avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate cernatelena1989

Activitate cernatelena1989

Buna ziua!
Daca eu locuiesc la bloc singura pe perioada iernii, iar sotul meu locuieste la tara, in cererea de subventie trebuie sa declar si veniturile sotului sau doar pensia mea?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Lumina pe casa scarii
Ideea e ca toate neoanele de pe scara stau aprinse non stop... doar vecinul care m-a facut cu ou si otet are intrerupator la usa si il inchide ziua...dar el sta la etajul 2 si ii ajunge lumina si de la etj 1 si de la etj 3.... Dar probabil considera ca daca nu sunt proprierara...nu am nici drepturi... iar cat despre administratora nu prea ii pasa in sensul ca, daca i-am spus ce s-a intamplat a zis ca o sa vorbeasca,,,dar nici atat nu a facut...ea vine doar sa incaseze bani si sa citeasca apometre...in rest...Dumnezeu cu mila...
Buna ziua !
Am o nelamurire...
Locuiesc cu chirie intr-un bloc cu 3 etaje.
La intrarea in scara cat si la celelalte etaje exista cate un neon ori un bec economic.
Neavand lumina la usa am pus un bec la parter pe care tot mi-l desuruba cineva.
Am vorbit cu un vecin si mi-a spus sa-mi pun bec economic...pt ca consum foarte mult cel normal in conditiile in care factura la lumina pe scara este de aprox 100 lei pe luna (10 lei/ap). buuuunnn.... am pus bec economic si iar mi l-a desurubat... spunand ca ...ce vreau lumina si ziua ?? M-a facut si nesimtita si proasta si mi-a zis ca imi da si vreo 2 palme peste ochi daca mai comnentez mult si am incheiat cu vecinul meu de 60 ani educat ..... Intrebarea e... sunt obligata sa platesc lumina pe scara daca nu beneficiez de acest serviciu ????


Va multumesc!
Am fost sunata de la societatea care furnizeaza energia termica in oras si mi s-a spus ca pe numele meu este facuta o cerere de subventie la caldura, la o adresa la care eu locuiam acum un an cu chirie.
Se poate ca fosta proprietara sa fi facut cererea in locul meu???
Ce e de facut??
Eu am depus o cerere pentru anul acesta pt subventie, dar e la o alta adresa decat cea la care am stat anul trecut.
Răspuns la discuția Prinsi cu 4 g
Dingo25 a scris:

PaulB17 a scris:

deci numai exista sanse pentru un dosar penal?


Stai linistit ca nu patesti nimic. Canabisul nu mai face parte de mult din categoria drogurilor de mare risc. In cel mai rau caz risti o amenda administrativa de 300 de lei care nu se trece in cazier. Totusi, sansele sunt infime sa iti mai recuperezi cele 4 grame confiscate.




As vrea sa spun ca nu se poate glumi cu asa ceva !
Prietenul meu a fost arestat timp de 9 saptamani si a primit o pedeapsa de 6 luni cu suspendare ! NU GLUMITI CU ASA CEVA !
In cazul in care are o pedeapsa cu suspendare, la acea pedeapsa, se adauga prin lege si o perioada de "proba" sa zicem care este de 2-3 ani. pe cazier va aparea timp de 2 ani si 3 luni + perioada de proba ! Acum depinde de angajator daca ii acorda incredere ! Succes !
Buna ziua !
Am luat in proba un stick de internet mobil de la c, pe care l-am returnat in perioada posibila de 15 zile.
In momentul incheierii contractului, nu mi-a fost spus faptul ca daca depasesc viteza de... nush exact cat voi fi taxata. Acest lucru nu este specificat nici in contractul semnat de mine. Vorbind cu cei de la c, mi s-a spus ba ca nu trebuie sa platesc, ba ca trebuie sa platesc de un alt operator.
Suma nu este mare, dar de ce sa mii i-a fortat ? de ce ? Acum, am primit o factura, unde mi s-a adaugat si acesta diferenta.
Cum pot proceda ? Ma poate ajuta protectia consumatorului ?


Va multumesc !
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez ca avem facut un contract de comodat, care l-am depus odata cu toate actele necesare.
Buna seara ! Locuiesc impreuna cu prietenul meu intr-o garsoniera a matusii mele.
Cum nu platim chirie, in momentul in care am depus cererea pentru subventia pentru incalzire, am facut un contract cu matusa mea pentru a dovedi ca locuim aici.
Ieri a venit o doamna de la Asistenta Sociala care mi-a cerut sa ma duc cu actele doveditoare de venituri si copii dupa actele de identitate. Intrebarea mea este daca este mentionat undeva in vre-o lege daca este absolut necesar sa avem mutatie la adresa unde locuim acum? (unde beneficiem de subventie).
Mentionez ca adresa noastra din buletine este cea de la domiciliul parintilor nostri.

Va multumesc !
Răspuns la discuția solutie recurs
Mihai-Jus a scris:

Buna ziua,
In apel instanta a inlaturat circumstanta atenuanta retinuta de instanta de fond. Insa asa cum a-ti scris dumneavoastra, instanta de apel a mentinut pedepsele aplicate in fond. Asta inseamna ca va executa aceeasi pedepsa ca cea stabilita de instanta de fond., in masura in care nu s-au aplicat dispozitiile cu privire la suspendarea conditionata a pedepsei, insa acest lucru nu reiese din ce a-ti scris dumneavoastra.


Nu spune nimic de revocarea suspendarii conditionate... deci dosarul se va rejudeca la Tribunalul Vrancea unde se poate schimba pedeapsa ?