avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate nic s

Activitate nic s

Multumesc pt raspuns.
Buna ziua,
sunt pensionar pt limita de varsta si concomitent sunt salariat ,in domeniul privat , cu contract pe perioada nedeterminata.
In cazul in care unitatea angajatoare trimite personalul in somaj tehnic, pe perioada determinata ,eu beneficiez de somaj tehnic(75 % din salariu) ?
Multumesc
Discuție Timbru de mediu
O masina care merge la programul rabla mai plateste timbru de mediu?
Buna ziua,
In perioada cit am activat intr-o unitate am fost coautorul unei solutii tehnice care s-a aplicat si s-au incasat anumite beneficii Intre timp am devenit pensionar . sumele respective s-a aplicat cota de impozitare de 16%.Sumele incasate au fost in perioada 2010 si2011.
In cursul anului 2012 am fost instiintat ca trebuie sa platesc pe linga impozitul de 16% si contributiile la bugetele asigurarilor sociale (CASS;CAS;SOMAJ) pentru sumele incasate.Am citit in forum discutii pe aceasta tema si nu m-am edificat asupra problemei.Intrebarea este daca sint corecte aceste retineri suplimentare retroactive sau nu.
Va multumesc pentru intelegere.
buna ziua!
Sint pensionar din anul 2010.Inainte de a pleca de la servici am obtinut prin contract cu unitatea, drepturi de autor pentru o solutie tehnica aplicata in procesul de productie.In conformitate cu regulamentul de ordine interioara a fostei unitati, in cursul anului 2011 am obtinut o anumita suma pe drepturi de autor .Din suma respectiva mi s-a oprit impozitul pe venit de 16%.intrebarea mea este _ pentru sumele respective mai trebuie platit CAS de 5.5% ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Am accesat un credit ipotecar pe care l-am achitat.Nu reusesc sa mai gasesc contractul de ipoteca .Intrebarile mele sint:1.Cum pot sa intru in posesia lui (sau o copie a lui)?
2.Radierea ipotecii se poate face de persoana fizica prin OCPI daca obtin o "declaratie autentica " data de catre banca in fata unui notar public.Cum obtin acea declaratie daca intimpin greutati din partea bancii?
3.Exista sansa ca in acel contract de ipoteca sa fie stabilita si in sarcina cui cade radierea ipotecii?
Va multumesc anticipat!
Am o casa in constructie pe care am finalizat-o.Ce trebuie facut pentru a o inregistra si plati impozitul aferent.
Doresc sa vind apartamentul in care locuiesc si vreau sa stiu urmatoarele :
1.Inteleg ca trebuie sa platesc impozit 3% din valoarea declarata de cele doua parti sau daca valoarea declarata este mai mica decit valoarea zonei se ia in calcul valoarea zonei .De unde gasesc acea valoare a zonei?
2.Valoarea (costul ) actului de vanzare cumparare se poate gasi undeva (in mod orientativ) sau tine doar de cit hotaraste notarul public?
3.Cine plateste actul de vinzare cumparare la notar- vanzatorul sau cumparatorul?Acest lucru cred ca este stipulat intr-un act legislativ care ar fi acela?
4.Mai exista si alte costuri privind acel act de vanzare-cumparare (gen TVA, etc.)
Va multumesc pentru intelegere si ajutor.
Răspuns la discuția Recuperare drepturi salariale.
Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Recuperare drepturi salariale.
M-am adresat cu solicitare scrisa in data de 13.12.2010, cu numar de inregistrare la intrare.De atunci sint "dus cu vorba "fara sa se materializeze ceva!Din cite am inteles nu s-a inaintat recurs de catre angajator.
Cum trebuie sa ma adresez executorului judecatoresc si unde gasesc acest executor?Va multumesc pentru raspunsuri si intelegere!