinde si daca sunt conditii speciale pe care trebuie sa le indeplinesc pentru produse de menaj(detergenti,solutii dezinfectante,etc) aduse din Italia,achizitionate cu factura pe I.I de o persoana oarecare neangajata,ce merge regulat in aceasta tara
rog sa ma lamureasca cineva cum trebuie sa procedez ca titular de ii si somer ,astfel incat sa nu-mi pierd somajul dar sa pot beneficia de o ,,remuneratie" de la I.I. CIM este exclus,contract de colaborare?...
dupa procedura de infiintare intreprindere individuala la Reg.Comertului care sunt urmatorii pasi pentru ,,inregistrarea I.I.la organul fiscal competent"?-acte,taxe,declaratii,etc.Multumesc!
stimati domni,eu ce sa inteleg?legal am depasit termenul de depunere al cererii(6 luni) si raman la mila angajatorului sau ca am la dispozitie 3 ani in conditiile in care as actiona in judecata angajatorul?Precizez ca nu sunt procesomana si relatiile au fost foarte bune,dureaza si azi ,asa ca uman nu se cuvine avand in vedere ca este lipsa mea de informare
pot sa beneficiez de acest drept ,in ideea ca datorita avocatnet.ro am aflat abia astazi de existenta acestuia,in conditiile in care copilul s-a nascut in 15.04.2008-acum sunt in CIC.Multumesc celor ce-mi vor raspunde!
situatie:sunt in CIC pana la 15.04.2010,am inceput procedurile pentru infiintarea unei intreprinderi individuale-ca titular,firma la care am lucrat nu o duce tocmai bine , salariul a fost procentual din vanzari,au trimis jumatate din angajati in somaj de aceea as dori sa intru in somaj-indeplinesc conditiile de cotizare-insa voi avea inregistrata activitate autorizata in urma careia nu stiu cat venit voi realiza,cum pot sa procedez sa nu-mi pierd somajul pana cand incep sa-mi castig existenta si sa-mi platesc eternele rate?ca titular pot sa figurez pe statul de plata cu un salariu care sa nu depaseasca salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata,in vigoare-500ron sau705ron?-sau alte modalitati legale d.p.d.v.contabil dar si juridic.Multumesc celor ce-mi vor raspunde!