avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate ifrimcristina

Activitate ifrimcristina

Răspuns la discuția dreptul la mostenire a nepotilor
va multumesc pentru raspuns. Ideea este ca noi nu avem o problema sa impartim bunurilor perintilor nostri. Acest lcuru s-a si realizat in cele mai bune conditii. Problema noastra este legata de bunurilor bunicilor , unde doar bunica este in viata si ii face acte sau deja i-a si facut acte copilului ramas in viata, mai exact fratele tatalui meu. Problema noastra este legata de casa pe care a contruit-o tatal meu si pentru care nu are acte. Ideea este ca fratelelui a fost in casa respectiva si a luat toate bunurilor realizate de tatal meu si lucrul acesta ne doare foarte rau pe noi copii defunctului.
Buna ziua!

Doresc sa va intreb urmatorul lucru: tatal meu a murit anul gtrecut in noiembrie si el are un frate. Intrebarea mea este daca noi copii defunctului avem dreptul la o parte din mostenirea buncii , mama defunctului care este inca in viata ( bunicul meu este decedat). Bunica mea ii face actele pe toata averea ei fratelui tatalui meu. Are acest drept pe toata averea ei? Mentionez ca tatal meu a facut o casa pe un pamanit al bunicilor mei dar pentru care nu avea acte. In aceasta situatie noi nepotii din partea ddefunctului nu mai avem dreptul la nimic din partea bunicii?
Răspuns la discuția concediere punct de lucru
buna ziua,

sunteti sigur de raspuns? ptr ca eu stiam ca nu se mai poate noua luni

multumesc
Buna ziua,

puteti sa-mi comunicati va rog daca eu restructurez un angajat de pe un punct de lucru din Bucuresti pot sa mai angajez in tara unde am nevoie de personal, de exemplu mai pot angajat in Ploiesti pe aceeasi functie, dar in alta localitate. Doresc sa mentionez ca punctele de lucru nu au personalitate juridica. Va multumesc
Buna ziua,

daca un salariat care este angajat pe un punct de lucru, merge in timpul liber si fura de la un alt punct de lucru, poate fi sanctionat disciplinar prin desfacerea contractului de munca? Multumesc
Buna ziua,

poate fi sau nu ales un resprezentant al salariatilor o persoana sanctionata disciplinar? nu stiu ce sa fac ? o astfel de persoana este clar ca nu este un model pentru nimeni si nu stiu cum sa procedez?exista un statul al acestor reprezentanti, as putea sa citesc undeva despre ei?

Multumesc
ok, va multumesc pentru raspuns dar dati-mi va rog si o baza legala? o lege unde sa caut?

multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
buna ziua,


puteti sa-mi spuneti unde scrie ca nu trebuie sa realizeze venituri?
buna ziua,


poate o persoana care este studenta dar in acelasi timp are si pensie alimentara sa realizeze venuturi? daca da pana la ce suma?

Va multumesc
Răspuns la discuția plata indemnizatie pensionare
multumesc frumos Elis, stiu ca intotdeauna tu imi dai un articol din lege, dar mai sus spusesem si eu ca este din contractul colectiv. Mi-ar fi de mare ajutor daca ai sti raspunsul la intrebarea mea?

mercic