avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Activitate liviu2006

Activitate liviu2006

Buna ziua!
Pana la data de 01.09.2010 , mi-am desfasurat activitatea ca si functionar public cu statut special(politist), data de la care am fost pensionat pe caz de boala.
La data de 01.06.2010 , mi-a fost repartizata o locuinta de serviciu care prin contractul de inchiriere o aveam pana la data de 01.06.2013. Dupa trecerea in rezerva , respectiv de la data de 01.09.2010, conform legii locuintei mie trebuia sa mi se stabileasca o chirie lunara de catre locator ,deoarece sunt pensionar , conform anexei B , anexa care nu mi s-a trimis decat la data de 09.04.2012 , si care specifica ca trebuie sa platesc retroactiv suma de 1.600 lei, reprezentand chiria pe perioada 01.09.2010-09.04.2012.
Avand in vedere faptul ca greseala nu imi apartine mie intrucat la data trecerii in rezerva locatorul (I.P.J-ul) era obligat sa intocmeasca AnexaB , imi reproseaza faptul ca eu trebuia sa comunic in scris situatia aparuta , dar dosarul de pensionare , fisa de lichidare a fost intocmita de catre lucratorii din cadrul I.P.J , mai exact aveau cunostinta de faptul ca raporturile mele de serviciu incetasera , ba mai mult la I.P.J-uri se efectueaza inventarierea bunurilor anual si in anul 2010 , 2011 nu au realizat ca eu sunt pensionat????? ....iar Anexa B este inregistrata cu numarul de inregistrare al contractului de inchiriere si datata cu data de 01.06.2010 , semnata de catre lucratori care la aceea data nu erau in cadrul I.P.J , au fost angajati ulterior , iar semnatura mea este pe contractul de inchiriere , anexele A si C , exceptie facand Anexa B.
Interebare:
Este legal modul in care aceasta anexa a fost intocmita?
Trebuie sa achit suma de 1600 lei , suma retroactiva , sau numai cuantumul chiriei lunare de 85 lei , incepand de luna aceasta in care mi-a fost comunicata prin anexa B?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua!
Sunt pensionat pe caz de boala din 01.09.2010 , cu pensie de invaliditate gr.III
-varsta 41 ani si 8 luni
- total stagiu de cotizare realizat 30 ani 10 luni si 10zile , din care ca si cadru militar 16 ani 9 luni si 16 zile - conditii de munca grupa I, iar in viata civila 5 ani si 24 zile-conditii de munca 1 an si 5 luni grupa I si 3 ani 7 luni grupa II de munca , la care am obtinut un spor aferent grupei de munca de 9 ani
Intrebarea: la cati ani ma pot pensiona pentru limita de varsta?
Buna ziua!
Si eu sunt pensionat pe caz de boala incepand cu 04.08.2010 , invaliditate gr.III , nascut in 12.06.1970 si pe prima decizie de pensie care mi-a venit imi spun ca ,, procentul de calcul pensie este de 82%,, iar pensia mi-a fost de 1194 lei la o vechime de 31 ani.
In decizia pe care am primit-o acum dupa recalculare o am la 1480 lei .
Eu zic ca este greseala la tine si trebuie sa contesti aceea decizie , este extrem de mica , dar va trebuii sa astepti raspunsul de la casa de pensii MAI
adresa mea de e-mail liviu_emil2006@yahoo.com pentru a mai discuta , pe mine ma intereseaza daca cunosti colegi care s-au pensionat in perioada 01.07.2010 - 31.12.2010
va multumesc pt raspuns.
Dar daca romania este un stat de drept , de ce noua lege a pensilor da dreptul recalcularii retroactive a unui drept dobandit , iar noua lege a salarizarii nu permite acest lucru , adica nu se mai aplica principiul retroactivitatii !?!
Sincer este vorba de discriminare , nu ne-am pensionat ca am vrut , ne-au pensionat ca suntem bolnavi si nu mai corespundem din punct de vedere medical.
Pentru noi singura solutie este CEDO .
Buna ziua!
Daca la data de 04.08.2010 , am fost pensionat pe caz de boala , pensie de invaliditate , data la care era Leg.118/2010 , care nu prevedea acordarea de ajutoare si salarii compensatorii , de ce se pune in aplicare cu toate ca Curtea Constitutionala a stabilit ca prevederile art.9 , nu sunt constitutionale , prin Decizia Curtii Constitutionale nr 874/2010 .
Ce sanse sunt de castigarea dreptului de primire a acestora?
Va multumesc!
Buna ziua!
Un sfat din partea dumneavoastra:
-nascut la 12.06.1970;
- pensionat militar la 04.08.2010 - invaliditate gr.III;
Vechime totala 22 ani si 6 luni , din care:
-vechime in MAI 17 ani;
-vechime in viata civila 5 ani si 6 luni;
- grupe de munca 17 ani grupa I si 5 ani si 6 luni grupa II.
Intrebare: cand pot obtine pensia de varsta?
In data de 01.06.2010 , mi-am reanoit contractul de inchiriere a unei locuinte de serviciu , valabil pana la data de 01.06.2013. Dorind sa cumpar locuinta de serviciu , reprezentantul Inspectoratului Judetean de Politie mi-a spus ca nu am dreptul , cu toate ca in aceea scara de bloc in anul 2007 au fost vandute 8 astfel de apartamente , ramanand numai al meu necumparat.
Actualmente sunt pensionat pe caz de boala , dar legea prevede cumpararea locuintelor de serviciu din sistemul de ordine publica si aparare nationala si de catre cadrele pensionate daca detin un contract de inchiriere in termen.
As dorii sa ma ajutati cu temeiul legal pe care trebuie sa il expun in cererea de cumparare.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua colega. Si eu am fost pensionat cu 04.08.2010 , sunt in aceeasi situatie. Salarii compensatorii mai luam?
Răspuns la discuția Un sfat ...urgent va rog!
dar eu m-am pensionat nu am mai revenit la serviciu. La intrebarea nr.2?
Buna ziua. Incep prin ami expune doua probleme dupa cum urmeaza:
1. In cursul anului 2010 , luna ianuarie am fost efectiv la serviciu , iar incepand cu 01.02.2010 am intrat in concediul medical pana in data de 02.08.2010 , cand am fost si clasat inapt serviciului militar si pensionat de boala de catre comisia de expertiza medico militara. Intrebarea este , cate zile de concediu de odihna trebuie sa imi plateasca M.A.I pe anul 2010?....deoarece de la serviciul financiar-contabil mi s-a raspuns ca nu am dreptul deoarece am fost doar o luna la serviciu iar restul de 6 luni am fost in concediu medical.
2. In urma clasarii inapt serviciului militar si pensionarii pe caz de boala , cu data de 01.09.2010 , cand leg.179/2004-privind pensiile de stat a functionarilor publici cu statut special era in vigoare , dar leg.118 si 119 /2010 , bloca pensionarea anticipata partial si acordarea de ajutoare banesti si salarii compensatorii prevazute de aceasta , dar nu abroga articolele care le prevedea , cu mentiunea de aplicare pana in 31.12.2010 , mai pot beneficia de prevederile acestor articole?.....care este temeiul legal?...sau daca doua legi in vigoare , din care una prevede iar cea de a doua restrictioneaza , se ia in considerare legea favorabila mie?
In spranta ca imi veti raspunde la intrebari , tin sa va multumesc anticipat.
Cu stima Liviu Emil