avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate luminic

Activitate luminic

Răspuns la discuția pensie de intretinere minor
tatal copilului are un serviciu stabil ? daca da ducetiva cu hotararea definitiva si irevocabila la firma acestuia sa ii opreasca din salariu
Discuție recurs
in timpul recursului (paratul a facut recurs privind procentul 33% pensiei alimentare motivand ca mai are un copil din actuala casatorie ) pot cere stabilirea unei sume fixe a pensiei alimentare (initial am cerut procent si chiar mi sa acordat ) sau trebuie sa fac actiune separata?
multumim pentru sfat si sper spre binele copilului in primul rand sa incercati sa rezolvati aceasta problema poate mama isi va da seama ca aceasta "ambitie " prosteasca din puncul meu de vedere nu face bine nimanui ci din contra . Ar trebui sa inteleaga ca chiar daca relatia dintre dumneavoastra nu poate continua copilul trebuie sa creasca atat cu mama alaturi cat si cu tatal . Mult succes in continuare
Buna ziua am citit mesajul dumneavoastra si cu toate ca nu va pot ajuta cu un sfat juridic as avea o intrebare in legatura cu indemnizatia pe care o primiti conform legi 341/2004 . sotul meu primeste aceeasi indemnizatie fiind ranit in revolutia din 1989 pana de curand fetele lui din prima casatorie au locuit cu noi ,momentan au ales sa locuiasca cu mama lor intrebarea mea ptr. dumneavoastra este daca ati depus in timpul procesului inscrisul cu legea 341/ 2004 lpentru stabilirea pensiei alimentare deoarece noi am discutat cu avocata care ne reprezinta in proces si d-na ne-a spus ca nu s-ar lua in considerare aceasta lege iar pensia alimentara s-ar stabili la venitul total adica pensia de stat + indemnizatia
va multumesc pentru orice indrumare ati putea sa-mi dati
Răspuns la discuția alocatia de stat pentru copii
pana la 2 ani copilul primeste 200 ron iar dupa implinirea varstei de doi ani primeste 42 ron
Răspuns la discuția impozit auto veterani
din cate stiu eu este scutit doara de impozitul casei dar cel mai bine ar fi sa intrebati la primaria de care apartineti
Răspuns la discuția divort
daca copilul doreste sa locuiasca cu tatal va luptati degeaba caci chiar daca veti obtine custodia lui va putea oricand' sa fuga' la tatal lui motivand ca vrea sa locuiasca cu acesta sfatul meu ar fi sa discutati cu copilul si sa vedeti ce si-ar dori el inainte de toate .Va spun din proprie experienta am trcut si eu prin asta si nu m-am ales decat cu o mare dezamagire si cu luni petrecute prin tribunal . Dumneavoastra decideti ce ve-ti face in continuare .
Răspuns la discuția legea341/2004
nu inteleg ce ati dorit sa spuneti
Discuție legea341/2004
buna .am si eu o intrebare legata de legea 341/2004(recunostinta fata de eroi martiri si luptatorii din revolutia din 1989) stie cineva daca persoanele care beneficiaza de indemnizatia lunara reparatorie sunt obligati sa plateasca pensia de intretinere din aceasta indemnizatie .in legea 341/2004 se specifica faptul ca drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt consoderate venituri . Va multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua . sotul meu are doua fete dintr-o casnicie anterioara incredintate prin hotarare definitiva si irevocabila fetele sunt la noi de 4 ani recent fosta sotie a deschis proces de reincredintare a minorelor precizez ca fetele au 14 respectiv 10 ani cea mare doreste intradevar sa se mute la maicasa iar sotul a fost deacord cu acest lucru dar dupa ce aceasta va termina clasa a opta . Acum cateva zile fosta sotie a invatat-o pe cea mare sa fuga de acasa inpreuna cu cea mica (avem dovezi cand afirmam aceste lucruri declaratia unei colege dea fetei celei mari cum ca a auzit cum mama lor o invata pe cea mare cum sa plece de acasa ba mai mult chiar aceasta a trimis o masina dupa ele ,un nepot de-=al ei nu stim insa daca in masina cu care au plecat fetele era si mama lor declaratia colegei a fost facuta in fata organelor de politie si semnata atat de aceasta cat si de mama ei ). Sotul a fost la politie a depus plangere inpotriva acesteia iar acum nu stim ce sa mai facem in continuare a fost sa ia fetele de la domociliul fostei neveste dar aceasta nu doreste sa le lase sa mai plece de acolo (locuieste intr-un sat la vreo 100 km distanta ) suntem curiosi daca declaratia fetei (colegei)va fi luata in considerare tinand cont ca aceasta e minora tin sa precizez ca fata cea mare spune ca ele au plecat cu autocarul deci vrea sa o acopere pe mama lor .Din spusele politiei dosarul se va judeca ca un proces penal iar acestia ne-au spus sa asteptam .Sotul a mai depus o plangere impotriva fostei deoarece aceasta nu a platit pensia alimentara de 3 ani politia ne-a spus ca acum cele doua plangeri vor fi analizate impreuna de un judecator . sotul nu stie cum sa procedeze ar vrea sa ia un executor si sa se duca sa ia fetele tinand cont de faptul ca ;luni va incepe scoala si nu doreste ca fetele sa intrerupa studiile ,politia spune ca pana sambata sau cel tarziu duminica fosta ar trebui sa aduca fetele inapoi . Nu stim cum sa procedam ,am dori sa nu ingreunam situatia si nici sa speriem copii .