avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate alinutza9

Activitate alinutza9

Care este procedura în cazul unei succesiuni după un părinte decedat, când celalalt părinte este în incapacitate fizica si psihica de a participa la succesiune?
Cum se poate afla daca pe locuinta care iti este domiciliu a fost inregistrat la notariat un contract de uzufruct sau un act de donatie incheiat de catre o ruda si unul din parintii supravietuitori?Ruda respectiva are si ea domiciliul in aceeiasi locuinta si nu are nici un venit dar doreste sa aiba grija de parintele supravietuitor care are pensie de urmas.
Va rog s-mi spuneti care este procedura (legea) de stabilire a societatii de audit in cazul unei firme de stat intrata in insolventa si cine trebuie sa plateasca aceasta firma pentru audit.Firmele de stat trebuie sa incheie contracte de servicii ,lucrari, achzitii cu firme care castiga o licitatie.Este valabil si in acest caz?Cine trebuie sa plateasca aceasta firma pentru serviciile aduse?
Va rog sa-mi spuneti cui ar trebui sa ma adresez pentru trasarea oficiala a locului unde ulterior voi amplasa un gard.Mentionez ca terenul este intabulat.
Va rog sa-mi spuneti cum se poate proteja un angajat de abuzul de putere al consiliului de administratie care decide concedierea unui angajat (director de vanzari) pe motivul neandeplinirii unei sarcini care in mod normal se afla in plina desfasurare, acest lucru putand fi demonstrat cu acte.Cum poti fi protejat de abuzul de putere al patronatului care decide voit eronat ca nu ti-ai indeplinit o sarcina.Cine decide daca aceasta sarcina putea fi indeplinita in timpul impus de patron?
As dori sa stiu daca este posibil ca dupa terminarea concediului postnatal de 126 zile imi pot lua incontinuare concediul de odihna restant (de anul trecut) si in acelasi timp sotul meu sa intre in concediu pentru cresterea copilului prin suspendarea contractului de munca.Multumesc
va rog sa-mi spuneti care sunt declaratiile pe care contabilul le poate depune online pentru un srl.?
Declaratia 010 se poate depune online?
Buna ziua,
As dori sa stiu in ce conditii se poate solicita concediu de crestere copil de catre parinti.
Pot lua ambii parinti concediu crestere copil in acelasi timp?
Discuție declaratia 010
Bunaziua
Sunt o microintreprindere nou infiintata, in martie 2011.Conform Codului fiscal 2011 chiar daca nu mai indeplinesc conditiile de microintreprindere dupa expirarea celor 60 de zile, tot microintrepridere se chiama ca sunt pana la incheierea anului fiscal.Trebuie sa mai depun declaratia 010 la fisc?La cat timp de la expirarea celor 60 zile?
Este corect sa se ceara CNP in procesul de recensamant?
Exista o lege care sa interzica acest lucru?
Sau macar exista o hotarare in care sa se specifice ca nu putem fi obligati sa dam CNP la recensamant?