avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate iulianalili

Activitate iulianalili

lucrez intro firma cu cod caen 2511 ca si lacatus constructi sudate .intrebarea mea este daca pot beneficia de acest salar de 3000 ron
Discuție Donatie
buna ziua as dori si eu o lamurire am fost casatorita cu sotul meu 15 ani in acesti ani am cumpatat un teren care e pe numele meu .si am construit o casa impreuna cu sotul meu el a muri acum 4 ani el a facut un act de donatie partea lui catre mine impreuna avem un baiat ,Sotul meu a mai avut 3 copii dintr-o casatorie trecuta .Intrebarea mea este daca copii din prima casatorie au vrun drept la mostenire daca sotul mi-a donat partea sa mie mai poate fi atacata aceasta donatie va multumesc
buna ziua am si io o intrebare referitor la pensionare , Sotul meu alucrat in administratia nationala a penitenciarelor,(ANMP)adica ma bine zis a fost gardean la penitenciar . a fost pensionar si a decedat eu sunt nascuta in data de 13 august 1962 cand as putea beneficia de pensia de urmas a sotului meu decedat ,este ceva lege speciala pt ca a lucrat la ANMP si pot benifecia de pensie de urmas la vrasta de 55 de ani va multumesc
buna ziua ,, am si eu o intrebare legata de pensionare sunt nascuta in data de 13 august 1961 si sunt vaduva sotul a lucrat la penitenciar si era la pensie cand a decedat .inreb mea este eu csotie cand pot benefecia de pensia sotului deci cand pot iesi lpensie la ce varsta multumesc
Discuție Pensie
buna as vrea sa stiu can cand pot iesi la pensie sunt nascut in 1963 -30 martie si am lucrat din 1982- 7 octombrie pana in anul 2001 beneficiez de gr2 de munca dar am si 1 an si 8 luni lucrat in grupa 1 de munca si lucrez si acum dar am intrerupt munca pt somaj de 3luni pt ca fabrica la care am lucrat a falimentat mentionez ca am intrerupere doar 3 luni de somaj va multumesc
buna seara#-o am si eu o intrebare .as vrea sa imi iau si eu un concediu far plata de 2 luni pt a merge sa muncesc in germania as avea dreptul sa imi iau acest concediu ?la cate luni de concediu am dreptu pentru probleme personale? dar daca angajatorul nu vrea sa-mil acorde cum as putea sa fac sa-l obtin? multumesc .
vreau sa accesez fonduri nerambursabile si am o intrebare . daca am teren de 3000m si vreau sa infitez o cultura de catina pot primi aceste fonduri fara sa mai am nevoie si de alti bani (pot contribui numai cu terenul/?
sunt pensionata pe caz de boala din 2003 am suferi doua operati de coloana ,hernie de disc L4- L5 in 2003 iar o doua operatie in 2008 L5-S1. as vrea sa sti daca pot optine indemnizatie de handicap ?.Mentionez ca boala nu sa ameliorat fac in continuare recuperari dar nimic multumesc astep raspuns