avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate AFANFANA

Activitate AFANFANA

Discuție Cadastru gresit
In anul2006 un vecin face cadastru propietati sale i-l pune hortofoto plan ,optine nr cadastral
acum in 2015 doresc sa fac si eu cadastrul pe propietatea de la parinti si dupa ce cadastristul face lucrarea si merge la ocpi i se spune ca nu poate fi pusa in horto foto plan pentru ca se suprapune cu cadastrul din 2006 al vecinului si nu se poate da nr cadastral.
Intrebarea este ce pot face eu acum ??? mentionez ca delimitarea curtilor cu gard erea si atunci ca si acum ,unde ma pot adresa pentru reglementarea situatiei
Va multumesc!!:frantic:
Discuție Consilier local
In perioada ordonantei cand se putea transfera de la un partid la altulun consilier ales pe listele PNL sa transferat la PSD ,dupa circa o luna acesta si-a dat demisia din functia de consilier si chiar specificand in demisie ca demisioneaza din functia de consilier al PSDdin motive personale ,locul ramanand vacant urmand a se confirma un supleant .,
Intrebare: de la ce partid se va confirma inlocuitorul demisionarului???
Discuție Impunere ???
Am un PFA prin care am executat reparatii si amenajari unei Asociatii de propietari la o scara de bloc, in baza unui contract de prestari servicii si a devizelor de lucrari, au fost achitate lucrarile conform devizelor ,pentru care au primit Facturii si chitante.Detin si o autoutilitara cu,care efectuez curse pt diversi dar care primesc factura si chitanta pentru serviciul prestat.Intrebarea mea este : ce sistem sa aplic la impunere si cum se calculeaza inclusiv cas daca este obligatoriu (sunt pensionar de stat)
Va multumesc!!
ce obligatii are un PFA catre stat???
mai este necesara trecerea pe la notar ???
Pe saitul just.ro apare urmatoarea informatie :
Respins apelul ca nefondat,irevocabila si DAB/LC.
Ce se intelege prin irevocabila ,cum se traduce DAB/LC si daca trebuie sa astept primirea hotarari la domiciliu sau ma prezint la instanta care a judecat fondul sa ridic hotarare ?
Multumiri mii!!!
Răspuns la discuția Vechime in munca
ce model de adeverinta daca nu va este cu suparare sau unde pot gasi un model??
Intre anii 1989-1992 am lucrat cu contract de munca la o institutie de stat nu am dus cartea de munca pentru a se opera acest fapt ,acum vreau sa depun dosarul de pensie dar lipseste perioada respectiva .Cum trebuie sa procedez pentru a se considera vechime in campul munci
In localitatea X a avut loc un accident fara victime din accident a rezultat si o paguba colaterala ,sa-i zic eu .Deci,un autoturim iese cu spatele din curte pe drumul principal ,dezechilibreaza un alt autoturism care circula pe drumul principal ,din dezechilibrare autoturismul respectiv intra in usa mea de la garaj pe care o deterioreaza 60% .Intre cei doi soferi intervine o intelegere amiabila in prezenta politistului prezent la fata locului ,eu ce ma sfatuiti sa fac ,cum procedez daca soferul vinovat nu repara paguba(usa garajului)!!!???:O:O:O:O
Răspuns la discuția Indreptare eroare materiala
Alti bani alta marsavie