avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate marleen

Activitate marleen

Răspuns la discuția Partaj in concubinaj
El (reclamantul) nu are nici o chitanta, care sa dovedeasca ca ar fi cumparat ceva,toate chitantele sunt pe numele meu,fiind apartamentul meu ,proprietate personala.In perioada concubinajului eu am cumparat mobila,termopane,un TV, etc,avand doar martori mincinosi,prieteni de pahar,totusi a obtinut 50% din investitii plus cheltuieli de judecata, nu s-a tinut cont de evacuarea din 2011, lipsa de folosiinta, eu fiind plecata, el a stat singur
Răspuns la discuția Partaj in concubinaj
am avut avocat,vreau sa fac recurs,dar trebuie sa caut alt avocat, reclamantul nu a avut nici un inscris, toate inscrisurile erau pe numele meu ptr. TV, mobilier, investitii al apartamentului proprietate personala, el avand doar 2 martori,unul dintre ei nici nu il conosc ,asa ca nu avea de unde sa stie cine ce a cumparat si totusi trebuia sa-i dau 50% din 11.000 Ron investitii,TV 5000 Ron si din valoarea mobilei,fara sa se tina cont de uzura , plus cheltuieli de judecata.Actualul avocat mi-a cerut un onorariu f. exagerat ptr. recursul dupa 15 zile de la pronuntarea solutiei, Mentionez ca reclamantul a avut evacuarea facuta prin tribunal din anul 2011, dar eu fiind plecata din tara la munca , a refuzat sa paraseasca imobilul,asa ca am apelat la executor. Nu s-a tinut cont de lipsa de folosiinta ptr. care am platit taxa de timbru. pare un proces cumparat
Va multumesc. ptr. timpul acordat. As avea sanse la recurs?Avocatul mi-a spus ca solutia sa-r comunica doar peste 6 saptamini , fiind vacanta judecatoreasca.Cineva mi-a spus ca recursul de 15 zile nu ar trebui platit din nou onorariu la avocat.Sunt disperata, deoarece l-am tolerat in imobilul meu, a trait ca un pasa pe cheltuiala mea, eu lucrand in strainatate,reclamantul nu lucreaza de 3 ani,mi groaza sa fac recurs, pierzind iarasi
Am trait cu un barbat in cocubinaj,m-a dat in judecata ptr. partaj, a castigat procesul,avand martori mincinosi(cumparat cu cate-o plasticata de bere),iar eu am inscrisuri ptr. toate bunurile achizitionate.Legal nu a decurs procesul, un exemplu:ma obliga sa -i platesc 50% din 5000 Ron (valoarea unui TV)iar eu am chitanta 1600 Ron,.Ce sanse as avea daca fac recurs?
Buna ziua- am trait in concubinaj cu un barbat, acuma el m-a dat in judecata ptr. bunuri, sora mea,care este stabilita in Germania m-a dat bani ca sa imi cumpar o masina .intrebarea mea este-trebuie sa impart masina cu fostul concubin?
va multumesc anticipat ptr. timpul acordat
Sunt data in judecata de fostul concubin ptr. partaj.Eu sunt in strainatate si nu am cum sa ma prezint la proces (din cauza serviciului).As dori sa stiu daca pot cere o aminare si cat timp.Va multumesc

Va multumesc mult ptr. atentia acordata,
Situatia este complicata,.eu am lucrat 7 ani fara forme legale in Germania, banii am investit in apartament,timp in care el a stat in apartament, relatia nu a functionat de la inceput,el este genul de om, care traieste clipa,la cei 44 ani nu a realizat nimic in viata nici macar un scaun cumparat de el,doar alcool,tigari si taxiuri.De ani de zile l-am rugat sa paraseasca locuinta.Daca el totusi are evacuarea facuta de 2 ani si el a specificat ca deabea luna trecuta s-a incheiat relatia noastra,nu suna absurd,?
Am stat in concubinaj timp de 8 ani cu un barbat, era foarte agresiv la bautura si de multi ani am vrut sa ma despart de el , dar nu vroia sa paraseasca pe cale amiabila apartamentul meu, care l-am dobindit in prima casatorie . In luna Septembrie 2010 a trebuit sa obtin in instanta evacuarea lui din apartament( el are C.I. pe adresa mea). Acuma m-a dat el in judecata ptr. bunuri,el a mentionat ca in luna Julie 2012 eu as fii spus lui ca nu mai vreau sa stau cu el, nu a specificat ca are evacuarea facuta .El vrea jumate din bunurile mobile din apartament,chiar daca nu a contribuit cu nimic. Eu sunt obligata sa ma prezint la proces?Ce sanse are el?Va multumesc anticipat
Discuție Tilharie
In data de 25.07.2012 mi-a fost furata geanta, aveam o suma mare de bani, portofelu cu acte personale , 2 telefoane si un stic internet, 3 legaturi cu chei.Datorita camerelor de filmat ,hotul a fost retinut dupa. cateva ore. S-au gasit cheile,. portofelu fara banii ,,sticul si geanta, numai banii nu, nu vrea sa recunoasca ca ar fii fost bani in geanta(ptr. care nu sunt martori) Ptr. restul obiectelor (gasite aruncate) sunt 4 martori, Eu sunt acuma in strainatate, nu am putut sa ma prezint la proces,ptr. care am dat multe declaratii in data de 25.07.12, urmand ziua urmatoare sa plec din tara . In data de 21.08.2012 hotul a fost judecat ptr. talharie Pe Situl judecatorieie scrie numai scurt ca hotul a ramas arestat preventiv (incheiere) Il poate obliga sa imi dea banii inapoi. Declaratiile le-am dat ca parte civila, care este diferenta inre civil si vatamat.Va rog raspus. Va multumesc anticipat
Discuție Evacuare
am trait in concubinaj cu un barbat timp de 9 ani.prin tribunal am obtinut evacuarea lui (septembrie 2010),eu fiind in strainatate ,el refuza sa plece din apartamentul meu.Vreau sa ma duc acasa ca sa-i pun in vedere, daca nu pleaca de buna voie,atunci trebuie sa apelez la executor judecatoresc,as vrea sa stiu cine suporta cheltuieliile,eu sau el ? va multumesc anticipat
Discuție Luare in spatiu
Acum 9 ani am luat pe concubinul meu in spatiu, facandu-i carte de identitate pe adresa mea . Doresc sa ma informati cam cat dureaza in instanta o actiune de evacuare, concubinul este violent la bautura , nu vrea sa iasa de buna voie,apartamentul este al meu si toate bunurile fixe cu masina ,le-am cumparat eu cu banii munciti in strainatate, el nu economiseste nici un leu din salarul lui in perioada ce sunt plecata. Va multumesc