avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate braselton

Activitate braselton

Anul trecut am optat pentru primirea pensiei pe card bancar si de atunci mereu am probleme cu cuponul de pensie.Daca nu sunt acasa ,postasul returneaza cuponul la Posta si trebuie sa merg dupa el acolo.Intrebarea mea este ,daca nu exista posibilitatea ca postasul sa-mi lase cuponul in casuta postala?Este obligatoriu sa semnez la postas de primirea cuponului?Mltumesc
As vrea sa stiu ,daca am un apartament proprietate impreuna cu sotul si alt apartament donat de mama mea in care ea locuieste cu drept de uzufruct,,se considera ca am doua apartamente si nu mai primesc ajutorul la incalzire?multumesc.
Răspuns la discuția doua proprietati,ce implica?
Da intr-adevar este act de donatie ,nu de mostenire ,intre mama si mine,in anul 2008 iar celalalt apartament l-am achizitionat in 1994.
Am un apartament primit cu titlu de mostenire de la mama mea,unde mama are drept de uzufruct si unde locuieste in continuare si inca un apartament proprietate unde locuiesc eu.Eu in conditiile astea trebuie sa platesc impozitul marit pentru cel de-al doilea apartament ,dupa legea actuala,sau doar impozitul aferent pentru cele doua apartamente, fara procentajul suplimentar?Multumesc.
La fisc figureaza inca soacra mea ,intrucit nu s-a facut succesiunea la moartea ei neexistind titlu de proprietate nici atunci si nici acum- pe acolo va trece autostrada Timisoara-Lugoj.Multumesc mult.
Nu am reusit sa aflu daca mandatarul a intrat de fapt in posesia terenului in perioada cit a trait soacra mea,nefiind titlu de proprietate este posibil doar pe baza adeverintei de la Primarie?
Soacra mea a detinut un teren extravilan pentru care nu a primuit titlu de proprietate doar o adeverinta de la Primarie prin care se atesta ca detine acel teren.In anul 2003,soacra mea a mandatat un cetatean italian,care la rindul lui a imputernicit un cetatean roman sa vinda acest teren.Soacra mea a murit in anul 2006 si in continuare sotul meu a platit impozit pe acest pamint in fiecare an, nestiind ce a facut soacra.Succesiunea dupa soacra s-a facut ptr.alt teren unde a existat titlu de proprietate,urmind sa se faca si dupa acest teren cind primea titlul de proprietate.In acest an, dupa ce a platit impozitul ptr. acest teren a aflat ca defapt exista un mandatar si a vazut si o procura speciala,redactata la un notariat,a acestui mandatar, In cazul de fata, sotul meu ce drepturi mai are asupra acestui teren? Multumesc.
Buna ziua.Mama mea este nascuta in oct.1954 ,are o vechime in munca de 34 de ani si din 2007 in urma unui accident este pensionata de boala.In decizia de pensie,scrie ca in 2014 sept.intra in pensie de virsta.Atunci i se mai adauga vreun procent la punctul de pensie,sau ramine cu aceeasi valoare de acum?Multumesc.
Buna ziua, Mama mea are 77 ani ,pensionara si de citiva ani are domiciliul in Germania la unul din copii.Este posibil ca sa primeasca pensia echivalata la nivel minim de la Casa de pensii din Germania,intrucit am citit in ziar ca acest lucru este posibil in Austria ,Spania,pentru cei ce domiciliaza acolo.Exista o legislatie UE in acest sens? Multumesc.
sint nascuta in martie 1958,cu o vechime de 32 de ani ,dupa noua lege a pensiilor cind voi putea iesi la pensie de virsta?multumesc.