avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela34

Activitate Daniela34

Discuție evaziune
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti in privinta unei probleme e care o am.
Acum cativa ani ,pe o perioada de 5 ani ,am prestat o munca la negru si am avut ceva venituri pe care nu le-am declarat la stat.( am primit bani prin contul bancar in medie de 5-600 euro/luna)As dori sa stiu daca pot fi acuzata de evaziune fiscala din cauza ca nu am platit acest impozit , si cum se face aceasta acuzatie?Nu am avut nici o firma , banii i-am primit ca persoana fizica , iar contul bancar l -am inchis.
Sunt in divort , iar viitorul fost sot doreste sa ma acuze de evaziune fiscala, pentru a se razbuna pe mine.Mentionez ca el in acea perioada nu a lucrat , eu fiind cea care aducea bani .
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Cu stima Daniela M.
Răspuns la discuția evaziune
Va multumesc pentru incurajare dar ,sincer , la ce mi-a facut pana acum il cred in stare sa faca asa ceva. De aceea am venit cu aceasta intrebare asupra problemei mele,
Discuție evaziune
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti in privinta unei probleme e care o am.
Acum cativa ani ,pe o perioada de 5 ani ,am prestat o munca la negru si am avut ceva venituri pe care nu le-am declarat la stat.( am primit bani prin contul bancar in medie de 5-600 euro/luna)As dori sa stiu daca pot fi acuzata de evaziune fiscala din cauza ca nu am platit acest impozit , si cum se face aceasta acuzatie?Nu am avut nici o firma , banii i-am primit ca persoana fizica , iar contul bancar l -am inchis.
Sunt in divort , iar viitorul fost sot doreste sa ma acuze de evaziune fiscala, pentru a se razbuna pe mine.Mentionez ca el in acea perioada nu a lucrat , eu fiind cea care aducea bani .
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Cu stima Daniela M.
Răspuns la discuția divort+partaj
Va multumesc foarte mult,tuturor pentru sfaturile date.
Cu respect Daniela M.
Discuție divort+partaj
Buna ziua,
Sunt in proces de divort si as dori sa stiu daca pot deschide proces de partaj si sa il atasez la cel de divort sau sa adaug direct la dosarul de divort si cerintele pentru a face partaj la cateva bunuri obtinute in timpul casatoriei,pentru a se judeca in acelasi timp.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Cu stima Daniela M.

Buna ziua tuturor,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie cu privire la o problema pe care o am.Sunt in divort , si in timpul casatoriei , mama mea mi-a cumparat in rate anumite obiecte electrocasnice si toate sunt pe numele ei.Acum sotul meu le foloseste intr-un fel abuziv si deoarece nu vreau sa le strice, pot sa-i interzic legal sa le mai foloseasca?El le considera bun comun si continua sa se foloseasca de ele. Ce pot face eu in acest caz? De vorba buna nu intelege iar eu vreau sa actionez legal, pot face asa ceva si cum?
Va multumesc foarte mult.
Cu stima Daniela M.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca exista si cum se numeste - raspuns la o cerere reconventionala.
O matusa de a mea, a deschis proces de rezolutiune a unui contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si habitatie viagera, impotriva unor nepoti care le-a facut acte si a primit o cerere reconventionala din partea unuia , cerandu-i jumatate din banii care erau inscrisi in acest act( ecesti bani nu au fost dati,respectivi primiti de matusa mea, de fapt ea a facut o simulatie a unei donatii pentru a-si ajuta unul din nepoti de a-si tine locul de munca) plus o suma de bani pentru ''imbunatatirile'' facute in acest apartament. Mentionez ca aceste imbunatatiri , au fost facute de nepotii ei , ca asa au vrut acestia, dar nu era necesar , deoarece apartamentul arata impecabil fiind cumparat cu doar 3 ani inainte de facerea contractului , si au fost schimbate toate in casa de catre aceasta.
Ce poate face ea in acest caz?
Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dat.
Cu stima Daniela Mihaila.
Răspuns la discuția divort-partaj
Multumesc foarte mult tuturor pentru sfaturile date.
Discuție divort-partaj
Buna ziua tuturor ,
As dori sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna realizarea unui sechestru asigurator asupra autoturismului, pana la solutionarea litigiului. si in ce consta aceasta?
Sora mea este in divort si in timpul casniciei impreuna cu sotul au achizitionat o masina.O parte din bani au fost imprumutati de la banca pe numele lui iar o parte a fost de sora mea, dar ea nici macar nu a folosit masina.Mentionez ca timp de 2 ani ea a platit ratele la banca pentru masina iar acum a ramas ca el sa le plateasca.El tine cheia masinii , o foloseste in interese personale , au fost zile cand a luat masina si a lasat-o in alta parte pentru un timp( a refuzat sa spuna unde este)Sora mea doreste sa vanda masina pentru a se plati imprumutul de la banca, dar el refuza si spune ca face ce doreste cu ea ca este trecuta pe numele lui.Din cate am inteles la partaj se impart si datoriile facute pe timpul casniciei si nu este corect ca ea sa plateasca jumatate din ceva ce nu foloseste , el refuza sa o lase sa foloseasca masina pe motiv ca este a lui si ea nu are carnet.
Am intrebat un avocat si mi-a spus ca pot face o asigurare de dovezi , ca el a inceput deja sa ia lucruri din casa si sa le vanda.Iar un executor judecatoresc mi-a spus sa fac :realizarea unui sechestru asigurator asupra autoturismului, pana la solutionarea litigiului. dar nu stiu ce inseamna , in ce consta si daca are cineva vre-o idee cam cat costa aceasta.
Va multumesc din suflet pentru ajutor
Buna ziua,
Sora mea a deschis divort de sotul ei , dar acesta a deschis a deschis si el la randul lui un alt dosar si o acuza pe sora mea ca fiind MAMA DENATURATA.Va rog sa-mi spune-ti ce inseamna aceasta in termeni legali.Ce trebuie el sa demonstreze ca sora mea a fost/este o mama denaturata si ce trebuie ea sa demonstreze ca nu este asa?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.