avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate ioanina_dima

Activitate ioanina_dima

Banuim ca ar fi plecata in Italia....in ce sens pe latura penala? Am contactat un avocat care ne-a spus ca va face o plangere pentru nerespectarea programului de vizita ....dar nu a stiut sa ne explice ce demersuri trebuie sa facem pentru a fi localizata fosta sotie.........a spus ca este imposibil sa o oblige cineva, ea fiind in alta tara.. .sa se intoarca in romania pentru a se respecta acest program de vizita....va rog sa ma lamuriti. Multumesc!
Buna ziua! Fratele meu a divortat de sotie, iar in urma divortului copilul minor a ramas in grija mamei, iar fratelui meu i s-a stabilit program de vizita. Fosta sotie nu a vrut sa respecte acest drept la vizita al fratelui meu si s-a ajuns la executorul judecatoresc. In acest moment fost sotie a parasit tara impreuna cu copilul , iar de aproximativ 2 luni fratele meu nu mai stie exact unde este si nici nu a mai vazut copilul...ce fel de actiune poate intenta in aceasta situatie? Plangere la politie....in instanta? Are vreo sansa sa rezolve aceasta situatie si sa fie obligata fosta sotie sa-i respecte dreptul la vizita daca ea nici nu mai este in tara:? Multumesc!
Buna ziua! Un prieten a avut un accident de masina din care s-a stabilit ca nu era el vinovat prin procesul verbal de constatare al politiei. Cel vinovat de producerea accidentului nu a vrut sa dea rca-ul deoarece patronul societatii la care lucra i-a interzis acest lucru. In cele din urma s-a ajuns in instanta, s-a dat rca-ul dar societatea de asigurari a refuzat sa plateasca reparatiile....pe motiv ca deizul de la service avea o valoare exagerata..In urma unei expertize auto valoarea reparatiiloe a iesit mult mai mare decat valoarea masinii la momentul producerii accidentului....ceea ce ar inseamna ca e dauna totala daca nu ma insel......intre timp prietenul meu a vandut epava.....intrebarea este daca mai are vreo sansa in acest proces sa recupereze banii de la asigurari.avand in vedere ca el a vandut masina stricata ......si cheltuielile de judecata de la cine le va recupera? daca da in baza carei legi? Multumesc!
Răspuns la discuția partaj si executare silita
Numai sotul este debitor.....imi puteti preciza si prin ce lege este prevazut acest lucru? Multumesc mult!
Buna ziua! Am un proces de partaj bunuri comune cu sotul meu..........intre timp am aflat ca o parte din bunurile noastre au fost scoase la vanzare in cadrul unei executari silite.....In aceasta situatie......executorul judecatoresc nu este obligat sa astepte sa se termine procesul de partaj? Daca da prin ce lege se precede acest lucru? Multumesc!
Buna ziua! Mi s-a retinut permisul pe 3 luni pentru viteza si am facut plangere contraventionala ...stie cineva daca in cazul in care pierd procesul mai am voie sa dau acel examen sa mi se reduca perioada de suspendare de la 3 luni la 30 de zile? Multumesc!
Buna ziua! Am si eu urmatorul caz : in momentul de fata sunt parte in cadrul unui proces de partaj bunuri comune cu sotul...intre timp o firma de executari silite a scos la vanzare un numar de actiuni aflate pe numele sotului , actiuni ce fac si ele obiectul partajului intrucat sunt bunuri comune. Prin ce procedeu si in baza carui temei juridic as putea face opozitie la aceasta executare?Multumesc!
Răspuns la discuția incredintare ,minor
Multumesc! Actiune de reincredinatre minor am inteles ca a intentat....copilul era in grija bunicilor de 5 ani....ei eu cerut incredintarea acum cateva luni. Mama nici nu a fost citata la domiciliul ei din tara...pe motiv ca bunicii nu ar fi cunoscut domiciliul acesteia....ceea ce este absurd deoarece fetita statea la acel domiciliu cand venea mama ei in tara....
Buna ziua! Am si eu urmatoarea intrebare: o prietena a fost plecata din tara timp de 5 ani.....in acest timp fetita ei a ramas la bunicii de pe tata....acestia , fara sa-i spuna au cerut incredintarea minorei si au si obtinut-o. Momentan aceasta inseamna ca automat prietena mea a fost si decazuta din drepturile parintesti si ca nu mai are nici macar drept la vizita? Daca totusi are drept la vizita ce poate face in acest sens...deoarece bunicii nu o lasa sa-si vada copilul sub nici o forma. Multumesc!
Discuție BO
Buna ziua! Am depus niste bilete la ordin in vederea investirii cu formula executorie. Le-am ridicat de la judecatorie....dar emitentul a introdus recurs. Momentan eu sunt in posesia biletelor la ordin dar exista si un recurs....Intrebarea este daca eu pot duce aceste bilete la ordin la executorul judecatoresc....deoarece recursul este inadmisibil....instanta de recurs tot ii da termene emitentului....ba pe motiv ca trebuie sa-si angajeze avocat...etc....Deci as putea duce bo la executor inainte sa se pronunte o hotarare in recurs? Multumesc!