avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate flamingo

Activitate flamingo

Am si eu o mica nelamurire in legatura cu contractul de munca pe perioada determinata.3luni de zile am lucrat am avut contract de munca incheiat la inceputul fiecarei luni.A 4 luna angajatorul nu a mai incheiat contract precizind ca nu mai poate sa mai incheie si ne -a cerut sa lucram ca sezonier.Din cauza controalelor I.T.M.la inceputul luni a 5 ne-au facut contract de munca pe perioada nedeterminata .Avind nevoie de o adeverinta de salariat pentru spital sa trecut in ea perioda de munca cea care incepea odata cu contractul de munca pe perioada neterminata care este incheiat cu data de 01-02-2011.M-am imbolnavit mi sa prescris injectabil dar mi sa comunicat ca nu am dreptul la concediu medical deoarece nu am cele 6 luni de la angajare si nu am drept nici la concediu de odihna.Nu stiu daca pot sa mai lucrez 8 -10 ore cu miinile in apa si in picioare si acelasi timp sa fac injectabil.Nu era normal sa se treaca si cele 3 luni dinainte ca sa pot avea dreptul la medical si la zile de concediu de odihna pe anul trecut si sa mi sea dea si mie copii dupa contractele incheiate inainte in fiecare luna.

Cu respect Va multumesc::( :">
Am avut un dosar penal.Expertul care a facut expertiza a ascuns adevarul asfel incit nu coincide distanta dintre casa si gard cit si ce a gasit la fata locului ascunzind faptul ca exista gard rupt si tulburare de posesie.Intre casa si gard el in schita mi-a trecut 1 m cit am avut pina sa imi fie incalcata propietate dar eu am doar 0,30 cm asffel incit strasina casei mele cade pe gard.Desi am spus celor de la cercetari penale ca schita nu coincide mi-au raspuns ca ei nu sint pusi sa masoare si ca daca expertul a trecut asa este .Am facut plingere impotriva expertului pentru marturie mincinoasa .Am fost chemata la politie sa dau o declaratie si dupa 2 luni mi-a venit raspuns de la Parchet ca expertul are dreptate ca este corecta expertiza lui.De cind am dat declaratia pina in prezent cind am primit raspuns nu a venit nimeni de la politie sa faca o cercetare sa constate daca mint eu sau expertul sau sa mi se comunice ca este nevoie de vreo alta expertiza.Cum sa dat raspuns catre Parchet in baza carei cercetari Dumnezeu stie.Ceea ce ma intereseaza este daca poate un executor sa-mi aplice aceea schita a expertului in teren ramasa din procesul penal care a fost facut impotriva ordonantei procurorului proces care l-am pierdut ,chit ca nu corespunde cu realitatea dar daca ar fi aplicata in teren ma gindesc ca gardul ar putea fi dat pe vechiul amplasament.Ce pot sa fac ca totusi sa se faca o cercetare la fata locului?:-/
Răspuns la discuția Ce este de facut ???
La mine cind sa inceput cercetarea penala doamna inspectoare care a avut dosarul a tergiversat ancheta nefacind nici o cercetare la fata locului, din dosar disparind acte ,fotografii depuse.Dupa zeci de audiente la parchet si la politie dupa 2 ani mi-sa comunicat ca respectiva tergiversase dosarul .Dosarul a fost dat la alt inspector care el a vrut ca dupa 2 ani sa mai gaseasca semne ale gardului mutat.Nu la interesat actele pe care le detineam in care era precizata distanta fostului gard fata de casa, fotografiile cu gardul pina sa fie distrus ,martorii ,constatarea primariei care a precizat ca respectiva mi-a acaparat teren.Cum vecina nu detinea nici un act de propietate eu nu stiu ce a stat la baza cercetarii.Totul se rezuma la relatii si banii.Eu de drag i-am dat vecinei pamintul,mi-am rupt gardul caci imi este drag acum ca strasina casei pe care o fac pe vechea temelie din 1959 sa-mi pice pe terenul vecinei.Singura cale ar fi pe civil granituire si revendicare cred caci pe penal daca te uiti sint mii si sute de recursuri respinse cind vine vorba la plingerile facute impotriva procurorilor.Poate cu televiziunea sau cu presa rezolvatii daca incercati ca astfel prin instanta de acum slabe sperante.Daca ar introduce juratii si la noi poate atunci ar disparea coruptia din tribunale si judecatorii .
Răspuns la discuția Ce este de facut ???
Totul pleaca de la organul de ancheta ,depinde de cercetarea pentru care si-a dat interesul sau dezinteresul sa o faca.Eu am avut o problema am intrebat pe domnul procuror cum se desfinteaza unele articole ale codului penal care au fost trecute cind sa inceput cercetarea penala si mi-a raspuns ca totul depinde de organul de ancheta caci el da raportul la parchet.Ca de asta e pus sa faca cercetari.Daca organul de ancheta a mistificat sau a ascuns adevarul in raportul facut catre parchet de aceea si parchetul a respins plingerea .Sau vinovatii au relatii suspuse care ii ajuta sa comita infractiunii pentru care nu raspund in fata legii. Daca faci plingere la urma in instanta iti resping plingerea, ca de nu te pui cu procurorii sa cred prea corecti in ultimul timp favorizind zeci de infractorii.Poate Procurorul general ne poate ajuta dar cum sint apele tulburi peste tot mi-e ca murim cu dreptatea in mina caci la noi coruptia e in floare .
Discuție tranzactie
Eu am facut cu fratii mei in urma decesului parintilor o tranzactie.As dori sa stiu daca in urma acestei tranzacti este necesar sa apelez la un executor pentru punerea in posesie asupra terenului.Doresc acest fapt deoarece vecinii mei fac tot posibilulul sa modifice din nou amplasamenul gardului desfintind cu aceasta ocazie semnele unui hotar de peste 50 de ani.Sint schitele de cadastru se pot aplica in teren de executor.Rog raspuns.
Răspuns la discuția Lipsa comunicari hotariri penal
Nu trebuie sa mi se comunice printr-o hotarire decizia primei instante sa stiu si eu cum a ramas.Cind a fost ultima infatisare doamna judecatoare a spus ca ramine in pronuntare.Dar nu mi sa comunicat nimic.Stiam ca la recurs nu se comunica decizia instantei.Ce diferenta este intre penal si civil la civil in prima instanta se comunica si la penal nu.Eu am asteptat sa mi se comunice.De la arhiva mi sa spus mereu ca nu sa redactat.
Răspuns la discuția Lipsa comunicari hotariri penal
Da, pe 4 Martie a spus Doamna Judecatoare ca ramine in pronuntare.Si de atunci nimic
Am facut plingere impotriva ordonantei procurorului in instanta sa dat pronuntarea pe 4 martie.Dar nici pina acum nu mi sa comunicat decizia instantei.In cit timp se redacteaza o hotarire.Cum la noi dreptatea este cu capul spart la printre cei ce li sau respins plingerile am fost si eu.Eu cu garduri rupte eu pamint luat acum trebuie sa mai platesc si cheltuieli de judecata.Conteaza grosul pungii caci oricum este criza.Recurs nu doresc sa fac caci oricum il fac degeaba.O sa merg pe civil ,dar ce ma intereseaza este daca nu mi se comunica hotarirea la timp sint obligata sa platesc cumva cheltuieli in plus fata de cele care oricum le am de plata.
Am avut un dosar penal care dupa 3 ani desi au fost depuse acte si probe ale savirsirii de infractiuni conform art .cod penal 217 si 220 sa dat N.U.P.chit ca aceea persoana nu a depus la dosar nici un fel de acte de propietate ,nu a dus nici martori ci tot timpul si-a sustinut nevinovatia.Am facut plingere impotriva procurorului la rezolutie .Ceea ce ma intereseaza este daca pot cere din partea instantei cercetare la fata locului deoarece respectivul inspector care sa ocupat de caz a ascuns adevarul.O alta intrebare ar fi daca pot sa folosesc ca mijloc de proba fotografii facute cu 2 luni de zile gardului respectiv pina in distrugere si modificare a hotarului si fotografii facute dupa distrugere in care se observa diferente pe care domnul inspector nu a dorit sa le specifice in raspuns catre Parchet.
Depinde de grosul buzunarului si de relatii,daca faceti sesizari mai departe ajung tot la cei care tin dosarul si va spun din propria mea experienta ca putin le pasa.Va trimit acasa raspuns ca dosarul este in lucru si o sa va comunice solutia .Dupa 3 ani te trezesti cu un N.U.P.Cazurile mai difera daca aveti relatii reusiti si partea vinovata nu are ,depinde de interesele care sint la mijloc sau acolo nu este asa coruptie ca la noi la Vilcea.Bafta.