avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate aylinutza

Activitate aylinutza

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. Societatea la care lucrez presteaza servicii de curatenie. In curand vom incepe un nou contract cu o firma din Serbia. Suntem inregistrati in Registrul Operatorilor Intracomunitari si am inteles ca prin asta avem dreptul de a presta servicii intracomunitare si nu va mai fi nevoie sa ne deschidem punct de lucru in Belgrad, avand optiunea de a ne folosi de sediul clientului. Problema mea intervine in angajarea cetatenilor sarbi. Care ar fi procedura? II angajajez la mine la firma, dupa legislatia lor (contract facut conform normelor lor legislative, cu salariul lor minim pe economie, si redactat si legalizat si in romana si in sarba etc) si ii fac transferul salariului in contul deschis in Serbia?
ITM-ul nu ma poate lamuri pt ca desigur asa ceva nu s-a mai auzit.:) Daca aveti idee carei institutii ma pot adresa va rog sa ma indrumati, si desigur m-ar ajuta sa stiu ce institutie corespunde ITM-ului in Serbia. As putea suna si acolo sa cer informatii.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Lucrez pentru o firma de prestari servicii administrative, si avem in jur de 130 de angajati. Pentru clientii nostrii este important ca toate menajerele noastre sa fie atestate.Si cum ar fi mult prea costisitor sa platim cursurile pt 130 de persoane, dorim sa ne autorizam noi ca formatori. Avem in firma deja doua persoana atestate ca formatori. Ma puteti ajuta cu indicatii despre procesul de autorizare? Am redactat si un manual de instruire si un standard ocupational pt aceasta meserie,. insa aici ne-am impotmolit in detalii pentru ca nu am avut placerea de a gasi un functionar dispus sa ajute la CNFPA.
Va multumesc in avans pentru raspunsuri.
Discuție divort la notar
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu cateva explicatii? Eu si sotul meu dorim sa divortam si avem o fetita de 3 ani care va ramane in grija mea. Am inteles ca acum acest lucru se poate face la notar sau la starea civila. Daca alegem sa mergem la notar, trebuie sa mergem in localitatea unde avem buletinele? Noi locuim in Bucuresti, eu am buletin de bucuresti, si el are in mangalia. Care este procedura care stabileste suma ce o va da copilului lunar?Am inteles ca va trebui sa dea 25% din veniturile nete, dar cum va fi el conditionat sa mi-i plateasca, avand in vedere ca nu are o hotarare judecatoreasca.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
De o saptamana si jumatate sotul meu a parasit domiciliul, fara nici un avertisment.De cand a plecat am incercat sa discut cu el , sa rezolvam situatia , insa mi-a spus destul de clar ca nu mai poate fi nimic intre noi. Avem o fetita de 3 ani care a ramas cu mine, si de cand a plecat nu a dat nici un telefon sa se intereseze de ea.Eu am ramas cu cheltuieli foarte mari si nu ma pot descurca doar cu salariul meu.Mi-a spus ca imi va da conform legii 25% din salariul net, adica 1500 ron .Mentionez ca el castiga lunar aproape 4000 ron, pentru ca are comisioane lunare foarte mari.Am vreun drept prin lege la un procent si din comisioane?Iar in ceea ce priveste copilul, pot sa nu il las sa o mai vada?avand in vedere ca a plecat asa si nu il intereseaza de ea, nu as vrea sa se ridice cu pretentii mai tarziu.
Va rog spuneti-mi care e procedura.Il dau in judecata? Aveti idee care e costul unui asemenea proces?
Doresc sa desfiintez un post si angajata sa beneficieze de somaj. Ma puteti ajuta cu procedura? Am inteles ca in prima faza trebuie emisa decizie interna de desfiintare a postului, apoi notificata angajata cu 20 de zile inainte de desfiintarea postulu ca este concediata conf art 65 alin 1, si apoi???De aici nu mai stiu pasii..
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Eu am interpretat acest drept ca pe o obligatie si am trecut la treaba. E pacat ca muncim doar ca un lucru " sa fie facut, ca nu se stie..." Dar asta e. Insa poate ma lamuriti si pe mine cu un raspuns: este obligatorie contrasemnarea de catre seful evaluatorului a fiselor de evaluare?Atata timp cat eu nu am inclus asta in ROI ? Am sesizat ca marea majoritate au in ROI reglementat si acest aspect. Insa eu nu l-am trecut, si cu atat mai mult as vrea sa nu il pun in aplicare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția angajare paznic
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Discuție angajare paznic
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri in privinta angajarii unor paznici. Doresc sa preiau pe firma mea un numar de 14 angajati de la o alta societate, urmand ca apoi sa inchei contract de prestari servicii cu ei si personalul sa lucreze in numele meu pentru societatea respectiva. Problema e ca printre cei 14 angajati se afla si 3 paznici. Am inteles ca ar trebui sa am cod caen doar pentru servicii de paza si securitate , pentru a putea plasa paznici la munca la sediul beneficiarului. Asa este?Sau ii pot incadra ca paznici (nu au atestat , deci nu ii pun agenti de paza) si sa le fac planul de paza sa il dau spre aprobare sectiei de politie de care apartine beneficiarul? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție Somaj dupa CCC
Fiica mea implineste 2 ani in data de 9 martie.Imi puteti spune ce ar trebui sa fac pentru a intra in somaj ?Am inteles ca ar trebui sa ma prezint la munca in data de 10 conform legislatiei, insa am avut cateva divergente cu directorul si nu ma pot intoarce.As vrea sa intru in somaj pana gasesc alt loc de munca.va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
pai am inteles. Spuneam mai sus ca fusesem informata ca as avea voie, insa m-am lamurit in urma raspunsului dat de smeagull. Cred ca m-am exprimat gresit mai sus.Scuze.